CCI: ŽZH medju šest županija s netransparentnim proračunom

Transparentnost rada većine županijskih skupština je “prihvatljiva, s dosta prostora za poboljšanja”, što znači da je omogućen slobodan pristup javnosti (uz prethodnu najavu) skupštinskim zasjedanjima i neke osnovne informacije o skupštini i njenom radu, ali da postoje i različiti nedostaci, u kontekstu transparentnosti.

Izuzetak od ove generalne ocjene prihvatljivosti su Skupština SBŽ, koja je jedina županijska institucija vlasti koja je i u 2018. godinu ušla bez službene web stranice i Skupština ŽZH koja ima web stranicu, ali na njoj nema ni neke elementarne podatke, pa čak ni informacije o poslanicima aktuelnog saziva Skupštine. Ove dvije skupštine, uz Skupštinu HNŽ, su i jedine koje nemaju redovan prenos svojih sjednica ili na drugi način dostupan snimak.

Ni jedna skupština nema, na svojoj web stranici, objavljene podatke o primanjima svojih poslanika. Većina nema funkcionalan elektronski sistem kontrole prisustva i registriranja pojedinačnog glasanja poslanika. Zapisnike sa sjednica skupštine i njenih radnih tijela, kao ni odgovore na poslanička pitanja, većina županijskijh skupština ne objavljuje na svojoj web stranici. Također, većina na svojoj web stranici nema mogućnost preuzimanja, u elektronskom obliku, materijala koji su razmatrani i usvojeni.

Poseban problem je donošenja proračuna na netransparentan način, uz ignoriranje potrebe za sudjelovanjem javnosti u čitavom procesu, odnosno bez organiziranja javnih rasprava u kojim bi se interesnim grupama, sindikatima, nvo, građanima kao pojedincima, omogućilo da iskažu svoje mišljenje i daju prijedloge, u vezi sa sadržajem Proračuna.

Pri donošenju proračuna za 2017. godinu, u 6 županija – PŽ, ZDŽ, SBŽ, HNŽ, ŽZH i Ž10 – procedura donošenja obavljena je bez sudjelovanja javnosti. A od 8 županija u kojima je proračun za 2018. donesen na vrijeme, prije kraja 2017., samo su u dvije županije – TŽ i ŽS – tim povodom, organizirane javne rasprave.

Isti problem kao s proračunima, samo mnogo rašireniji, je i s programima rada. Iako većina poslovnika sadrži obaveza da se u izradu programa rada uključuju građani i udruženja građana, ta se odredba uglavnom zaobilazi, a prijedlozi takve vrste ignoriraju. Kao u primjeru reagiranja rukovodstva Skupštine TŽ na prijedloge CCI-a, u procesu donošenja Programa rada Skupštine za 2017. godinu, koji ne samo da su odbijeni bez obrazloženja, nego je predstavniku CCI-a uskraćena mogućnost da se obrati Skupštini i obrazloži podnesene prijedloge.

Još jedan ozbiljan nedostatak, u kontekstu transparentnosti, je nepostojanje, na web stranicama skupština, sveobuhvatnih podataka o javnim raspravama. Nema ni liste ni elektronskih verzija nacrta propisa, o kojima će se tijekom godine voditi javna rasprava, a ni elementarnih uputa na koji način se javnost može uključiti u kreiranje propisa. Ne objavljuju se ni programi javnih rasprava, niti informacije o statusu prijedloga iznešenih tijekom javnih rasprava.

Centri civilnih inicijativa preporučuju povećanje transparentosti rada županijskih skupština.

Sve značajne dokumente i odluke treba donositi na transparentan način, uz javnu raspravu i uvažavanje mišljenja javnosti.

Povećati obim i učestalost ažuriranja informacija na službenim web stranicama institucija. Uvesti sistem elektronske evidencije prisutnosti i glasanja poslanika i time rad poslanika učiniti odgovornijim i transparentnijim, priopćeno je.

(www.jabuka.tv)

4 komentara

  • Nista neobicno pa u svim je HDZ na vlasti tako je njihovo ponasanje .sta koga briga sta radimo.poznato ima 20 godina.lopovi prve klase

  • Vidi se ono vrlo dobro kako se radi…
    Pogledajte škole, domove zdravlja koji se obnavljaju…
    A vi će te iz CCI-a pričat, nevladine udruge koja znamo u čiju korist radi..
    Pokažite vi svoju transparentnost i tko vam plaća za stalna blaćenja. PUJ

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.