Korona statistika u BiH: Kaotični podaci u Federaciji uvelike otežavaju posao analitičarima

Decentralizirani državni sustav ogolio je sve boljke statistike koronavirusa u Bosni i Hercegovini.

Muka s brojevima, slojevitim sustavom upravljanja podataka, neprecizni, a nerijetko i proizvoljni podaci doveli su do toga da je statističarima nemoguća misija izvoditi zaključke iz postojećih evidencija, piše Klix.ba.

Bez kvalitetne statistike nema ni kvalitetne analize, a bez analize nema ni planova za budućnost, za neku buduću borbu protiv korone ili nekih budućih pandemija. BiH je još 2009. godine donijela nacionalni plan za borbu protiv pandemije. Tako državnički naslovljeno, a tako malo urađeno.

Taj plan je ostao mrtvo slovo na papiru, jer se nije nadograđivao, a država BiH se u planu borbe s koronom najmanje pitala. Kormila su preuzeli entiteti, a u Federaciji županije.

Ukoliko recimo institucija poput njemačkog Roberta Kocha želi dobiti najaktualnije podatke o koronavirusu za BiH, jedina državna adresa koja ima neku vrstu podataka je Ministarstvo civilnih poslova. Međutim i ti podaci su za razmjere pandemije i neophodnosti što šireg izbora podataka izuzetno skromni. Tu ćete pronaći podatke o ukupnom broju potvrđenih slučajeva zaraze, ukupnom broju testiranih, broju smrtnih slučajeva i broju izliječenih. Takvi podaci postoje za oba entiteta i za Brčko distrikt.

Ukupni podaci o broju zaraženih, umrlih i oporavljenih u BiH

Što nedostaje? Nema podataka kako je rastao broj novozaraženih po danu, nema interaktivne grafike, a nema ni broja aktivnih slučajeva zaraze, što je danas vjerojatno puno važnije od ukupnog broja zaraženih. Naravno, na stranici državnog ministarstva nema podataka o broju aktivnih slučajeva zaraze po gradovima, a koliko je to važno vidljivo je na pitanju Hrvatske, gdje je Njemačka dvije regije te zemlje stavila na crvenu listu, ali ne i cijelu državu. Takvo nešto ne bi bilo moguće bez adekvatne državne statistike.

Kakvu statistiku vode entiteti

U entitetu Republika Srpska imaju posebnu web stranicu koja je pregledna i ima osnovne podatke. Ono što ovaj entitet razlikuje od Federacije BiH je konzistentno vođenje evidencije o broju novozarežnih po gradovima, a to je podatak koji je u velikom interesu građana.

Pregledno i točno praćenje podataka u Republici Srpskoj

S druge strane, web stranica Federalnog ministarstva zdravstva pored podataka o ukupnom broju zaraženih, broju testiranih i umrlih, ima podatke i o trenutno aktivnim slučajevima. Imaju uspostavljenu interaktivnu mapu, ali su diskutabilni podaci koji se unose u grafiku.

Stranica Federalnog ministarstva zdravstva

Tako, ukoliko izaberete naprimjer Sarajevsku županiju, s desne strane ćete dobiti grafički prikaz stanja novozaraženih za posljednjih 10 dana. Ukoliko izaberete primjerice datum 20. kolovoza, dobit ćete prikaz da je tog dana u Sarajevskoj županiji registrirano 55 novozaraženih.

Prikaz podataka o Sarajevskoj županiji po datumu – 20. kolovoza

I u tome ništa ne bi bilo sporno da za isti datum, 20. kolovoza, podaci Zavoda za javno zdravstvo Sarajevske županije govore da je novozaraženih 45.

Kome vjerovati u ovom slučaju?

Potom, ukoliko na istoj web stranici Federalnog kriznog stožera tražite podatke o broju novozaraženih za teritorij FBiH, na datum 20. kolovoza dobit ćete 257 novih slučajeva.

Podaci sa tranice Federalnog kriznog stožera od 20. kolovoza

A ukoliko na isti datum tražite podatke na stranici Zavoda za javno zdravstvo FBiH, dobit ćete da je 20. kolovoza u ovom entitetu 188 novozaraženih.

Pregled epidemiološke situacije 20. kolovoza na stranici Federalnog zavoda za javno zdravstvo

Najpreciznija statistika je za sada na web stranici za Sarajevsku županiju, s obzirom na to da se podaci u većini parametara poklapaju s onim Zavoda za javno zdravstvo Sarajevske županije. Tu možete pronaći podatke o ukupnom broju novozaraženih u županiji, o broju aktivnih slučajeva, testiranim, izliječenim i broju umrlih. Također, vodi se evidencija po općinama u županiji, ali zbrojna. Ipak, ako želite vidjeti koliko je novozaraženih za određeni dan, onda ćete sami morati zbrajati, odnosno oduzimati brojeve u odnosu na podatke od dan ranije. Naravno ni to nije najsigurnija opcija s obzirom na nepouzdanost i potpunu preciznost podataka.

A da vidimo kako bi trebala izgledati jedna državna web stranica sa svim podacima o koronavirusu ne treba ići dalje od Hrvatske. Na stranici koronavirus.hr su na vrlo jednostavan i pregledan način predstavljeni najvažniji podaci. Možete izabrati aktivne slučajeve ili ukupan broj novozaraženih od početka epidemije.

Stranica iz Republike Hrvatske daje pregledan i precizan uvid u sve detalje razvoja pandemije koronavirusa

Također, na interaktivnoj mapi možete pregledati koliko koji grad i županija imaju aktivnih slučajeva. Na toj stranici su svi najvažniji brojevi telefona, savjeti, podaci o donacijama, mjerama i još niz informacija.

Srbija također ima preglednu i jasnu web stranicu o koronavirusu, uz zamjerku da nemaju podatke o broju aktivnih slučajeva po gradovima.

Koronavirus se precizno i pregledno može pratiti i u Srbiji

Zbog svega navedenog, medijima je u velikoj mjeri otežan posao prezentiranja točnih podataka koji su jednostavno raštrkani i neuvezani.

Koronavirus: Najnovije vijesti iz minute u minutu

(www.jabuka.tv)

6 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.