Bugenvilija – biljka koja ne može ostati neprimjetna

Bugenvilija je jednostavna biljka skromnih zahtjeva koja ne traži mnogo njege, premda je smatraju iznimno osjetljivom penjačicom. Njezini cvjetovi intenzivnih boja predivan su ukras svakog vrta. Raskošna i poprilično nezahtjevna, bugenvilija je odličan izbor čak iako niste baš vješti vrtlari.

Želite li u svom vrtu ili okućnici uzgojiti ovu dekorativnu biljku, tijekom zime je zaštitite od hladnoće, a za uzvrat ćete dobiti prekrasne cvjetove na kojima će vam mnogi zavidjeti.

Ova ljepotica raskošnih cvjetova podrijetlom je iz Amerike, ali se udomaćila u svim tropskim i suptropskim zemljama.

Iako se pretežno uzgaja u srednjoj i južnoj Dalmaciji, može se uspješno uzgajati i na kontinentu. Zamjetno je i da u Hercegovini sve više okućnica krasi upravo ova raskošna penjačica.

Vrijednost ove biljke upravo leži u bogatim slapovima cvjetnih listova (brakteja), najčešće ljubičaste boje koje se pojavljuju cijelo ljeto. Izbojci su joj trnoviti, a biljka se penje i na više od 5 m visine. Pored ljubičastih cvjetova koji su ujedno i najčešći, prisutne su i druge nijanse boja poput bijele, ružičaste, crvene i narančaste koje se međusobno razlikuju po svojoj bujnosti.

Za njezin uspješan uzgoj, preporučuje se pak odabrati duboko i plodno tlo, dobre ocjeditosti. Pored toga, potrebno je obaviti nešto dublju sadnju, što znači da stabljika treba biti barem 20 cm u tlu, čime je i sama biljka bolje zaštićena od hladnoće. U vremenu dok je penjačica još mlada treba joj posvetiti intenzivniju pažnju, osobito zimi. No kada odraste, dovoljno joj je pružiti puno sunca i vode uslijed čega će nam bugenvilija sigurno znati uzvratiti svojim osobitim, prekrasnim cvjetovima.

Zamke protiv moljaca potražite u svim Sjemenarna Agrocentrima

Zalijevanje i gnojidba

Bugenvilija je relativno otporna na sušu, no ako je se redovito zalijeva, posebice u vrijeme cvatnje, znatno bolje će uspijevati. Prije će joj naštetiti pretjerano zalijevanje nego manji nedostatak vode. Naime, ova biljka osjetljiva je na česta i obilna zalijevanja što može dovesti do truljenja korijena. Stoga svakako prije zalijevanja provjerite tlo, i zalijte tek ako je ono potpuno suho. Najvažnije pravilo kod zalijevanja je paziti da se biljka potpuno ne osuši i radije je zalijete manje nego više. Za vrijeme zimskih mjeseci bugenviliju nije potrebno često zalijevati.

Kako biste svoju bugenviliju potaknuli na pojačanu cvatnju preporučljivo ju je prihraniti. Gnojidba se vrši namjenskim gnojivom u proljeće i sredinom ljeta. Dobar izbor je gnojivo bogato kalijem, no pripazite na količinu. Pretjerano prihranjivanje rezultirat će bujanjem lišća, a ne cvijeća. Za prehranu ove cvjetnice najbolje je koristiti namjensko Green Garden gnojivo za cvjetajuće biljke.

Redovita rezidba potiče cvatnju

Kako bugenvilija ljeti cvate više puta i pored toga u visinu brzo raste (što može biti dobro ako je vani, ali nije poželjno ako ih uzgajamo kao lončanice) nužno je obaviti rezidbu koja ujedno potiče i samu cvatnju. Stoga, želite li da biljke ostanu manjeg rasta i uvijek cvatu u visini očiju treba ih redovito i prikraćivati. Prikraćivanje izdanaka u pravilu se obavlja čim se njezini šareni cvjetni listovi osuše. A rezidba se obavlja tako da novi mladi prirast, koji lako prepoznajemo po zelenoj kori, prikratimo za polovicu. Pošto smo biljku orezali, ona će nam ubrzo potjerati nove bočne mladice na kojim će se za tri do četiri tjedna pojaviti i novi cvjetovi.

Uzgajamo li bugenviliju pak kao lončanicu, prikraćivanje izbojaka se obavlja češće, jer samim tim potičemo intenzivniju cvatnju biljke. Orezivanje je preporučljivo učiniti nakon završene cvatnje, a jače orezivanje izvodi se jednom godišnje. Bez orezivanja vrlo brzo će joj se ispreplesti grane te će se lakše razvijati različite bolesti i nametnici. Prilikom orezivanja nužno je nositi rukavice jer ova biljka ima trnje.

Puno više informacija o uzgoju ove izuzetno atraktivne biljke, potrebnoj agrotehnici doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.