Prvi čovjek FIFA-inih sudaca Pierluigi Collina u razgovoru za La Gazzettu dello Sport osvrnuo se na tehnološke novitete korištene na Svjetskom prvenstvu, a posebno je objasnio situaciju iz utakmice Portugala i Hrvatske. Poručio je da tehnologija ne oduzima nogometu emocije, nego omogućava da se one temelje na ispravnim odlukama.
Nekadašnji talijanski djelitelj pravde danas je čelni čovjek FIFA-inih sudaca te odlučuje o najvažnijim sudačkim pitanjima i delegiranjima.
U razgovoru za La Gazzettu dello Sport govorio je o suđenju na Svjetskom prvenstvu, izboru slovenskog suca Slavka Vinčića za finale između Španjolske i Argentine te o sve važnijoj ulozi tehnologije.
Posebnu pozornost privuklo je njegovo objašnjenje situacije iz utakmice Portugala i Hrvatske, u kojoj se analiziralo je li ubačena lopta ostvarila kontakt s glavom Igora Matanovića.
Ovdje je grafikon govorio vrlo jasno. Vidi se vrh u trenutku kada lopta dodiruje glavu hrvatskog napadača, zatim ravna linija, pa novi vrh kada lopta pogađa leđa portugalskog braniča, objasnio je Collina.
Prvi čovjek FIFA-ine sudačke organizacije potom je pojasnio i kako sustav prepoznaje takve dodire.
Budući da sustav ne registrira kontakt s kosom, zabilježeni vrh posljedica je kontakta lopte s glavom, dodao je.
Tehnologija kao odgovor na nogometni paradoks
Collina smatra da je uvođenje tehnologije bilo nužno jer se nogomet godinama nalazio u paradoksalnoj situaciji.
Deseci tisuća gledatelja na stadionu mogli su gotovo odmah pogledati ponovljenu snimku spornog događaja, dok sudac, osoba koja mora donijeti odluku, tu mogućnost nije imao.
Na stadionu je više od 80.000 gledatelja moglo u stvarnom vremenu vidjeti što se dogodilo, a jedina osoba koja to nije mogla bila je ona koja je morala donijeti odluku. Imali smo dvije mogućnosti: stvoriti zajednicu Amiša u kojoj je tehnologija zabranjena ili istu mogućnost dati i sucima, slikovito je poručio Talijan.
Naglasio je kako FIFA ulaže milijune u tehnološke sustave, iako bi idealno bilo da ih suci tijekom utakmica moraju koristiti što manje.
Ulažemo milijune nadajući se da će taj novac biti “bačen”. To bi značilo da su suci dobro obavili posao i da im tehnologija nije bila potrebna, rekao je Collina.
“Tehnologija ne ubija emocije”
Dio nogometne javnosti i dalje tvrdi da VAR, poluautomatsko zaleđe i drugi sustavi usporavaju igru te umanjuju spontanost proslave pogodaka. Collina se s takvim ocjenama ne slaže.
Tvrdnja da tehnologija ubija emocije povijesna je neistina. Igrač slavi kada postigne pogodak, a ako je pogodak potvrđen, slijedi još jedno slavlje. Ako je poništen, slavi suparnička momčad, izjavio je.
Prema njegovu mišljenju, važnije je da konačna emocija proizlazi iz ispravne odluke nego da sporna situacija ostane predmet rasprava godinama ili desetljećima.
Kao primjer naveo je pogodak Engleske protiv Zapadne Njemačke u finalu Svjetskog prvenstva 1966. godine, o kojem se i šest desetljeća poslije raspravlja je li lopta u cijelosti prešla gol-liniju.
Puno je pravednije da se emocija temelji na ispravnoj odluci nego na situaciji o kojoj će se raspravljati tjednima ili desetljećima, zaključio je Collina.
Vinčiću najveća utakmica karijere
Collina se osvrnuo i na odluku da finale Svjetskog prvenstva između Španjolske i Argentine sudi Slovenac Slavko Vinčić.
Imao je vrlo dobar put kroz turnir. Sretan sam zbog njega, kao i zbog svih ostalih sudaca koji su bili ovdje. Izbor nije bio jednostavan.
Otkrio je da ga svaki razgovor u kojem sucu priopćava da će voditi finale Svjetskog prvenstva snažno pogodi.
Svaki put se naježim. Znam što su ti ljudi godinama radili i koliko su žrtvovali, uključujući vrijeme s obitelji. Očekivao sam Vinčićevu reakciju jer sam i sam proživio istu emociju, kazao je Collina, koji je sudio finale između Brazila i Njemačke 2002. godine, prenosi HRT.
Govoreći o budućnosti suđenja, Talijan je poručio da će se tehnološki razvoj nastaviti. No njegova osnovna poruka ostaje ista: tehnologija ne bi trebala zamijeniti suca, nego mu pomoći da u najvažnijim trenucima donese ispravnu odluku.
(www.jabuka.tv | Foto: X)


1.)
Svi vi koji niste svjesni da je fifa putem obmane VARa kod ispravnog hola Gvardiola lažirala situaciju gola i naredila sudcu da na travnjaku preko mikrofona i zvucnika izjavi laž izmišljenog i nepostojeceg zaleđa, poslusajte od sudca prenešenu izjavu VARa fife na engleski:
“Croatia player number twenty touched the ball and headed it to the goalscorer. Final decision: offside.”
300 % laž.
Matanovic 20ka, nije proslijedio glavom loptu do Gvardiola, nego preko Portugalca i Pašalića.
2.)
Prva Putanja lopte je SILAZNA, jer lopta se spušta na glavu Portugalca, koji saginje glavu, grudi, i koljena, da bi loptu izbio glavom.
Druga Putanja lopte je ULAZNA, jer se lopta uzdiže od glave Portugalca kratko da bi vodoravno prema Pašaliću stigla do koljena Pašalića.
Zaključak: potpuno nova situacija igre bez zaleđa i ispravnog gola, što je i iskusni sudac Colina potvrdio, da uopće nije bilo potrebe uključivati VAR, koji samo postoji za potpuno očite pogreške.
Sada nakon 15 dana je infantino obvezao Colinu da i on počne lagati, pa je Colina sada lažno izjavio da je Portugalac igrao leđima. A istina je da je igrao loptu svjesno glavom.
Mafija Fifa.
Matanovic je potpuno nebitan za ispravan gol gvardiola.
Jer portugalac svjesno saginje tijelo da dotakne loptu glavom, što i čini, i putanja lopte se potpuno mjenja, nastaje nova situacija poslje portugalčeve glave koja omogućava da pašalić dobije loptu.
AMEN.
Sve ostalo je obmana.
vrijeđanje zdravog razuma, svi su vidjeli iz raznih kuteva kamere da nije bilo dodira i ovaj ćelavi debil sad prosipa floskule….urca se napušio deebilna ciganskog talijanskog, mamu ti korumpiranu….Šta ćete još smisliti, braniš neobranjivo….Uopće nam ubuduće ni suci neće trebati na terenu, nek sudi AI
Lažeš ti Colina, probušit će ti kolina!
Matanovic je potpuno nebitan za ispravan gol gvardiola.
Jer portugalac svjesno saginje tijelo da dotakne loptu glavom, što i čini, i putanja lopte se potpuno mjenja, nastaje nova situacija poslje portugalčeve glave koja omogućava da pašalić dobije loptu.
AMEN.
Sve ostalo je obmana.
A čemu se čudimo, mali smo i zato nas se gazi. Bude i očitijih prijevara pa se prihvate. Ništa nije slučajno
prodane duše da se sutra i čovjeka ko stoku čipuje isto bi činili.
FIFA mafija
I ovaj je buljooki proda dušu ..vrijeme će pokazati.