Koliko su pouzdane aplikacije za vremensku prognozu?

Osnivač Nacionalne ekološke asocijacije Dejan Lekić otkrio je za FoNet koliko su pouzdane aplikacije koje na telefonima i drugim uređajima koristimo za vremensku prognozu.

Kako je objasnio, sve te aplikacije koriste podatke iz sustava razmjene preko sustava koji kontrolira Svjetska meteorološka organizacija.

Svi ti sustavi koriste iste skupove podataka. To su takozvane sinoptičke stanice koje sve zemlje imaju i one šalju u razmjenu podatke o temperaturi, vlažnosti, kao i meteorološkim pojavama, kao što su oblačnost, vjetar i druge, kazao je Lekić.

Prema njegovim riječima, na osnovu tih podataka različite insitutucije na nacionalnoj ili europskoj razini prave prognozu vremena.

Ti modeli se matematički spajaju s onim što se promatra na meteorološkim radarima i tako se najavljuju nepogode i ostali vremenski uvjeti, precizirao je Lekić.

Govoreći o pouzdanosti aplikacija, on je istaknuo da se izvor podataka može vidjeti u odjeljku ”O aplikaciji”.

Moguće su, ipak, greške, u predviđanjima aplikacija jer daju podatke za određenu površinu i podrazumijevaju da će se određena meteorološka pojava dogoditi na nekom dijelu te površine.

Zato nekada najavljena kiša u nekom gradu padne samo u jednom dijelu grada, dok drugi ostane potpuno suh, zaključio je Lekić.

Ekstremni vremenski uvjeti postaju ”novo normalno”

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • U kisu virujem samo dace padat ako aplikacija tvrdi 95% mogucnost , sve ispod toga nema kise. Bar je dosada uvik tako bilo

  • Evo primjera neku večer najavljivali neko ludo nevrijeme i to ko naime za 2-3 sata dolazi i 100 posto stavljalo kad ono nigdi ništa, jedini koji upriliku pogađaju su sa hrt, a ovi iz bih pojma nemaju samo prepisuju od ovih iz zg pa od 10 će pogoditi jednom

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.