Zimski uzgoj povrća

Dolaskom prvih hladnijih dana, razmišljamo o zaštićenim prostorima u našim vrtovima kako bi i tijekom zime mogli konzumirati domaće povrće. Zaštićeni prostori omogućuju biljkama optimalne uvjete rasta i razvoja tijekom cijele godine.

U zaštićene prostore ne spadaju samo staklenici i plastenici, već i tople gredice, visoki i niski tuneli.

Uzgoj povrća u vrtnom ili plasteničkom tunelu popularno je rješenje u kućnim vrtovima. Tunel s folijom mnogo je jeftiniji od staklenika, te ima prednost što se lako sastavlja i rastavlja.

Dimenzije: V 45cm; Š 60cm; D 3m

Uzgoj povrća pod pokrovom ubrzava prinos povrća 2-4 tjedna i produžuje razdoblje uzgoja, omogućavajući uzgoj u rano proljeće i kasnu jesen. Posebno pažnju treba posvetiti mjestu na kojem se postavlja tunel, poželjno je da je osunčano i zaštićeno od jakih vjetrova. Tunel se najčešće postavlja okrenut duljoj strani sjever- jug zbog bolje svjetlosti.

Mnoge kulture, poznavajući njihove zahtjeve za toplinom, možemo uzgajati tijekom jeseni i zime u negrijanim tunelima. Najčešće od njih su salata, špinat, matovilac, rotkvica, mrkva, peršin i mladi luk.
Proljetne vrste tipa rajčice, paprike, patlidžana, krastavaca se uzgajaju na ovaj način sve dok njihova visina ne premaši veličinu tunela, nakon čega se proizvodnja nastavlja na otvorenom.

Kod pripreme tla za sadnju važno je voditi računa da se tlo usitni, očisti od korova i pognoji namjenskim organskim gnojivima.

Kokošje peletirano gnojivo (Italpollina) se preporuča za sve vrste salata, a konjsko i goveđe gnojivo za ostale povrtnice (Bio-Rex ili Fruttorto). Osim navedenih gnojiva za istu namjenu se koristi i gnojivo POVRTKO, koje u potpunosti zadovoljava sve potrebe za hranjivima i nije potrebno dodavati nikakva druga gnojiva. Dolazi u pakiranju od 2kg, što je posebno praktično za manje vrtove.

(www.jabuka.tv)