Clippersi srušli prvake Lakerse, Zubac među najboljima, a LeBronu je sjajno zalijepio bananu

Sinoć se vratila NBA liga, a derbi večeri odigran je u Los Angelesu gdje su aktualni prvaci Lakersi dočekali gradske rivale Clipperse i izgubili 109:116.

Lakersi su povodom novog naslova (17. u povijesti franšize) dobili šampionske prstene te postavili novi banner u vitrinama Staples Centra, ali na parketu su krenuli užasno.

Clippersi su dominirali u prvoj četvrtini koju su dobili s 20 razlike, ali istom mjerom su im uzvratili Lakersi u drugoj četvrtini koju su uzeli s 18 razlike. Clippersi su ponovo otišli preko 10 na kraju treće četvrtine i Lakersi se nijednom do kraja utakmice nisu uspjeli ozbiljno približiti, najbliže su došli do sedam razlike.

Paul George odigrao je fantastičnu utakmicu i tako barem na jednu večer utišao kritičare koji su ga sprdali za užasne partije u prošlosezonskom play-offu. George je bio najbolji kod Clippersa s 33 poena, šest skokova i tri asistencije uz sjajnu učinkovitost. Gađao je 13-18 iz igre.

Kawhi Leonard je zabio 26, ali je uputio 26 šuteva za taj učinak, a pogodio je samo 10.

LeBron James s 22 i Anthony Davis sa 17 poena predvodili su Lakerse.

Nova uloga za Zupca

Hrvatski centar Ivica Zubac očito će imati drugačiju ulogu kod novog trenera Tyja Luea. Više ne starta, ulazi s klupe, ali barem u prvoj utakmici je igrao više s klupe nego dok bi startao zadnjih sezona s Docom Riversom.

U 26 minuta imao je 11 poena i šest skokova, iz igre je gađao 4-5, a upisao je i jednu blokadu te ukradenu loptu. Osim solidnih brojki, Zubac je imao još veći utjecaj na igru u obrani i napadu, pogotovo u četvrtoj četvrtini kada se utakmica lomila. U obrani je svojom visinom i pokretljivošću otežavao igračima Lakersa ulaske pod obruč.

U napadu je kao roller kažnjavao svog bivšeg suigrača Montrezla Harrella koji mu je prošle sezone uzimao minute, ali mu Clippersi zbog užasnih partija u play-offu nisu htjeli produljiti ugovor. Zubac i Paul George imali su najbolji +/- kod Clippersa od +17. To znači da su Clippersi zabili 17 poena više od Lakersa kada su njih dvojica bili na parketu.

Upisao je i jednu blokadu, a to mu je bio i najbolji trenutak utakmice jer je zalijepio aktualnog MVP-ja finala LeBrona Jamesa u četvrtoj četvrtini, koji je pokušao položiti ljevicom, ali Zubac to nije dozvolio. Uz to, osigurao je loptu Clippersima jer se lopta nakon banane vratila u ruke LeBrona, a on je već stajao izvan terena.