Svjetski je dan učitelja

Svjetski dan učitelja, koji se svake godine obilježava 5. listopada, prilika je da se odamo počast ovim predanim stručnjacima i prepoznamo njihov neizmjerni doprinos društvu.

Nastava i obrazovanje su temelji društva, a učitelji su tihi heroji koji oblikuju budućnost generacija. Ovaj dan je također prilika da se razmisli o stanju obrazovanja i obrazovnih radnika diljem svijeta.

Učitelji igraju ključnu ulogu u razvoju i obrazovanju djece i mladih. Oni nisu samo prenositelji znanja, već i mentori, inspiratori i podrška svojim učenicima. Njihov utjecaj seže daleko izvan učionica, jer oblikuju buduće vođe, znanstvenike, umjetnike i građane. Svjetski dan učitelja je prilika da se učiteljima zahvali na njihovom posvećenom radu i posvećenosti njihovom pozivu.

Ovogodišnji Svjetski dan učitelja nosi posebnu važnost jer se obilježava u vremenu kada je svijet suočen s izazovima poput pandemije COVID-19. Pandemija je dramatično promijenila način na koji se odvija obrazovanje, a učitelji su se brzo prilagodili novim uvjetima i pružili podršku svojim učenicima tijekom teških vremena. Njihova predanost obrazovanju nije posustala unatoč izazovima s kojima su se susreli.

Osim toga, Svjetski dan učitelja potiče društva da prepoznaju važnost podrške učiteljima u njihovom radu. To uključuje ulaganje u njihovo profesionalno usavršavanje, pružanje adekvatnih materijala i resursa za učenje te osiguranje pravednih uvjeta rada. Sretan i motiviran učitelj ima sposobnost ostvariti veći utjecaj na svoje učenike i zajednicu.

Ovogodišnji Svjetski dan učitelja prilika je da se prisjetimo koliko su učitelji važni za društvo i da im izrazimo zahvalnost za njihov neumoran rad. Učitelji su kamen temeljac obrazovanja i ključ za bolju budućnost. Svi mi imamo učitelja koji je ostavio dubok trag u našim životima, a Svjetski dan učitelja je dan kada im možemo reći “hvala” za sve što su učinili za nas i našu zajednicu.

Ideja o Svjetskom danu učitelja potječe iz organizacije “Internacionalna sindikatska konfederacija obrazovanja” (Education International), koja je međunarodna federacija sindikata učitelja i drugih obrazovnih radnika. Ova organizacija ima dugu povijest zastupanja interesa učitelja i poboljšanja uvjeta rada učitelja diljem svijeta.

1996. godine, tijekom svojeg svjetskog kongresa u Kigaliju, Ruanda, Internacionalna sindikatska konfederacija obrazovanja donijela je rezoluciju kojom se pozvalo na obilježavanje Svjetskog dana učitelja. Taj prijedlog podržan je i od strane UNESCO-a (Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu), te je rezolucija formalno usvojena 1994. godine.

Svrha Svjetskog dana učitelja jest promicati i slaviti važnost učitelja u društvu te ukazati na izazove s kojima se suočavaju. Također, ovaj dan pruža priliku za podizanje svijesti o potrebi poboljšanja statusa i uvjeta rada učitelja širom svijeta.

Svjetski dan učitelja postao je prilika za različite aktivnosti i događaje u mnogim zemljama. Učitelji se često nagrađuju i priznaju za svoj rad, a učenici, roditelji i zajednice izražavaju zahvalnost učiteljima za njihov trud i doprinos obrazovanju.

Ovaj dan također naglašava važnost obrazovanja kao ključa za razvoj društava i ostvarivanje održivog razvoja. Obrazovani i inspirirani učitelji igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućih generacija i ostvarivanju ciljeva obrazovanja.

(www.jabuka.tv | Foto:Freepik)

4 komentara

  • Samo bi se kratko osvrnula na ovaj njihov dan sa temom problematične djece, djece sa poteškoćama sa nekim vidom manjka koncentracije i slično. Posto sam bliska sa dosta učiteljica opcepoznato je da je bas dosta djece sa nekim problemom i potreban im je asistent međutim učiteljice to ne zele/ne smiju prijaviti i jadno dijete ispašta. S druge strane imate roditelje koji ne žele priznati da im dijete ima neki problem. I treća varijanta nasi specijalci po drzavnim ustanovama koji te probleme ne znaju prepoznati i dijete ide normalno u školu sa tolikim naporom i dobiva samo kroz zbornicu komentar pustite to dijete itd…. Pa eto dragi roditelji svi komentiraju to vaše dijete htjeli vi to priznati ili ne… Nekad je samo potrebno malo više vremena

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.