Selo Kašče kod Ljubuškog je 18. kolovoza 2023. godine ispisalo jednu od najljepših, ali i najtužnijih priča u povijesti ljubuškog kraja.
Naime, to maleno i ljupko ljubuško selo i grob svoga oca Mije prvi put su posjetile dvije sestre iz Austalije, 88-godišnja Jill i 87-godišnja Janice. Ondje su sudjelovale na obiteljskoj misi svoga 84-godišnjeg brata po ocu Milenka kojeg su upoznale šest dana ranije.
Dvije sestre i brat prvi put u životu su se vidjeli, 12. kolovoza, na svadbi Milenkove unuke u Kninu. Zanimljivo je da Jill i Janice do prije godinu i pol dana nisu uopće znale da imaju brata, a za oca su mislile da je umro još dok su one bile malene djevojčice. Glavni „krivac“ za ovu tužnu priču sa sretnim završetkom je njihov otac Mijo Primorac iz Kašča koji je rođen 1902., a preminuo 1976. godine.
Mijo je živio u Kašču i kao mlad oženio se četiri godine mlađom sumještankom Matijom. Razmišljajući da će se obitelj s vremenom povećati i na svijet doći još nekoliko „gladnih usta“, dok se svadbeni padišpanj još nije ni ohladio, Mijo je spakirao kofere i uputio se u Australiju. Život u kojem iz tvrdog hercegovačkog i dalmatinskog kamena nisi mogao izbiti ni koricu kruha, a kamoli nešto više, odveo ga je na drugi kraj svijeta. I drugi Mijini sumještani su da bi prehranili obitelj, odlazili u svijet, a žene su ostajale kod kuće.
Tako je učinio i Mijo. Kao 26-godišnjak, 1928. godine otišao je u Australiju u blizinu grada Pertha. Tamo je našao posao, zarađivao, i većinu novca slao kući svojoj obitelji. Kada je skupio nešto novaca pokušavao se nekoliko puta vratiti kući, ali bi svaki put bio uhićen i vraćen nazad. Misleći da se nikada neće uspjeti vratiti kući zbližio sa s lijepom Australkom Cathleen. Kao plod njihove ljubavne priče rodile su se dvije kćerke, Jill 1945. i Janice 1946.godine.
Unatoč tome, Mijo je stalno mislio na svoju ženu Matiju, obitelj i rodno selo. I konačno 1948. godine uspio se ukrcati na jedan brod i vratiti se kući, a da Cathleen uopće nije rekao da odlazi. Kada je stigao kući, Matiji je priznao svoju ljubavnu avanturu i kazao da u Australiji ima dvije kćeri. Naravno, njoj nije bilo svejedno, nevoljko je prihvatila situaciju u kojoj se našla i nastavila živjeti s Mijom. Za „kaznu“ je Miji zapalila putovnicu. Godinu dana nakon Mijina povratka rodio se sin Milenko. Dijete u obitelji dodatno je smirilo situaciju između Matije i Mije koji su nastavili težak seoski život.
U isto vrijeme Cathleen nije znala što se dogodilo s Mijom, pretpostavljala je da umro ili poginuo, potajno se nadajući da će se ipak odnekud pojaviti. Sama je odgajala kćerke, u početku krijući od njih tko im je otac i uvjeravajući ih da je mrtav. Tek, nekad kasnije, priznala je da im je otac Hrvat.
Njih dvije, kad su odrasle, željele su saznati očevo porijeklo. Kako su godine prolazile želja za otkrivanjem očevih korijena je rasla. Mučila ih je misao da će umrijeti a da neće saznati tko je i odakle im je otac. Posebno je u tome bila uporna Jill i njezina starija kćerka. Prije nekoliko godina, ona je majci za rođendan poklonila DNK analizu koja dodatno dokazuje očevo porijeklo.
I konačno prije nekih godinu i pol dana potraga ih je dovela do Ljubuškog. Tada je sve bilo lakše. Uspostavile su dodatne veze i doznale da je njihov otac, Mijo Primorac iz Kašča. Doznale su da je Mijo umro, ali da imaju brata Milenka koji je živ i ima petero djece. Stupile su u kontakt s Milenkom i njegovom obitelji, te u internetskim razmjenama informacija doznale detalje koji su u potpunosti potvrdili da je Mijo njihov otac.
Zanimljivo je da obje obitelji, među ostalim, imaju istu fotografiju na kojoj Mijo drži svoju kćerku Jill u krilu. Kod obitelji iz Kašča fotografija je cjelovita, dok je kod sestara iz Australije otac Mijo odrezan iz fotografije, ali očito je da se radi o istoj fotografiji.
Jill i Janice su ranije planirale ovogodišnji odmor provesti u SAD-u, ali su se zbog novih saznanja odlučile za Europu. Dodatno ih je za tu odluku motivirao Milenkov poziv da dođu na svadbu njegove unuke. U Hrvatsku, odnosno u Zadar su stigle 10. kolovoza. S njima su stigli i Janicin sin Michael i nevjesta Ema. Ema je rođena u Australiji, međutim njezini su roditelji porijeklom iz Hrvatske, majka iz općine Kali, a otac s otoka Paga. Ona je već ranije bila u Hrvatskoj i odlično govori hrvatski jezik, tako da obitelji u ovom posjetu služi i kao prevoditelj.
Dva dana nakon dolaska u Hrvatsku, 12. kolovoza, Jill i Janice prvi su put vidjele brata Milenka i njegovu obitelj. Prilikom toga dirljivog susreta, kažu, odmah su osjetili da su obitelj, da imaju puno toga zajedničkog. Istog dana sudjelovale su na svadbi Milenkove unuke na oduševljenje svih svatova. Šest dana nakon toga, sestre su stigle u rodno mjesto svog oca Mije gdje su posjetile njegov grob i pomolile se za njega, sudjelovale na obiteljskoj misi svog brata Milenka i poslije mise na zajedničkom obiteljskom okupljanju.
Milenko je za tu posebnu prigodu, na kojoj su se okupili rodbina i prijatelji, pripremio pečeno janje i pečenog odojka, a služeni su i ostali hercegovački specijaliteti. Jill, Janice, Ema i Michael oduševljeni su svojom novom obitelji i načinom na koji su dočekani u Kninu i u Kašču. Žalosti ih jedino činjenica što se nisu upoznali ranije i nepoznavanje hrvatskog jezika, jer sve razgovore mora prevoditi Janicina nevjesta Ema i supruga Milenkova sina Ante. Njih dvije su jedine u obitelji koje govore oba jezika.
Jednako kao Jill i Janice ovim susretom je oduševljen njihov brat Milenko i njegova obitelj. Milenko je posebno dirnut jer je znao da u Australiji ima dvije sestre, pokušavao je doći do njih ali nije uspio. Teško je bilo više vremena posvetiti potrazi za sestrama u situaciji kada je trebalo prehraniti petero djece, u selu u kojem je najveća obradiva njiva površinski manja od košarkaškog igrališta. Danas ga muče zdravstveni problemi i svjestan je da je, imajući u vidu udaljenost Australije i BiH, ovo bila jedinstvena prilika da upozna svoje sestre. Želio je duže biti s njima molio ih da ostanu u Kašču bar nekoliko dana, ali, na žalost, one od ranije imaju isplaniran boravak u Europi. Dogovorili su se da će obitelji ostati u kontaktu video vezama, a mlađi članovi obitelji će nastaviti obiteljske susrete.
Inače, selo Kašče, odnosno Donje Kašče nalazi se na krajnjem sjeverozapadu grada Ljubuškog i pripada BiH. Drugi dio sela je Gornje Kašče i ono pripada Republici Hrvatskoj. Riječ je o jedinstvenom selu koje je sada podijeljeno granicom između BiH i Republike Hrvatske.
(Drago Vukojević / Radio Ljubuški)
Dašta je mene stra po Minhenu tražit žena jer neznam šta su did i ćaća radili, da nebi na sestru ili rodicu naletio!
“Inače, selo Kašče, odnosno Donje Kašče nalazi se na krajnjem sjeverozapadu grada Ljubuškog i pripada BiH. Drugi dio sela je Gornje Kašče i ono pripada Republici Hrvatskoj. Riječ je o jedinstvenom selu koje je sada podijeljeno granicom između BiH i Republike Hrvatske.” Ovo je najtuznije u cijeloj prici. Hrvate se djeli kroz posranu granicu, sto Partizancine vole mrcvariti Hrvatski narod za Vasington i EU. A ti isti zapadni smradovi dopustili RS, koja sa Srbijom takoder ima granicna prelaza, ali nikada vlada Srbije ne sikanira Srbina iz RS kada zeli preko granice u otacbinu.
Ko tebe sikanira na granici. Znamo da bi bolje bilo bez nje ali reći da te netko sikanira je pretjerivanje
Ma nisi bas upoznat sa stanjem srca sa ovu i onu stranu granice, imam puno poznanika koji nemogu dobiti drzavljanstvo Srbije jer su BiH srbi, kod njih moras imat debelo veze za to, a meni je trebalo samo u Zagreb otici sa rodnim listom na kojem je pisalo hrvatica.
Kako tuzno i dirljivo.Imam slican slucaj u obitelji.Muz mi ima 60 g. I prvi put upozna brata. Kamen bi proplako kad su se njih dvojica zagrlili.Nisu oni krivi ako su stari grijesili zato potrudite se i pronadite se svi da ne bude kasno.
Ljubav zbližava,a mržnja pojede svaku ljudsku stanicu.Bog vas blagoslovio i dao vam mir i sreću .Ljepo vidjeti i čuti ovu priču..
Lijepo lijepo lijepo
malo vam se godine godista ne podudaraju
Znaci stari taslačio po Australiji dok je bilo mladosti, kad mu je dosadilo vratio se u Ljubuški. Tko zna kolko je njegove djece po Australiji 🙂
Srića nije srbin, dvoje dice u americi, tražio bi krajinu .
45 i 46 godište a u textu piše 87 i 88 godina fulali ste 10 godina nešto
Netko ne zna računati.
Ja sam se rasplakala.
Ja nisan i neću…
P..S.priviše su nešto stari za plakanja, davno se tribalo isplakati , prođe život a oni….
Ko zna di sve imamo brace i sestara a da to i ne znamo