Evo koliko novca bi trebali dobiti ŽZH i HNŽ od aranžmana s MMF-om

U Bosni i Hercegovini je u subotu konačno postignut dogovor oko 330 milijuna eura teškog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Isporuka prijeko potrebnog novca, koji će poslužiti za preveniranje i saniranje svih posljedica pandemije koja je zahvatila i BiH moguće je da se dovede u pitanja, zbog razilaženja u stavovima HDZ-a i bošnjačkih stranaka o tome treba li županije nametnuti kao ravnopravne partnere državi i entitetima za pregovaračkim stolom sa MMF-om. Tom zahtjevu bošnjačke stranke nisu udovoljile, a zbog inzistiranja na njemu je BiH tek u “sudačkoj nadoknadi” ipak postigla dogovor s ovom međunarodnom financijskom institucijom.

Odlučeno je da će od ukupno 330 milijuna eura, što je oko 645.424.000 KM, Federaciji BiH pripasti 61,5 posto ukupnog iznosa, entitetu RS 37,5 posto, a Distriktu Brčko jedan posto. Iznos koji pripada FBiH će se dijeliti na način da 50 posto ostaje na računu te razine vlasti, a 50 posto će pripasti županijama, koji u okviru svojih nadležnosti nose značajan dio odgovornosti u borbi protiv pandemije.

Dakle, FBiH će prema pisanju Oslobođenja. od ukupnog iznosa pripasti oko 396,9 milijuna KM. Polovica tog iznosa, oko 198,4 milijuna KM, ostaje entitetskoj razini a isti iznos se dijeli na deset županija prema broju stanovnika. U FBiH, prema podacima s popisa stanovništva iz 2013. godine, živi 2.219.220 stanovnika.

Prema toj računici, najveći iznos novca će pripasti Tuzlanskoj županiji. U njemu živi oko 20 posto ukupnog broja stanovnika FBiH, što znači da bi ta županija trebao dobiti 39,68 milijuna KM. U Sarajevskoj županiji živi 18,6 posto stanovnika te bi toj žuoaniji  trebalo pripasti 36,9 milijuna KM.

Postignut dogovor: BiH će se zadužiti 330 milijuna eura kod MMF-a

Zeničko-dobojskoj županiji (16,4 posto) će pripasti 32,5 milijuna KM, Srednjobosanskoj (11,5 posto) 22,7 milijuna KM, Unsko-sanskoj (12,3 posto) 24,4 milijuna KM, Hercegovačko-neretvanskom županiji (10 posto) 19,8 milijuna KM te Županiji Zapadnohercegovačkoj (4,3 posto) 8,5 milijuna KM.

Najmanji iznosi će, u skladu s brojem stanovnika, pripasti Hercegbosanskoj županiji (3,8 posto) 7,5 milijuna KM, Posavskoj županiji (1,95 posto) 3,8 milijuna KM i Bosanskopodrinjskoj županiji (1,06 posto) 2,1 milijun KM.

Čović: Trebat će nam par milijardi eura da bismo odgovorili na sve izazove

(www.jabuka.tv)

17 komentara

  • I hoće li išta od toga korisno se kupit .Možda koji traktor za gašenje, ili ti nešto za bolnice ili ti za saniranje duševnog stanja svih razina vlasti

  • Ovo je jako dobro za Hrvate u BiH, Federacija BiH se svake godine zadužuje 1,6mldr maraka, vjerojatno će taj iznos ići na 2-2.5 milijarde maraka zog manjih prihoda države u budućnosti, ako HDZ uspije zadržati ovakvu preraspodjelu od idućih kredita od MMFa, a velike su šanse za to jer profitiraju i Tuzlanski i Sarajevski kanton onda će ZHŽ godišnje samo od kredita Federacije dobivati 60-70-80 miljuna maraka, ako uzemo u obzir da je trenutni proračun ZHŽ oko 90mil KM dolazio do računice da će ZHŽ poduplati svoj proračun i samim time svoju snagu… Postajemo Država u Državi….
    Npr.Kanton Sarajevo je ovom raspodjelom dobio 40 miljuna maraka i na njihov prodačun od milijardu to je +4%, ako se nastavi dijeliti 50:50 Federacija:Kantoni KS će dobivati godišnje od novog zaduživanja 350-400 mil maraka i to je +35-40% na njihov proračun…
    Mislim da su se Bošnjaci odrekli jačanja federacije jer im odgovara ta silna količina novca u kantonima preko kojih mogu lakše manipulirati jer namaju Hrate u domu naroda kao u Federaciji nemaju Hrvate za ministre financija itd… a mi Hrvati ćemo dobiti značajno jače Županije i samim time značajno jači MUP, školski sustav, zdrastveni sustav i sve ostalo što je na proračunu Županije…. sve u svemu – rastakanje “države” i jačanje Županija/kantona…

    • Valjda ste dobro upućeni i ove informacije su točne? Vjr s izvorišta HDZ-a, pa da ja vama kažem, koliko god mi dobili, vama nikad neće biti dosta. Sve banke ovog svijeta vama ne mogu nadavati, kao ni ova sirotinja naraditi! Sve me sram ovakve komentare pisati na Uskrs, ali stvarno vas je dooosta više!

    • Pajdo, zaboravio si da ovo nije poklon, nego kredit i to s kamatom. Istina kamate nikad nisu bile niže ali u svakom slučaju i da su nula posto ovu lovu treba vratiti prije ili kasnije. Samo hoću da kažem da treba pametno uložiti u nešto što će generirati adekvatan povrat. Ali nažalost ne vidim stručnjake koji će znat “upravit” s ovim sredstvima (volio bih da sam u krivu).
      Naši stručnjaci govore kako su strateški smanjili kreditna zaduženja, ali prava istina je da im nitko od privatnih banaka neće da odobri kredit.

  • Dali itko od vladajući razmišlja o ljudima koji već mjesec dana nerade i nemaju nikakva primanja a u privatnom su sektoru

  • Bilo bi lijepo da se JAVNO OBJAVI troškovnik – svaka stavka u iznosu zašto je i koliko novca utrošeno. Ne samo za ovo negoo za sve gdje se troše ova i proračunska sredstva.Tako bi se izbjegle razne priče i naklapanja.

  • Zasto kredit sto se ne pita narod ocemo li se zaduzivat ako ce narod vracat kredit.ili ovi sto uzimaju ako ce oni ok ako drzava zupanija moze samo opstat od kredita nema od toga nista tako je i jugu djava odnijo i ovi politicari.njima je u interesu da u nas nema.nista oni od svake uvezene stavke sebi uzmu pdv a narod.tko hebe

  • TRIBALO BI BAREM POLA MILJUNA MARAKA DAT ZA SKUPINU ZABORAVLJENIH BRANITELJA.ONI SU ZADNJA RUPA NA SVIRALI NAŠIM PRETILIM, NESPOSOBNIM, LJENIM,KORUMPIRANIM POLITIČKIM UHLJEBIMA NA SVIM RAZINAMA VLASTI OD SEOSKIH DO ŽUPANIJSKIH.
    TOLKO SU NESPOSOBNI I LIJENI DA IH JEDINO SVJEŽE ISPEČENA JANJETINA MOŽE MALO RAZDRMATI I VRATITI U NORMALAN KOLOSJEK BAREM NA KRAĆE VRIME.

  • Prije 35 godina smo nosali bate i opanke, točili gorivo par-nepar, učlanjivali se u KPJ da dobiejmo besplatan stan, išli masovno u Mostar radit jer u nas nije bilo ničega, slatkiš nam bili krmeća mast i malo šećera na koru kruha, a pogledajte sada? u Širokom 200 restorana i fastfoodova, ko da nitko ne kuha u kući, 50 pekara imamo, 100 kladionica…

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.