Znate li po čemu je poznata sveta Faustina

Sveta Faustina Kowalska je bila poljska redovnica i mističarka, koja je dobivala poruke od Isusa o Božjem milosrđu i ljubavi prema ljudima.

Njezine poruke su promijenile sliku suvremene Crkve i potaknule štovanje Božjeg milosrđa u cijelom svijetu.

Rođena je 1905. godine pod imenom Helena u siromašnoj obitelji s desetero djece. Od malena je osjećala poziv na redovnički život, ali je morala raditi kao sluškinja i dadilja da bi pomogla svojoj obitelji. S dvadeset godina je uspjela stupiti u kongregaciju Gospe od Milosrđa u Varšavi, gdje je dobila redovničko ime Marija Faustina.

Tijekom trinaest godina, koje je provela u kongregaciji, služila je u raznim samostanima u Poljskoj i Litvi, obavljajući skromne poslove kao kuharica, vrtlarica i vratarica1

Njezin redovnički život je bio obilježen brojnim izvanrednim milostima, koje je zapisivala u svom Dnevniku po Božjoj zapovijedi. Imala je vizije, ukazanja i razgovore s Isusom, Marijom, anđelima i svecima. Dobila je dar kontemplacije, skrivenih stigmi, apsolutne intuicije, proricanja, prostorno i vremenski udaljenih vizija, čitanja ljudskih srdaca i mističnih zaruka sa Spasiteljem.

Doživjela je i viđenje pakla, koje ju je potreslo i potaknulo da još više moli za spas grešnika.

Isus ju je izabrao za apostola svog milosrđa i dao joj zadaću da svijetu približi i navijesti njegovu ljubav i oproštenje. Zatražio je od nje da naslika njegovu sliku s potpisom “Isuse, uzdam se u Tebe”, koja prikazuje milosrdnog Isusa iz čijeg srca izlaze zrake u vidu krvi i vode. Ta slika je postala simbol pobožnosti prema Božjem milosrđu i izvor mnogih čudesa i obraćenja.

Sveta Faustina sa slikom Božanskog milosrđa

Isus joj je također objavio nove načine štovanja Božjeg milosrđa, kao što su: Svetkovina Božjeg milosrđa na prvu nedjelju nakon Uskrsa, Krunica Božjeg milosrđa, Devetnica Božjem milosrđu, Molitva u satu milosrđa (15 sati) i širenje štovanja Božjeg milosrđa među ljudima. Isus joj je obećao mnoge milosti i blagoslove za one koji će prakticirati te oblike pobožnosti i pouzdati se u njegovo milosrđe.

Sveta Faustina je bila primjer ljubavi prema Bogu i bližnjemu, posebno prema grešnicima, siromasima, umirućima i dušama u čistilištu, za koje je neumorno molila i žrtvovala se. Bila je ponizna, poslušna, radosna i zahvalna duša, koja je uvijek tražila Božju volju u svemu. Bila je iscrpljena i oslabljena tuberkulozom i patnjama koje je podnosila kao žrtvu za spas grješnika. Umrla je u samostanu u Krakovu 5. listopada 1938. godine, u 33. godini.

Dnevnik svete Faustine je postao jedno od najpoznatijih i najutjecajnijih duhovnih djela u modernom svijetu. Njezine poruke su inspirirale mnoge ljude, posebno papu Ivana Pavla II., koji ju je proglasio blaženom 1993. godine, a svetom 2000. godine. On je također uveo Svetkovinu Božjeg milosrđa u liturgijski kalendar Crkve i promicao štovanje Božjeg milosrđa kao odgovor na izazove našeg vremena.

Sveta Faustina Kowalska je bila svjedok i glasnik Božjeg milosrđa za cijeli svijet. Njezin život i djelo nas pozivaju da se pouzdamo u Isusa, koji je rekao – Reci cijelom svijetu o mom neizmjernom milosrđu.

Na trgu u Čitluku molila se krunica Božjeg milosrđa

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.