Požar na Uborku ne jenjava: Dim prekrio Mostar, ugrožena kvaliteta zraka

Požar na deponiji Uborak izazvao je ozbiljnu ekološku krizu u Mostaru, a stanovnicima je preporučeno da zatvore prozore i vrata te izbjegavaju boravak na otvorenom.

Gusti dim i neugodan miris paleži proširili su se u ponedjeljak Mostarom nakon što je oko 9:00 sati izbio požar na deponiji komunalnog otpada Uborak.

Situacija na terenu i dalje je iznimno ozbiljna, a u gašenju sudjeluju kopnene i zračne vatrogasne snage. Zbog gorenja materijala u dubljim slojevima deponije, dim je zahvatio šire područje grada, osobito sjeverna naselja, te utjecao na kvalitetu zraka.

Građanima preporučeno zatvaranje prozora

Stanovnicima je preporučeno da izbjegavaju boravak na otvorenom u blizini zahvaćenog područja te da prozore i vrata drže zatvorenima.

Poseban oprez savjetuje se tijekom noćnih i jutarnjih sati, kada atmosferske prilike mogu spustiti dim u niže slojeve zraka.

Osobama s respiratornim i kardiovaskularnim poteškoćama, djeci, trudnicama i starijim osobama preporučeno je da u potpunosti izbjegavaju izlaganje vanjskom zraku dok se stanje ne stabilizira.

Do potvrde nadležnih sanitarnih i higijensko-epidemioloških službi upozoreno je i da se ne koristi voda iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije.

Zatražen pojačan inspekcijski nadzor

Federalno ministarstvo okoliša i turizma zatražilo je pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu.

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder u stalnom je kontaktu sa službama koje sudjeluju u gašenju požara.

Iz Ministarstva su poručili kako je riječ o ozbiljnom incidentu te izrazili nadu da neće biti težih posljedica za zdravlje ljudi i okoliš. Također su naglasili potrebu za hitnim rješavanjem problema deponije Uborak, za koji navode da je godinama zanemarivan.

Mostar: Gori skladište i zgrade na deponiji, uključila se i vojska

(www.jabuka.tv | Foto: Fena)