U Širokom Brijegu otvorena 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija

3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine održava se u sklopu globalnih aktivnosti obilježavanja dvadesete godišnjice od donošenja Konvencije UNESCO-a o očuvanju nematerijalne kulturne baštine.

U četvrtak je u Širokom Brijegu svečano otvorena 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine. Svečanost otvaranja upriličena je u hotelu Park, a Konferencija će trajati dva dana, 19. i 20. listopada 2023. godine.

Prvi panel Konferencije pod nazivom Očuvanje nematerijalne kulturne baštine u lokalnim zajednicama na području Županije Zapadnohercegovačke posvećen je tradicijskoj kulturnoj baštini stanovnika s područja ove Županije kao dijela ukupnog europskog identiteta. Ovaj Panel ujedno je i podrška obilježavanju Dana europskog naslijeđa 2023.

Konferenciju je proglasila otvorenom Anita Vlašić iz Federalnog ministarstva kulture i športa.

U suradnji Ureda Vlade ŽZH za europske integracije i Razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA, a u sklopu navedene Konferencije, u galerijskom prostoru Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, organiziran je okrugli stol pod nazivom Očuvanje i promocija franjevačke materijalne i nematerijalne kulturno-povijesne baštine kroz razvoj i promociju Kulturne rute Franciscana.

Projekt Franciscana financiran je sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije RH kroz program prekogranične suradnje Republika Hrvatska – Bosna i Hercegovina, a riječ je o kulturnoj ruti koja povezuje franjevačke samostane, svetišta te s njima povezane kulturne institucije kao što su muzeji, galerije i knjižnice. Kulturna ruta Franciscana ima veliki potencijal za nominaciju kao prestižna kulturna ruta Vijeća Europe, navodi se u priopćenju.

Okruglom stolu i panel raspravi nazočili su predsjednik Vlade Predrag Čović i dopredsjednica Vlade i ministrica financija Županije Zapadnohercegovačke Blagica Leko.

U uvodnom govoru, predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović naglasio je kako je upravo zahvaljujući franjevcima, koji su na ovim prostorima prisutni još od 13. stoljeća, očuvana kulturno-povijesna baština u Bosni i Hercegovini. Rekao je kako su franjevci širili prosvjetu i kulturu i bili su jedini učitelji i začetnici prvih književnih i znanstvenih djela te čuvari kulturno-povijesne baštine.

U Širokom Brijegu održan okrugli stol o očuvanju franjevačke povijesne baštine

Velika većina muzeja/galerija/zbirki u Bosni i Hercegovini nastala je i razvijala se u okviru franjevačkih samostana. Istaknuo je kako je prvi i najstariji muzej u Bosni i Hercegovini upravo Franjevački muzej Humac u Ljubuškom, ali da su se i u ostalim gradovima u Bosni i Hercegovini razvili muzeji u sklopu franjevačkih samostana.

Okrugli stol je aktualizirao temu materijalne i nematerijalne kulturno-povijesne baštine koja je povezana s djelovanjem franjevaca u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori tijekom proteklih stoljeća. Panelisti su bili provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije fra Jozo Grbeš, provincijal Franjevačke provincije sv. Križa – Bosna Srebrena fra Zdravko Dadić, povjesničar dr. sc. Anto Ivić i direktorica Centra za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije gđa Karmen Kutnjak.

Ovaj događaj bio je prigoda za konstruktivnu razmjenu gledišta i iskustava između uglednih stručnjaka, povjesničara i predstavnika javnih institucija koje su odgovorne za očuvanje i promociju kulturne baštine na ovim područjima, navodi se u priopćenju Vlade ŽZH.

Konferencija se nastavlja i u petak održavanjem tematskih panela u Širokom Brijegu.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.