Evo kakav je plan upravljanja otpadom na području ŽZH-a

Kakvo će biti stanje u nadolazećim godinama u ŽZH-u s vrlo važnom životnom i društvenom problematikom – upravljanjem i gospodarenjem otpadom, što se i kako planira unaprijediti i poboljšati, može se iščitati, predviđati i očekivati na temelju dokumenta “Plan upravljanja otpadom Županije Zapadnohercegovačke 2021. – 2031.”, piše Večernji list BiH.

Riječ je o razmjerno opširnom i široko razrađenom operativnom dokumentu na 116 stranica, koji sadrži temeljne podatke o ŽZH-u, pregled trenutačnog stanja i najvažnijih problema u području upravljanja otpadom, prijedlog akcija za njihovo rješavanje na opću korist i dobrobit svih građana te usklađenost s domaćom i legislativom Europske unije iz tog područja.

Usmjeren je na razdoblje od deset godina, s mogućnošću da se tijekom realizacije mogu vršiti prilagođavanja u skladu s izmijenjenim uvjetima i uz uvažavanje vremenskih i gospodarskih ograničenja.

Plan se sastoji od 13 poglavlja, a izdvajaju se i ističu glavni, temeljni na kojima se zasniva cijeli koncept: opće značajke ŽZH-a, institucionalni i pravni okvir za upravljanje otpadom, prikaz postojeće infrastrukture za prikupljanje, odvoz i upravljanje otpadom, financiranje sustava za upravljanje otpadom, informiranje javnosti i javna svijest, specifikacija problema te plan organizacije upravljanja otpadom za razdoblje od 2021. do 2031. godine.

Opće značajke predstavljene su prikazom zemljopisnih karakteristika županije, njezina stanovništva i gospodarstva u gradovima Širokom Brijegu i Ljubuškom te općinama Posušje i Grude, i proizvođačima otpada iz gospodarske djelatnosti i javnog sektora u tim jedinicama lokalne samouprave.

Postojeća infrastruktura za prikupljanje i odvoz otpada detaljno je razrađena, u Posušju i Širokome Brijegu prikupljanje i odvoz otpada vrše javna komunalna poduzeća, u Ljubuškom i Grudama privatna kompanija.

Pogledajte koliko je komunalnog otpada prikupljeno u FBiH

Navode se količine proizvedenog i prikupljenog komunalnog otpada, njegov sastav, proizvedene i prikupljene posebne kategorije otpada – otpad iz zdravstvenih ustanova, građevinski otpad, građevinski otpad koji sadrži azbest, otpadna vozila, otpadne gume, masti i ulja, otpad iz poljoprivrede i šumarstva, otpad životinjskoga podrijetla, elektronički i električni otpad, glomazni otpad, otpad tekstila i obuće, mulj iz septičkih jama i uređaja za pročišćavanje, opasni otpad koji sadrži PCB i PCT, staklo, željezo i metal, divlji otpadi…

U konačnici, za javnost je najzanimljivije i najvažnije znati kakav je plan organizacije upravljanja otpadom za razdoblje od 2021. do 2031. godine. U hijerarhiji upravljanja šest je čimbenika, od kojih su najpoželjniji i najvažniji prevencija, odnosno sprječavanje otpada te njegovo smanjivanje, ponovna upotreba i reciklaža, a odlaganje i spaljivanje su najmanje poželjni.

U desetogodišnjoj projekciji otpada u ZHŽ-u za razdoblje od 2021. do 2031. godine predviđa se da će se količina generiranog otpada povećati za 22 posto. Predviđene su mjere tretmana otpada koje trebaju dovesti do uspostave sustava i povećanja razine selekcije i reciklaže te ponovne upotrebe otpada.

To su odvojeno prikupljanje otpada, selekcija otpada na izvoru, zeleni otoci, reciklažna dvorišta i pretovarne postaje. Kako bi se mjere provele, procijenjeno je da je na razini ŽZH-a nužno osigurati sljedeće: 20.000 koševa za komunalni otpad, 20.000 koševa za papir, 20.000 kompostera, 2000 kontejnera za komunalni otpad, 2000 kontejnera za ambalažni otpad, 200 iglua za staklo, 5 x 3 osovinskih smećara, 5 x 2 osovinskih smećara, 5 dupleks smećara za ambalažni otpad, 4 navlakača s prikolicama i 16 rolo kontejnera 36 m3 za transport otpada.

Dosadašnja praksa odlaganja otpada iz ŽZH-a bilo je odlaganje na područno odlagalište u Mostaru, a opredjeljenje je da se s time nastavi i ubuduće.

Zaključak je da izgradnja područnog odlagališta na području županije nije gospodarski opravdana, a kad je riječ o odlaganju otpada na područno odlagalište Livno, koje još nije u funkciji, ta mogućnost postoji, iako su troškovi prijevoza do tog odlagališta značajno veliki, stoji u dokumentu “Plan upravljanja otpadom Županije Zapadnohercegovačke 2021. – 2031.”.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

7 komentara

  • Omogućiti građanima da se staklo i plastika kao u svim zemljama “plaća” i riješili ste 20 % . A djeca edukacija od školskih dana trubiti im šta je smeće da je smeće za kante a ne bacati po ulici iako ima i odraslih koji bacaju gdje stignu .

  • Kakav plan, sta kontate bit ce nesto bolje u buducnosti?ujutro mozete rjesiti problem prljavog sirokog brijega. Pocnite kaznjavati visokim kaznama ove sto bacaju smece. Dvojicu kaznite i problem rjesen

  • Kažnjavat one koji zakače prikolicu pa put pod noge negdje u planinu bacaju smeće u prvu rupu, misleći ako nije pred očima ne škodi nikome….
    Kaznit one koji bez imalo savjesti bacaju boce, limenke, ćikove itd… kroz prozor od auta

    Kazna, kazna, kazna… nema drugog riješenje

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.