S početkom nove školske godine neke škole u BiH su zabranile upotrebu mobitela u školama, a neke su najavile da će učiniti isto.
U javnosti je odjeknula velika podrška takvoj odluci.
No, postavlja se pitanje što kad dijete dođe kući. Ukoliko nema dovoljan nadzor i kontrolu roditelja koji su osviješteni po tom pitanju, dijete može itekako puno vremena provoditi na mobitelu.
Brojne su opasnosti koje vrebaju s interneta i iz društvenih mreža na koje dijete može naići. Rješenje je uvijek i samo jedno – razgovor s djetetom.
Podsjećamo što je psihologinja Marijanović rekla u nedavnom intervjuu za Jabuka.tv:
Dragi roditelji, rješenje nije djeci oduzeti mobitel, isključiti Internet i zabraniti korištenje društvenih mreža. Važno je razgovarati s djecom, razvijati odmalena odnos pun povjerenja, i zanimati se za njihov online svijet, te razgovarati o svim opasnostima na internetu i društvenim mrežama. Koristite razgovor, a ne predavanje!
Budite u tijeku i pratite trendove, te postavite pravila za korištenje interneta. Današnja tehnologija se razvija jako brzo i mnogi roditelji to ne mogu pratiti, ali tu je životno iskustvo i mudrost koju možete iskoristiti. Osnovno načelo zaštite djece na internetu jest izgradnja djetetove ličnosti, socijalnih vještina i iskrena komunikacija između roditelja i djece.
Svako dijete ima pravo na grešku, poneki pogrešan korak, i upravo su to prilike da nešto nauče iz toga. A ujedno je to prilika i za roditelje da pokažu svoje roditeljske vještine, pruže pomoć i podršku, te izraze vlastite stavove i razmišljanja.
Cijeli intervju možete pročitati na linku ispod.
Psihologinja Marijanović za Jabuka.tv: Danas imamo psihičko ratovanje među vršnjacima
(www.jabuka.tv)
Djeci itekako treba zabraniti mobitele i internet barem do 8.-9. godine
Apsolutno nista ne postoji na internetu sto bi trebalo djetetu od 5 ili 7 godina.
Tek s nekih 10 godina mogu dobit neki mobitel ako im treba jer idu na treninge ili neke izlete i sl.
I tada kontrola koristenja i apsolutno ogranicenje vremena na mobitelu. Kada vidite da roditelj djetetu od 3 godine u kaficu da mobitel jer ga jedino to smiruje budite sigurni da se taj roditelj uopce ne brine za dijete i da kod kuce radi to isto. Dodje s posla i onda gurne djetetu mobitel u ruke da ga ne davi dok lezi na kaucu i gleda smece na televiziji
Nazalost ovo je u 99% slucajeva. Jedna majka koju poznajem kaze da ne moze razumjeti kako dijete stalno radi nesto nekulturno a voda ga na javna mjesta pritom misli na restorane i kafice, decko non stop ili kopa nosic ili pljuje hranu, mobitel je stalno kod njega ako ona ima s kim pricati a ako zeli provjeriti nesto na mobitelju drekne na njega kao dosta je bio, ne mogu se bas mijesati jer je iz tazbine pa mi se sve racuna po posebnoj matematici
Društvo spektakla i digitalna demencija zajedno u digitalnoj areni.A tehnički aparat funkcionira pod određenim naponom,kada izgori mocnici (Cezari) vladaju cijelim svijetom.Bezlicna masa ne talasa
Di ces ditetu zabranit mob. moze se naljutit pa di ces onda.