Dom zdravlja Ljubuški počeo s primjenom protokola za dijagnostiku autizma

Dom zdravlja Ljubuški počeo je s primjenom ADOS-2 Opservacijskog protokola koji se koristi za dijagnostiku poremećaja iz spektra autizma.

Financijskim sredstvima Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH, koja su osigurana u županijskom proračunu na poziciji Tekućih prijenosa za poboljšanje kvalitete usluga u ustanovama primarne zdravstvene zaštite, Dom zdravlja Ljubuški je, realizirao nabavku ADOS-2 Opservacijskog protokola.

Radi se o dijagnostičkom sredstvu/protokolu koji predstavlja “zlatni standard” u postupku dijagnostike poremećaja iz spektra autizma i namijenjen je širokom dobnom rasponu sudionika (od 12 mjeseci do odrasle dobi), priopćili su iz Doma zdravlja Ljubuški.

Protokol omogućava standardiziranu procjenu komunikacijskih vještina, interakcije, igre i sveukupnog općeg ponašanja pojedinaca.

Prije početka primjene ovoga protokola u Domu zdravlja Ljubuški, njihov prof. rehabilitator (defektolog), Tatjana Vasilj Zelić je prošla predviđenu edukaciju u Nakladi Slap u Zagrebu, potom je realizirana procedura nabavke samog protokola, da bi ovih dana krenuli s njegovom primjenom, ističu dalje iz ove zdravstvene ustanove i dodaju da je ukupan iznos financijskih sredstava potrebnih za realizaciju ove investicije bio 11.542,00 KM.

Za narudžbu za ADOS-2 testiranje u Domu zdravlja Ljubuški je potrebna uputnica od nadležnog pedijatra ili nalaz neuropedijatra, dječjeg psihijatra, rehabilitatora, psihologa ili logopeda na kojem je indicirana spomenuta dijagnostička procjena.

Iznimno smo ponosni i sretni što ćemo i ovu uslugu u budućnosti moći ponuditi najmlađim članovima naše zajednice, kako bi u našoj zdravstvenoj ustanovi što ranije i što preciznije mogli dijagnosticirati eventualne poteškoće i odstupanja u psihomotornom razvoju djeteta te ga što prije uključiti u tretman, jer rana intervencija značajno pomaže i poboljšava kasniji proces rehabilitacije, naglašavaju iz Doma zdravlja Ljubuški.

(www.jabuka.tv / Foto: Dom zdravlja Ljubuški)

4 komentara

  • Prevencija. Jako bitna. Svako malo u Kinu, ili Školi, ili Domu zdravlja, i sl. trebalo bi organizirati predavanje na neku temu, jedan liječnik specijalista obiteljske medicine, pedijatar, ginekolog ili internist, sa jednom medicinskom sestrom sa visokom stručnom spremom (diplomirana ili magistar), i svako malo različite teme o zdravstvu i prevenciji. Prevencijom se puno može. Džaba liječenje kad se dobro oboli. Ako je u začetku, da se ono suzbiti. Dr. Sesar pedijatar bi to mogao i sestra Vesa, dipl.med.sestra. Riječiti, ali riječiti ugodno, nisu naporni.

    • Da je ovo normalna sredina tako bi ti i bilo. Ali sta pricati o sredini koja omalovazava medicinsku struku, kad ti likovi koji govore ”nekcija” pricaju o nekim stvarima kao da su zavrsili medicinu. Nema smisla brate.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.