Milijuni maraka tvrtki iz BiH “zarobljeni” u Rusiji i Ukrajini

Gospodarstenicima iz Republike Srpske zbog događanja na istoku zarobljeni su milijuni maraka koje trenutno ne mogu naplatiti za robu isporučenu u Rusiju i Ukrajinu, a osim toga i sva razmjena s tim zemljama je stala i pitanje je hoće li i kada kamioni ponovno krenuti ka tom tržištu.

Prema podacima Gospodarske komore RS, anjskotrgovinska razmjena Srpske i Rusije u prošloj godini iznosila je 90,4 milijuna maraka, što čini 0,9 posto ukupne vrijednosti robne razmjene koju je RS ostvarila s inozemstvom Iako je obim razmjene nizak, Rusija se ubraja u top 20 vanjskotrgovinskih partnera Republike Srpske. Od ukupnog iznosa, na izvoz se odnosilo 21,5 milijuna maraka, a među proizvodima koje smo plasirali u Rusiju izdvajaju se nafta, jabuke, kruške, namještaj i obuća.

S druge strane, iz te zemlje u RS se najviše uvoze naftni plinovi, ulja, mineralna gnojiva i krv neophodna za terapiju, piše Glas Srpske.

Kada je riječ o vanjskotrgovinskoj razmjeni RS i Ukrajine u 2021. godini vrijednost iste iznosila je 11,5 milijuna maraka što čini 0,05 odsto ukupne razmjene s inozemstvom. Od ukupnog iznosa, na plasman robe odnosilo se 2,4 milijuna KM, a dominirale su željezne i čelične konstrukcije, neobrađeno drvo i krumpir. Iz Ukrajine u Srpsku lani su se najviše uvozili listovi furnira, obrađeno drvo, te šećerna repa i trska.

Vlasnik tvrtke “Poljoagro” iz Šamca Saša Spasojević istakao je za “Glas Srpske” da su u Rusiju izvozili sadnice voća.

Imamo nenaplaćenih oko 300.000 eura. Situacija je konfuzna i sve što se događa otežava nam poslovanje, niti se zna ide li prijevoz, ni koja je banka u sustavu SWIFT-a ni ništa. Svaka prognoza je neizvjesna, rekao je Spasojević.

Isti problemi pritišću i poduzeće “Agroimpeks”, koje je u Rusiju izvozilo jabuke.

Prekinut je platni promet i to nije prekinula Rusija, već posredničke banke u Europi. Čekamo oko 300.000 eura. Ugovori su takvi da od trenutka kada prime robu oni imaju tri mjeseca za plaćanje. Dok čekamo doslovno smo mrtvi, ide rezidba voća, potrebna je nabava kemije i sve stoji. Gnojivo je poskupjelo 300 odsto, a ako ne prihraniš voće nemaš ništa, rekao je direktor tog poduzeća Nikola Vukelić.

Dodao je da je Vlada RS najavila pomoć i za voćare, te da će im to sigurno dobro doći. Vukelić je rekao da nisu imali utovar duže od 15 dana a i pitanje je kada će.

Ne možemo raditi napamet, netko mora dati jamstvo, kazao je Vukelić.

Proizvode iz metalnog sektora na istok plasiralo je i srbačko poduzeće “Fora”, a direktor te tvrtke Radoslav Kusić kaže da trenutno nemaju nenaplaćenih potraživanja, ali da je i poslovanje stopirano.

Početkom prosinca prošle godine imali smo dogovor s jednom tvrtkom u Ukrajini, isporučili smo im robu, naplatili, međutim, imajući u vidu da je trtka u Harkivu pitanje je što će biti dalje, rekao je Kusić, dodajući da su obustavljene i sve isporuke za Rusiju.

Kusić kaže da je domaćim gospodarstvenicima ogroman problem i to što se iz Rusije i Ukrajine mahom uvozi čelik i aluminij, a cijene su enormno skočile.

Rusija je jedan od najvećih proizvođača sirovog aluminija. U proteklih sedam dana čelika ili nema ili su cijene veće za 30 posto, kazao je Kusić.

Gospodarska komora RS pozvala je jučer gospodarska društva, koja imaju problem naplate potraživanja od poslovnih partnera iz Ukrajine i Rusije, da joj dostave detaljno opisane probleme uz jasne dokaze kako bi bili proslijeđeni Vladi Srpske, s ciljem traženja zajedničkih rješenja.

To je jedan od rezultata sastanka gospodarstvenika s predsjednikom Vlade Radovanom Viškovićem i resornim ministrima, koji je Komora organizirala 4. ožujka. Iz Komore naglašavaju da će nastaviti pratiti događanja koja utječu na poslovanje gospodarstva i Vladi redovno dostavljati informacije o problemima s kojima se gospodarstenici suočavaju, kako bi se pronašla najbolja moguća rješenja.

Promjena banke

Nikola Vukelić je ispričao da i kada bi htjeli mijenjati banku preko koje bi se u idućem razdoblju vršilo plaćanje to zahtijeva komplicirane i dugotrajne procedure.

Do sada je to funkcioniralo tako da na šest mjeseci stopiraju plaćanje kako bi sve provjerili, je li ta banka u redu, jesmo li mi u redu, doslovno sve, kazao je Vukelić.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.