Drago Soldo: Širokobriježanin koji je suvenirima dopro do svih krajeva svijeta

Za umirovljenika Dragu Soldu iz Širokog Brijega može se reći kako je nastavio tradiciju svoga djeda Martina i oca Ante koji su svojedobno bili poznati kreativci u sutinskom kraju u rodnom mu Rakitnu.

Obojica su bili vješti s kamenom i drvetom i rado su svojim radovima uveseljavali rodbinu i prijatelje. Gotovo da nije bilo mladenaca koje otac Ante nije darivao osobno izrađenim kudiljom i vretenom. No, sin Drago je tradiciju kreativnog rada u obitelji Soldo doveo do savršenstva, piše Bljesak.info.

Od hobija do ozbiljnog posla

Drago Soldo rodio se 12. veljače 1943. godine u selu Sutina u Rakitnu. Većinu svoga radnog vijeka proveo je kao vozač u O.T.P. Lištica, nekadašnjem trgovačkom gigantu sa 64 trgovine i robnom kućom kojim su se ponosili brojni Širokobriježani. Moglo bi se reći kako mu je iskustvo rada kao vozača otvorilo mnoge vidike i pred oči donijelu svu ljepotu zavičaja. Nagledao se svijeta, lijepih kuća i crkava te iste dao djelom svojih ruku spasiti od zaborava.

Kada je 1992. godine ostao bez posla, u višku slobodnoga vremena, zanimanje je pronašao u izradbi minijatura crkava i maketa starinskih seoskih kuća. Iako je njegov rad započeo kao hobi, Drago nije mogao ni slutiti kako će ostatak svoga života provesti izrađujući razne predmete u svojoj radionici u obiteljskoj kući.

Koliko se dao u svoj obrt, potvrđuju i riječi njegovih članova obitelji koji su ga, kako kaže, vrlo često kritizirali i sumnjičavo gledali.

Drago Soldo marljivo izrađuje suvenire koji mu čine veliko unutarnje zadovoljstvo

Jednostavno ne znam stati kada uđem u svoju radionicu, toliko se udubim u izradbu različitih predmeta pa me žena i djeca često kriziraju. Jedno vrijeme sam im bio i čudan sa svojom ljubavi prema ovoj vrsti posla. Rano ustajem i odmah se dajem na posao. Nestrpljiv sam kao malo dijete u trenutku iščekivanja kako će određeni rad ispasti, govori Drago Soldo te dodaje kako mu sve to čini veliko unutarnje zadovoljstvo.

Odgovorno tvrdim kako je svaki moj rad unikatan. Dakle, od ideje do realizacije vidljiv je moj osobni pečat. U izradbi svojih predmeta vođen sam isključivo guštom i ljubavlju prema onome što želim napraviti, nikako novcem, dodaje Soldo.

Njegovi su radovi u svim krajevima svijeta

Naš sugovornik može se pohvaliti s gotovo 200 različitih predmeta izrađenih u proteklih četvrtinu stoljeća, dupliciranih u nekoliko tisuća primjeraka različitih dimenzija. Iako je izrađivao različite predmete, glavninu njegova rada sačinjavaju etno sadržaji i ne bez razloga.

Smetalo mi je koliko novi naraštaji ne poznaju svoju ne tako davnu povijest. Želim ambijent, težinu života i povijest naših predaka otrgnuti od zaborava. Vrlo je malo slova o tome napisano, zato izradbom svojih predmeta želim stvoriti sliku o tome kako su naši stari živjeli, ističe 75-godišnji Drago Soldo u razgovoru za Bljesak.info.

Njegovi su radovi danas prepoznati u svim dijelovima svijeta. Uvjerenja je kako nema zemlje u svijetu u kojoj žive Hrvati, a da nemaju barem nešto od njegovih predmeta koji se vrlo često prodaju kao prigodni suveniri i originalni reprezenti Hercegovine.

Širokobriježanin sve svoje radove smatra unikatima

Uvjeren sam kako sam na pravi način predstavio našu Hercegovinu. Uvijek nastojim prikazati autentične predmete, predmete koji govore o povijesnom značaju naših građevina, nadgrobnih spomenika ili crkava. Uostalom, crkva je prepoznatljivi simbol ovoga kraja i zato sam najviše ponosan na mozaike crkava koje sam izradio, naglašava naš sugovornik.

Na granici obrta i umjetnosti

U njegovim radovima, kako je to posvjedočio fra Vendelin Karačić u prigodi izložbe Soldinih maketa i suvenira u Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu 1999. godine, ne želi ”ići naruku narodnjačkom odnosu prema kulturnim vrijednostima, a još manje da bi se neka narodnjačka mjerila, po kojima puko oponašanje izbija na prvo mjesto, uzela kao mjerilo za umjetnost”.

Drago je prvi izradio 3D makete hercegovačkih crkvi kao i mostarskoga Starog mosta. Međutim, poglavito kada se uđe u njegovu radionicu i vidi sav raskoš talenta koji posjeduje pretočen u brojne radove različitih dimenzija, ne treba zanemariti činjenicu kako su radovi Drage Solde na granici obrta i umjetnosti.

Drago Soldo prvi je izradio makete hercegovačkih crkvi

Svaki njegov rad uistinu ima dušu, prepoznatljiv pečat kojem su se divili umirovljeni papa Benedikt XVI, prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i ini drugi visoki dužnosnici te brojni posjetitelji na njegovim dosadašnjim izložbama u Širokom Brijegu, Mostaru, Sarajevu, Zenici, Tuzli, ali i u inozemstvu gdje su također bili izlagani njegovi radovi (Hrvatska, Austrija, Mađarska i Njemačka,) kao i na različitim sajmovima na kojima je bio nagrađivan.

Etno suvenire Širokobriježanina Drage Solde možete kupiti u nekoliko suvenirnica u Hercegovini, a također ga možete kontaktirati na broj mobitela: +387 63 869 795.

(www.jabuka.tv)

3 komentara

  • Zaboravio sam(davno je to bilo) tko je to “kupio” robnu kuću?Znam samo da je bila “velika” lova u pitanju.Molim odgovor.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.