EU dogovorila ”vrlo bolne” sankcije za Rusiju

Ministri vanjskih poslova država članica EU-a postigli su u utorak politički dogovor o prvom paketu sankcija protiv Rusije, ”koje će za nju biti vrlo bolan”, izjavio je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.

Ove će sankcije biti vrlo bolne za Rusiju, izjavio je Borrell nakon završetka izvanrednog sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Parizu.

Postigli smo jednoglasan dogovor o prvom paketu sankcija, izjavio je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian.

Sankcije nemaju čudotvorni učinak, ali su ekonomski bolne, a bolne su i za osobe protiv kojih su usmjerene, rekao je Borrell.

Politički dogovor o sankcijama, koji je još treba formalno potvrditi kako bi postao zakon, odgovor je EU-a na rusko priznanje ukrajinskih odmetnutih teritorija Donjeck i Lugansk, čiju su samostalnost proglasili ruski separatisti.

Sankcije se uvode protiv 351 zastupnika ruske Dume te 27 pojedinaca i pravnih osoba koji su pridonijeli ugrožavanju ukrajinske teritorijalne cjelovitosti, suverenosti i neovisnosti, među kojima su i ruske banke koje su financirale ruske vojne i druge operacije na tim teritorijama, javlja Hina.

Putin: Sporazum iz Minska više ne vrijedi • NATO u stanju pripravnosti

Ovo je jasan odgovor na (rusko) kršenja međunarodnog prava. Sankcije su izravno usmjerene na pojedince i tvrtke uključene u te radnje. Na meti su banke koje financiraju ruski vojni aparat i doprinose destabilizaciji Ukrajine. Također zabranjujemo trgovinu između dvije odcijepljene regije i EU – kao što smo to učinili nakon ilegalne aneksije Krima 2014. I konačno, ograničavamo sposobnost ruske vlade da prikupi kapital na financijskim tržištima EU-a. Maksimalno ćemo otežati Kremlju provođenje agresivne politike, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

Ona je ispravnom ocijenila odluku njemačke vlade o zamrzavanju postupka izdavanja dozvole za rad plinovoda Sjeverni tok II koji izravno povezuje Rusiju s Njemačkom ispod Baltičkog mora.

Sjeverni tok II treba ocjenjivati u svjetlu sigurnosti opskrbe energijom za cijelu Europu, jer ova kriza pokazuje da je Europa još uvijek previše ovisna o ruskom plinu, dodala je von der Leyen, ističući da EU treba diversificirati opskrbu energijom i masovno ulagati u obnovljive izvore energije.

Ovo je prvi paket sankcija, a Zapad u rezervi čuva snažnije sankcije ako kriza dodatno eskalira.

Na popisu za sankcije oko kojih je sada postignut dogovor nalazi se pet ruskih banaka, ali je samo jedna od njih od sistemske važnosti.

Hrvatska traži da se o BiH raspravlja na summitu EU-a

(www.jabuka.tv)

3 komentara

  • Sankcije? Tako ste i Osmanlijama lupali sankcije dok su drugi krvarili za vas 500 godina. Licemjerni zapad. Valjda su Ukrajinci svjesni da će ih Amerika ostaviti na cjedilu a EU je prdimahovina

  • Amer ce ih upropastit opljackat i utec zaustavio dostavu plina da moze svoj prodavat a europo mrzni se i placaj deset puta njihov losiji plin sebi ste ih uveli

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.