Opasnost s drveća: Krpelji vrebaju posvuda, a evo kako se zaštiti od ugriza

Krpelji su životinje koje mogu biti vrlo opasne i prenijeti Lajmsku bolest i krpeljni meningoencefalitis, a najvažnije je uvijek se pregledati nakon posjeta šumi ili planini.

Vrlo je jednostavno, a zahtjeva malo vremena. Najčešće se mogu pronaći ispod ruke, oko ušiju, oko kose, iza koljena ili oko zglobova.

Na mjestu ugriza krpelja može se pojaviti manje crvenilo i oteklina koja potraje nekoliko dana uz blaže izražen svrbež. Ova promjena nije posljedica infekcije, već iritativnog djelovanja stranih tvari koje se ugrizom krpelja unesu u kožu.

Njihovo prirodno stanište su grane grmova, kao i listovi, a pretežito se nalaze u prizemnom sloju šuma. Najvažnije je odmah reagirati i ukloniti ga što prije. Rizik od infekcije je veći što je krpelj duže pričvršćen, a uz to jednostavnije ga je odstraniti odmah.

Oni koji često borave u prirodi trebali bi dodatno pripaziti i uvijek koristiti sredstva koja mirisom odbijaju krpelje, ali bi trebali nositi svjetliju odjeću.  Hrvatski Zavod za javno zdravstvo savjetuje kako odstraniti krpelja:

Operite ruke, pincetu prebrišite antiseptikom i krpelja odmah izvadite pincetom (sami ili netko od vaših ukućana) zahvaćajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim ga povlačenjem izvucite iz kože, a na kožu primijenite antiseptik, prenosi Vecernji.hr.

Krpelja nemojte ničim premazivati (alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem ni sl.) niti “paliti” plamenom, ne povlačite ga naglo, ne stiskajte niti gnječite, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo pa se tako lakše prenese zaraza.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.