Na kongresu u Grčkoj predstavljeno 11 elemenata nematerijalne kulturne baštine Širokog

Projekat Digitalizacije i očuvanja elemenata nematerijalne kulturne baštine, koji se vodi iz Širokog Brijega, predstavljen je na Međunarodnom Kongresu CIOFF®-a (Savjet organizatora festivala folklora i tradicijske umjetnosti) za Sektor Južna Europa u Grčkoj kao primjera dobre prakse u europskim okvirima.

Kongres CIOFF®-a za Sektor južne Europeove godine održan je u grčkom gradu Kyparissia od 26. do 30. svibnja 2022. godine. Iz Bosne i Hercegovine sudjelovali su Emir Ibrahimagić, predsjednik Nacionalne Sekcije CIOFF®-a BiH (ili NS CIOFF® BiH) i Ana Marić, predsjednica Sekcije mladih NS CIOFF® BiH.

Na kongresu obrađivane su teme organizacije rada nacionalnih sekcija CIOFF®-a u sektoru, primjeri dobre prakse u očuvanju kulturne baštine, organizacija Mediteranskog festivala u Grčkoj kao i izbori naredne godine. U CIOFF®-ov Sektor Južna Europa spadaju i na kongresu redovito sudjeluju predstavnici Portugala, Španjolske, Francuske, Italije, Švicarske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova, Albanije, Grčke, Bugarske i Cipra.

Kao primjer dobre prakse iz BiH, na prijedlog organizatora, Ana Marić predstavila je projekt Digitalizacija elementa nematerijalne kulturne baštine – 2021. koga vodi Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega i NS CIOFF® BiH. Posebno se osvrnula na sudjelovanje mladih u projektu koji su pod pokroviteljstvom UNESCO-a, provodili na terenu HKD Vrila iz Širokog Brijega, KUDM Bosiljak iz Dervente i KUD Puračić iz Lukavca.

Na lokacijama ovih sudionika organizirani su radionica i seminar o projektnim aktivnostima kao i provedena istraživanja o načinu očuvanja nematerijalne kulturne baštine u kriznim vremenima kao što je pandemija Covid-19.

Ana Marić je i članica Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega. U suradnji s partnerima članovi HKD Vrila prikupili su i obradili jedanaest elemenata nematerijalne kulturne baštine s područja Širokog Brijega i to:

  • Trusa – tradicijski ples,
  • Bilska misa – pučka proslava i obljetnica,
  • Ganga – tradicijsko pjevanje,
  • Umijeće sviranja na tradicijskom glazbalu diple – diplenje,
  • Taraban – tradicijski ples,
  • Trojanac – tradicijski ples,
  • Paljenje svića za Božić – pučki običaj,
  • Gospin plač – tradicijsko pjevanje,
  • Narodna predaja o Bilom lovcu Kudi,
  • Frnja – tradicijska dječja igra,
  • Umijeće sviranja i pjevanja uz tradicijsko glazbalo gusle – guslenje.

U projekt su kao partneri HKD Vrila i KUD Mokro iz Širokog Brijega, HKUD Sv. Ante Cim iz Mostara i HKUD sv. Marko iz Vionice iz Čitluka. Na području Dervente i Puračića obrađeno je po deset elementa nematerijalne kulturne baštine. Obrađeni materijali dostupni su na internetskom mrežnom mjestu tkanica.org.

U prezentaciji je predstavljen i Znanstveno-stručni skup Digitalizacija, arhiviranje i očuvanje kulturne baštine -2021. organiziran u Širokom Brijegu 30. listopada 2021., također u sklopu ovog projekta, na kome su sudjelovali predavači iz više zemalja.

Već od ranije iskazana je zainteresiranost za uključivanje u ovaj projekt i NS CIOFF®-a iz drugih država.

Svi sudionici Kongresa u Grčkoj potpisali su pismo podrške miru u Olimpiji, na simboličnom mjestu, na kojem se pali plamen mira za olimpijske igre.

NS CIOFF®-a okupljaju uglavnom organizatore festivala folklora i folklorne skupine koji nastoje primijeniti CIOFF®-ove standarde u svom radu. CIOFF® ima status pridruženog partnera UNESCO-a akreditiran u Povjerenstvo za nematerijalnu kulturnu baštinu.

Kongres je završio u pozitivnom ozračju i kreativnom tonu, koji će se kao i svake godine, po uvjerenju sudionika, prenijeti i u rad NS CIOFF®-a na terenu i organizaciji velikog broja festivala i događanja u ovim državama.

(www.jabuka.tv)

3 komentara

  • Bilska misa? Narodna predaja o Bilom lovcu Kudi? Je li tzv. bilska misa ona partijska sljedba na Bilama gdje se izmišlja groblje na kojemu nitko nije pokopan? Ako jeste onda je to kopija tzv. partizanskog groblja u Mostaru kojega se pokušava proturiti pod spomenik nulte kategorije BiH umjesto da se ta sramota makne sa zemaljske kugle za sva vremena? Za ovo drugo nisam nikada niti čuo, pa ako netko ima saznanja neka se javi sa obrazloženjem, jer na internetu nema ni slova o tome.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.