Milanović iz Brezovice: Bez hrvatskih Srba ova bi priča ostala neispričana

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović poručio je na obilježavanju Dana antifašističke borbe u Brezovici da je antifašistički pokret neodvojiv dio hrvatske povijesti.

Na središnjoj svečanosti u Spomen-parku Brezovica Milanović je istaknuo kako bez sudjelovanja hrvatskih Srba ustanak iz 1941. godine ne bi prerastao u širi narodnooslobodilački pokret.

Govoreći o osnivanju Prvoga sisačkog partizanskog odreda 22. lipnja 1941. godine, podsjetio je da je toga dana nacistička Njemačka napala Sovjetski Savez, što je, prema njegovim riječima, važno za razumijevanje tadašnjih okolnosti.

Skupina od sedamdesetak sisačkih komunista tada je krenula u organiziranje ustanka koji je poslije prerastao u masovni pokret otpora.

Naglasio doprinos hrvatskih Srba

Milanović je posebno istaknuo doprinos hrvatskih Srba antifašističkoj borbi, ocijenivši kako se ta činjenica često prešućuje ili umanjuje.

Da tu na Baniji, Kordunu i nešto manje u Lici nije bilo hrvatskih Srba, to treba reći i ponoviti tisuću puta, jer bez te sinteze ova cijela priča ostala bi neispričana.

Predsjednik je ustvrdio kako odnose Hrvata i Srba nije moguće svoditi na teze o vjekovnoj mržnji. Podsjetio je na političku suradnju između HSS-a i predstavnika hrvatskih Srba prije Drugoga svjetskog rata, navodeći da je tek rat donio kataklizmu koja je razorila dotadašnje odnose.

Kazao je i kako je svojevrsno čudo da se Dan antifašističke borbe i dalje obilježava te dodao da toga praznika danas vjerojatno ne bi bilo bez Franje Tuđmana, Stjepana Mesića, Josipa Manolića i Josipa Boljkovca.

EU mora ostati mirovni projekt

Osvrćući se na današnju Europsku uniju, Milanović je rekao kako je ona zamišljena kao mirovni projekt.

Dok u svakoj svojoj konstitutivnoj točki i elementu funkcionira kao mirovni projekt, ona je dobra i ispravna. Bez toga nije.

Govorio je i o prijeporima oko obilježavanja događaja iz Drugoga svjetskog rata, ocijenivši kako hrvatsko društvo još nije pronašlo zajednički odnos prema vlastitoj prošlosti.

Podsjetio je da je 2008. godine bio u Bleiburgu, vjerujući kako su određene povijesne rasprave završene.

Bio sam u Bleiburgu 2008. godine misleći: to je to, priča je gotova. Sada je sve isto, još i gore nego 2008. godine.

Poziv na zajedništvo i razboritost

Na kraju govora pozvao je na zajedništvo, razboritost i vođenje politike usmjerene na hrvatske interese, ali bez neprijateljstva prema drugima.

Moramo zadržati svoje pravice, gledati svoj interes i u vođenju svojih poslova biti sebični, ali ne zli, nelojalni i neprijateljski nastrojeni prema drugima. To je hrvatski imperativ.

Govor je završio porukom: Dostojanstvo hrvatskom narodu i svim narodima oko nas.

(www.jabuka.tv | Foto: Matija Habljak/PIXSELL)





9 komentara

  • Vodi ih kuci isti ste ebali te oni nikad zelili Hrvacku Drzavu niste,ti u ḍuvre bacas tablu HOSA Pogunuli branitelja u Jasenovcu,slavite cetnicke pokolje Hrvata zalisno sta smo docekali.

  • Da da to su Hrvati i Hrvatski predsjednik.Cetnici ubijali nas narod na pragovima kuca.Srbi sve do jedan se digao protiv Hrvatske drzave.Vidis sada naseg predsjednika sto nije ucestovao u ratu kako Srbe uzdize da mu jbm komunisticku.

  • Zalosno je da su ovoliki ljudi izginuli da bi se stvorila drzava ,a danas kad pogledas ista ona partija koja je vladala prije vlada i danas i do podne slave antifasti ,popodne ustase ,i tako u krug vec30g,zalosno je da nikako ne moze da dode do smjene generacije jer vise ni antifasisti ni ustase ni cetnici nisu bitni,ova nova generacija ljudi djeca nasih branitelja sigurno bi vaznost dali nasim braniteljim i kako se stvorila drzava i kako casno i posteno zivit i radit kao i ostali moderni i normalni svijet

Komentiraj: