Iznimno loš izvoz peleta i drva

Potražnja za peletom i ogrjevnim drvom, kako na domaćem tako i na stranom tržištu, jako je loša.

Osim tople jeseni, glavni razlog izvoza na kapaljku jesu, tvrde domaći proizvođači, izgubljeni kupci u Europskoj uniji koji su lani, kada je BiH spustila rampu za plasman ogrjeva, pronašli nove dobavljače.

Predsjednik Asocijacije certificiranih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je da na pragu grijne sezone domaće tvrtke imaju vrlo malo upita kupca te je samim tim i prodaja loša.

Dani su topli, a i prošla zima je bila dosta blaga pa je kupcima ostalo peleta, a sada su samo dokupili dio. Kada zahladi, vjerojatno će doći do naglog rasta potražnje, ali i to ćemo vjerojatno amortizirati vrlo brzo jer imamo kapacitete. Do problema može doći jedino ako zima počne naglo pa se onemogući sječa u šumi i tada ne bismo imali sirovine. Cijena tone peleta ove sezone kreće se od 500 do 580 KM, što je realan iznos u odnosu na troškove koje imamo, naveo je Ivanović.

Dodaje da su ipak najveći problem izgubljeni kupci na tržištima Italije, Slovenije, Austrije koje ne mogu vratiti.

Vrlo sporo uspostavljamo kontakte s kupcima koje smo izgubili zbog zabrana izvoza peleta tijekom prošle godine. S druge strane, Europska unija je uspjela podići svoje proizvodne kapacitete. Oni su ove godine instalirali kapacitete od dva i pol milijuna tona, što će nama i u godinama koje dolaze svakako praviti probleme. Uslijed svega toga potražnja na inotržištu pala je i do 40 posto, rekao je Ivanović i naveo da ima proizvođača koji su zbog smanjene potražnje zatvorili proizvodne pogone, piše srpska.info.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

  • Većina peleta koji sada proizvidite u BiH kur.cu ne valja.Zato vam je pao izvoz nemojte lagat sami sebe i narod.Pravi pelet je proizvodio samo FIS ali je prestao proizvodit zbog vas koji ste ih uj.bali nekvalitetnim proizvodim a narod ko narod daj samo deset maraka jeftinije nije važno sto ne vridi nista.Ljudi odustali jer ko ce s gubom u ovako gubavoj državi izic na kraj.

  • Tvrdnja da je pao interes za izvoz peleta je u vašoj tvrdoglavosti i nastojanju da održite astronomske cijene koje ste sami naturili.Svhvatite da je pelet kao energent daleko najskuplji i najneisplativi. Vaša hvala da je cijena pala za 20% u odnosu na prošlu godinu ništa vam ne znači. Evo vam jedno poredjene pa vi sami skontajte u čemu je prošle. Prošle godine u ovo doba i kasnije cijena ulja”BIMAL” bila je 6,20 km. daleko najskuplje. Medjutim trenutno cijena tih istog ulja “bimal’ je 2.40 km ali ga niko ne kupuje bez obzira što se silama trudi da reklamom domaće privuče kupce. Upravo iz toga razloga što ste vi paletari i ovi pojedini kao bimal’ ignorirali i prezirali domaće e sad vam ti domaći vraćaju sa kamatnom i nećemo vam kupovati vaše proizvode po cijenu da platini i višu cijenu nego što je vaša. Vaše obrazloženje da vam se ne isplati prodavati pelet ispod 500 km je vaš problem i sami ste ga vi stvorili. Vjerovatno ne možete naći budala izvan granice pa pokušavate unutar BiH. , e pa nećete ih naći jer mnogi su imali vremena i preračunati se da je pelet daleko najskuplji i iznašli alternativno jeftinije i isplativije vrstu grijanja.

  • Jebo vam pelet mamicu lopovsku, nevridi mišta, prave ga od gume, možemo i mi ložit opanke, bate, stare pume.cjena nemormalna , izvozite ga samo neće mitko smeće, od smeća.

  • Zar nije puno ljepše ložit drva, čista i sve mirišu nego pelet i tko zna što je sve u njemu. Ili s inverter klimom se grijati i potpaliti vatru od drveta ako dođe zima kao 2012 godine.
    A naravno da je pelet skup treba ga tko zna od čega napraviti i presovari i ulijepiti.

  • Pelet mjesečno platit 500 KM, čistiti lug, biti dimnjačar i svako malo se gasi peć, u pet godina promijenili 3 ložišta po 250 KM, mijenjali razne stvarčice na peći, može samo lud ko i mi što smo nasjeli, kad smo počeli pelet bio 200 KM i u redu je bilo sve do 300 KM, sve iznad toga je ludost, staviš 3 klime i daljinski upreš, prije povratka posla uključiš da se kuća ugrije, nema više živciranja zbog peći. Adio

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.