Amerika i Hrvatska jačaju suradnju, plinovod prema BiH strateški važan za EU

Na Južnu interkonekciju gleda se kao na način snažnijeg povezivanja BiH uz zapadni blok suvremenih demokratskih država, kao i na način osnaživanja gospodarskih tokova BiH, ali i Hrvatske

Plinovod “Južna interkonekcija”, koji ima strateški značaj za gospodarske tokove BiH i Hrvatske, ali i jugoistoka Europe u cjelini, te koji će osigurati prijeko potrebnu diversifikaciju izvora opskrbe, projekt je koji ima jasnu podršku Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije, piše Večernji list BiH.

Na Južnu interkonekciju gleda se kao na način snažnijeg povezivanja BiH uz zapadni blok suvremenih demokratskih država, kao i na način osnaživanja gospodarskih tokova BiH, ali i Hrvatske, a poglavito kada govorimo o novim standardima u energetici koji su došli do izražaja u svjetlu izmijenjenih geopolitičkih okolnosti.

Puna podrška

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Hrvatske Davor Filipović boravio je tako u Washingtonu, gdje se sastao s brojnim visokim američkim dužnosnicima, a bio je i uvodni govornik na godišnjoj konferenciji Atlantskog vijeća posvećenoj energetskoj sigurnosti središnje i istočne Europe.

Glavne teme svih sastanaka su ruska agresija na Ukrajinu, pomoć napadnutoj zemlji te transatlantska energetska suradnja. Filipović je ovom prilikom s američkom ministricom energetike Jennifer Granholm razgovarao o energetici u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu.

I ovom prilikom ministrica Granholm izrazila je punu podršku svemu onome što radi Vlada, a to je proširenje LNG terminala na Krku, a sve kako bismo postali ključan čimbenik kada govorimo o sigurnosti opskrbe plinom ne samo Hrvatske nego i naših susjednih zemalja,  dodao je, prenosi HRT.

Upravo je ova izjava potvrda s koliko pozornosti SAD gleda na razvoj projekta LNG terminala na Krku, a koji će, prema svemu sudeći, biti i polazišna točka za transport plina koji će ići putem Južne interkonekcije.

Razgovori u SAD-u nisu prvi takve prirode. Podsjećamo, u sklopu događaja kojim je obilježen ulazak Hrvatske u sustav Global Entry potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović posjetio je nedavno američko Ministarstvo domovinske sigurnosti, Državno tajništvo te Agenciju za suzbijanje kriminaliteta droga (DEA) u Washingtonu, a tijekom razgovora u State Departmentu bilo je riječi i o gospodarskim projektima s posebnim fokusom na Južnu interkonekciju.

Na sastanku je, kazao je Božinović za Hinu, istaknuta i nužnost nastavka energetskih projekata koji uključuju i BiH, pri čemu Hrvatska i SAD podržavaju izgradnju južne poveznice kojom bi plin preko Hrvatske dolazio na tržište BiH.

I dok se na vanjskopolitičkom planu uvelike radi na jačanju podrške ovom strateškom projektu, unutar BiH napravljeni su značajni koraci naprijed kojima se uskoro može očekivati i početak realizacije. Naime, Vijeće ministara BiH nedavno je dalo punu potporu projektu “Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske”.

U cilju ubrzavanja svih aktivnosti Vijeće ministara BiH pozvalo je Vladu Federacije BiH da žurno predloži Parlamentu Federacije BiH zakonsko rješenje za realizaciju projekta “Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske.”

Na istoj sjednici, podsjećamo, utvrđen je i prijedlog prednacrta međudržavnog ugovora između BiH i Republike Srbije o izgradnji plinovoda “Nova istočna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Srbije”.

Kada je riječ o povezivanju s Hrvatskom, novi plinovod svakako će značiti mnogo za nekoliko lokalnih zajednica u Hercegovini, ali i središnjoj Bosni. Projekt osigurava diversifikaciju pravaca i izvora opskrbe (preko LNG terminala na otoku Krku, budućeg Jonsko-jadranskog plinovoda te ostalih dobavnih pravaca koji idu preko Republike Hrvatske) te daljnju plinofikaciju BiH, a što će rezultirati i povećanjem tranzita prirodnoga plina kroz Republiku Hrvatsku.

Tehničke karakteristike

Sam plinovod “Južna interkonekcija” bit će podijeljen na dvije glavne trase – ona kroz Hrvatsku uključuju dionicu Dugopolje – Zagvozd, ukupne dužine 52 km, te dionicu Zagvozd – Imotski – granica Hrvatske i BiH, ukupne dužine 22 km, dok s bosanskohercegovačke strane ukupna dužina trase iznosi 169 km.

Navedeni plinovod ulazio bi u BiH na prostoru Posušja, a zatim bi se granao u dva pravca – prvi prema Mostaru, a drugi preko Tomislavgrada, Kupresa i Bugojna do Novog Travnika.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

  • Kakva glupost, Spanjolska prodaje ruski plin Francuskoj i Italiji, to im je znatno povecalo uvoz i zaradu na tom plinu. Preko Ukrajine drugim plinovodom ide ruski plin za Austriju, Hrv., Sloveniju…a preko Turske ide jos jedna trasa.
    Samo Njemci moraju kupovati skupi ukapani plin, jer su im sefovi tako naredili.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.