Dok smo spavali: Alžir prvak afrike / Iran oteo 2 britanska tankera / Spašena vrsta papagaja

    Alžir osvojio naslov afričkog prvaka golom u drugoj minuti, VAR-om Senegalu poništen penal

U finalu afričkog Kupa nacija Alžir je u Kairu pobijedio Senegal sa 1-0 osvojivši drugi naslov afričkog prvaka u povijesti. Pogodak odluke zabio je Baghdad Bounedjah u drugoj minuti utakmice.

Za Alžir je to drugi naslov prvaka Afrike, a slavio je i 1990. na domaćem terenu. Senegalu je to bilo drugo finale i drugi poraz nakon što je prije 17 godina izgubio završni dvoboj od Kameruna nakon izvođenja 11-eraca. U nastavku susreta Alžir se koncentrirao na obranu i nije pokazivao napadačke ambicije. Kako je Alžir igrao možda i najbolje pokazuje podatak od 32 prekršaja.

Senegal se nakon rano primljenog gola uspio pribrati tek nakon pola sata igre, a najbolju priliku u prvom dijelu imao je u 38. minuti kada je M’Baye Niang pucao s ruba kaznenog prostora, ali je lopta otišla malo iznad prečke. U drugom dijelu Senegal je zaigrao daleko bolje i imao je nekoliko odličnih prilika, međutim nije uspio svladati odličnog Raisa Mbolhija. Promašivali su Mane, Niang, Sarr…

U 60. minuti kamerunski sudac Alioum je dosudio i kazneni udarac za Senegal nakon što je Guedioura igrao rukom, ali ga je poništio nakon pregleda VAR-a.

   Iranci zaplijenili dva britanska tankera

Iranska revolucionarna garda priopćila je danas poslijepodne da su u Hormuškom tjesnacu “zaplijenili” britanski naftni tanker Stenu Impero. Sat vremena kasnije CNN javio je da je otet još jedan tanker

Brod su zarobile pomorske snage “Čuvara revolucije” zbog “nepoštovanja međunarodnog pomorskog zakona, na zahtjev lučkih i pomorskih vlasti pokrajine Hormozgana“, piše u priopćenju objavljenom na Sepahnewsu, mrežnoj stranici Čuvara revolucije. Stena Impero je “nakon zapljene dovučen do obale i predan je vlastima radi provedbe zakonske procedure i istrage”, ističu. Objava o zapljeni slijedila je nekoliko sati nakon što je Vrhovni sud u Gibraltaru odlučio za 30 dana produljiti zadržavanje iranskog tankera Grace 1.

Kompanija Stena Bulk je objavila da je brod bio u međunarodnim vodama i da ne može stupiti u kontakt s posadom broda kojemu su se približila manja plovila i helikopter pri prolasku kroz Hormuški tjesnac. Uprava grupe Northern Marine koja je dio švedske kompanije Stena AB rekla je da tanker plovi pod britanskom zastavom s 23 člana posade i da je bio u međunarodnim vodama.

“Naš brod Stena Impero napali su helikopter i manja neidentificirana plovila pri prolasku kroz Hormuški tjesnac u međunarodnim vodama”, ustvrdila je kompanija Stena Bulk u priopćenju. “Sada ne možemo stupiti u vezu s brodom koji ide sjeverno u smjeru Irana.”

Britansko ministarstvo obrane objavilo je da pribavlja nove informacije, a neimenovani izvor je rekao da je sazvana sjednica britanskog odbora za izvanredna stanja. Ured premijerke Therese May odbio je komentar na upit agencije Reuters. Odnosi između Irana i Zapada pogoršali su se otkako su 4. srpnja britanske pomorske snage zaplijenile Grace 1 pod sumnjom da je krijumčario naftu Siriji čime je kršio sankcije Europske unije.

Iran je odgovorio da će uzvratiti te su tri dana poslije iranski brodovi pokušali blokirati tanker u britanskom vlasništvu pri prolasku kroz Hormuški tjesnac, no povukli su se suočeni s ratnim brodom Britanske kraljevske mornarice.

Iranska revolucionarna garda (perz. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی, Sepāh-e Pāsdārān-e Engelāb-e Islāmi, često skraćeno nazivana Sepah ili Pasdaran), je elitna vojna organizacija oružanih snaga Islamske Republike Iran.

Garda je odvojena i paralelna iranskoj regularnoj vojsci, slično kao i francuska Legija stranaca. Naoružani su svojom avijacijom, mornaricom i kopnenom vojskom. Također, garda kontrolira i iranske raketne snage.

Stvorena je 1979. kao snaga lojalna ajatolahu Homeiniju, ali tijekom Iransko-iračkog rata postaje punopravnom vojnom silom. Bivši predsjednik Irana Mahmud Ahmadinežad bio je član garde tijekom navedenog rata.

   Bježao od vatre spuštajući se sa 19. kata zgrade

Jedan muškarac iz Philadelphije našao se u životnoj opasnosti kada je požar zahvatio njegov stan, a on se siguran poput Spidermana “spustio niz zgradu”

Nakon što je došao do prizemlja, vatrogasci su mu pružili pomoć. U požaru su povrijeđena četiri stanara i tri policajca.

   Ova vrsta papagaja je bila pred izumiranjem, ali zahvaljujući “epskoj” sezoni parenja, udvostručila se njena populacija

Narančastočeona kozica (Cyanoramphus malherbi), ili kako ih lokalci zovu “Kakarikiji”, su mali, pretežno zeleni, dugorepi papagaji sa Novog Zelanda.

Naziv kakariki su dobili od Maora, na čijem jeziku ova riječ znači „mali papagaj“. Svi kakariki papagaji pripadaju rodu Cyanoramphus koji pripada grupi širokorepih papagaja (tribus Platycerini). Rod Cyanoramphus se sastoji iz 8 vrsta (Boon et al. 2001).

Predstavnici ministarstva za očuvanje prirode Novog Zelanda ističu da se samo ove godine izleglo oko 150 ptića. Naime, otkriveno je 31 novo gnijezdo divljih papagaja – tri puta više gnijezda nego u posljednjih nekoliko godina. Ovo naglo povećanje jedinki ima potencijal da udvostruči trenutačnu populaciju, tvrdi ministar Eugenie Sage, dodavši da se radi o najuspješnijoj sezoni parenja u zadnjih 40 godina.

Za narančastočeonog papagaja se jedno vrijeme mislilo da je izumro, međutim ponovno je otkriven 1993.g. Dosadašnja populacija obuhvaćala je brojku od oko 100 do 300 jedinki.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.