Legendarni atletičar šokirao priznanjem: To mi nije pravo ime, žrtva sam trgovine ljudima

Mo Farah, legenda atletike, osvajač četiriju olimpijskih zlatnih medalja i šesterostruki svjetski prvak na utrkama dugim pet i deset kilometara, šokirao je priznanjem za BBC da je bio žrtva trgovine ljudima te prisilno doveden u Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje je morao biti sluga.

Ime Mohamed Farah nadjenuli su mu ljudi koji su ga i doveli iz Džibutija. Njegovo pravo ime je Hussein Abdi Kahin.

Iz Džibutija u Ujedinjeno Kraljevstvo dovela ga je njemu nepoznata žena kad mu je bilo devet godina. Bio je prisiljen brinuti se za djecu neke obitelji.

Godinama sam potiskivao sjećanje na to, ali ne možete to potiskivati zauvijek, rekao je Farah koji je ranije tvrdio da je u Ujedinjeno Kraljevstvo stigao s obitelji kao izbjeglica iz Somalije.

Sad tvrdi da njegovi roditelji nikad nisu bili u Ujedinjenom Kraljevstvu te da njegova majka i dvoje braće žive na obiteljskoj farmi u Somalilandu.

S četiri godine ostao je bez oca. Ubijen je.

Kad mu je bilo osam ili devet godina, odveden je iz svog doma te preseljen kod jedne obitelji u Džibutiju. Završio je u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje ga je odvela žena koju nikad nije vidio, navodi BBC. Rekla mu je da ga vodi k njegovoj obitelji u Europu i poručila mu da se odsad odaziva na ime Mohamed, koje je pisalo u lažiranim papirima s kojima je i završio ondje.

Preda mnom je poderala te papire i bacila ih u koš za smeće. Znao sam da sam u problemima, prisjetio se Farah trenutka koji je uslijedio kad je stigao u London.

Morao je čistiti kuću i paziti na djecu, rekao je i dodao da je to bio uvjet da dobije hranu te da mu je žena zaprijetila da o svemu mora šutjeti ako želi ikad više vidjeti svoju obitelj. Godinama mu je bilo zabranjeno da pohađa školu. Često se zaključavao u kupaonicu i plakao, istaknuo je i dodao da je jedini izlaz u cijeloj situaciji vidio u tome da izađe iz kuće i trči.

Stvari su se za njega počele okretati nabolje kad je u školi počeo trčati te učitelju priznao tko je i odakle je. Uslijedio je poziv socijalnoj službi i bio je premješten kod jedne somalijske obitelji. BBC je neuspješno pokušao kontaktirati ženu koja je danas atletsku legendu bez njegove privole dovela u Ujedinjeno Kraljevstvo.

(www.jabuka.tv | Foto: James Hill/New York Times)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.