Sportska 2020. godina bit će jako bogata, a Hrvati bi mogli imati ključne uloge

Mnogi će reći kako najviše vole parne godine. Razlog su primarno velika natjecanja koja padaju tada. Doista, u 2020. godini moći ćemo uživati u nizu sportskih događaja, a na mnogima od njih gledat ćemo hrvatske sportaše i sportašice.

S pravom možemo reći kako 2020. godine očekujemo ponovno sjajne rezultate hrvatskih predstavnika i predstavnice,  piše Sportnet.rtl.hr.

Europsko prvenstvo u nogometu

Sljedeća godina donosi nam veliko kontinentalno natjecanje u nogometu. “Putujući” Euro kako ga često nazivaju donijet će brojne promjene. Još uvijek se ne znaju svi sudionici (saznat ćemo to krajem ožujka), igrat će se na čak 12 stadiona u 12 različitih država (od Dublina do Bakua).

Hrvatska se kvalificirala direktno, nalazi se u skupini D s Engleskom, Češkom i još jednom nepoznatom momčadi (Škotska, Izrael, Norveška ili Srbija). Grupnu fazu Hrvatska će odigrati u Londonu i Glasgowu, a upravo prva utakmica bit će 14. lipnja protiv Engleske u Londonu. Vatreni imaju velike izglede za prolazak skupine, pogotovo što dalje idu prve dvije momčadi i najbolje trećeplasirane.

Nadajmo se kako će Hrvatska otvoriti i zaključiti turnir na Wembleyju. Naime, polufinala i finala igraju se na prekrasnom izdanju u Londonu. Što se tiče favorita, oni su uvijek isti. Francuska, Njemačka, Španjolska, Engleska, Italija. Naravno, ne zaboravimo Vatrene. Ipak, prerano je još za to. Tek treba vidjeti kako će ekipe stići na Europsko prvenstvo. Nažalost, povijest nas uči da se uvijek na samom kraju priprema dogodi ozljeda nekog od važnih igrača.

U svakom slučaju, nogometni fanatici uživat će u nekoliko tjedana odličnog nogometa i velike predstave diljem Europe. S obzirom na dostupnost letova prema Londonu iz svih krajeva Hrvatske, ne treba sumnjati kako će već na prvom susretu Vatreni imati podršku dvadesetak tisuća navijača.

Turnir u Splitu vodi do Tokija

Tunis i Brazil pa potom Njemačka, Rusija ili Meksiko. To su momčadi koje stoje na putu hrvatskim košarkašima i nastupu na Olimpijskim igrama u Tokiju sljedećeg ljeta. Što reći? Da je moglo bolje, moglo je. No, mogli su ostati bez domaćinstva ili uopće ne dobiti priliku za kvalifikacijski turnir s obzirom da se Hrvatska nije plasirala na Svjetsko prvenstvo u Kini.

Zato ne bi smjelo biti okolišanja i opravdanja. Prilika je tu, Split je domaćin, hrvatski košarkaši moraju dati sve od sebe da uhvate posljednju kartu za Tokio. Iskustvo iz Torina uči nas da je to itekako moguće, da su košarkaši pravi kada to najmanje očekujemo. Bojan Bogdanović igra sezonu života, Dario Šarić već ima nekoliko sezona iskustva u NBA ligi, Kruno Simon bez obzira na godine pokazuje u Euroligi na visokoj razini kako još itekako može pomoći, Ivica Zubac ne “maše ručnikom” u Clippersima.

Hrvatska ima snagu, ima kvalitetu. Treba sve to samo posložiti. Samo. Nažalost, svjedoci smo da je bilo problema proteklih godina, nekih nesuglasica u samoj momčadi, čudnih poraza od ekipa kojima košarka nije niti u top 5 sportova. Ali, to je sve prošlost, barem bi trebala biti. U skupini je Hrvatska s Tunisom i Brazilom. Najbolje dvije idu u polufinale i križaju se s Njemačkom ili Rusijom. Meksiko će teško do polufinala.

Četiri pobjede su potrebne i sigurno dohvatljive. Bit će izuzetno teško, ali objektivno, ako ovo ne uspiju hrvatski košarkaši proći, nema niti smisla otići na Olimpijske igre. Kada bi kvalifikacije prošli s četiri pobjede, pokazali bi da imaju potencijala možda i za medalju u Tokiju. No, krenimo redom. Sve će biti jasnije krajem lipnja u Splitu.

Olimpijske igre u Tokiju

Najveće kolektivno sportsko natjecanje održat će se u Tokiju od 24. srpnja do 9. kolovoza sljedeće godine. Oči cijelog svijeta bit će uprte u japansku prijestolnicu. Ljepota Olimpijskih igara je u činjenici što sportovi koji inače rijetko dolaze na naslovnicu dobivaju veliku medijsku pažnju. Pričat će se ne samo o košarci, vaterpolu ili rukometu, već i o gimnastici, streličarstvu, plivanju ili atletici.

Hrvatska je u Riju 2016. godine osvojila čak 10 medalja, od čega pet zlatnih. U Tokiju se svi nadaju ponoviti, pa čak i nadmašiti taj uspjeh. Što možemo očekivati? Pa premda je još debelo prerano za neke veće prognoze, zna se gdje je Hrvatska najjača. Svi se nadaju novoj medalji Sandre Perković u bacanju diska, a puno se očekuje i od aktualne olimpijske pobjednice Sare Kolak koja je konačno zdrava i oporavljena nakon problema s ozljedom.

U gimnastici veliki adut je Tin Srbić, dok smo o braći Valentu i Martinu Sinkovićuveć sve rekli. Nemojmo zaboraviti niti Damira Martina, kao niti jedriličare Šimu Fantelu i Igora Marenića te Tončija Stipanovića.

U disciplini trapa Hrvatska je osvajala dva zlata na dva uzastopna olimpijska natjecanja, a uvijek jaki aduti su rukometaši i vaterpolisti. Treba još vidjeti hoće li nastup osigurati Filip Hrgović, trenutno najbolji hrvatski boksač. U svakom slučaju, tu je još niz drugih sjajnih sportaša i sportašica koji će samim nastupom na Olimpijskim igrama napraviti sjajan uspjeh. Uvijek nas netko iznenadi, netko dođe iz drugog plana i potvrdi kako iako svjetla reflektora nisu usmjerena na njih, oni u tišini marljivo rade.

Nadajmo se velikom broju medalja, sjajnim nastupima hrvatskih sportašica i sportaša te još jednom sjajnom olimpijskom turniru. Tih petnaestak dana svi sportski zaljubljenici doći će na svoje i moći uživati u ljepoti sporta.

Mogu li Kauboji do nove medalje?

Pitanje na koje ćemo vrlo brzo saznati odgovor. Već devetog dana 2020. godine Hrvatska će krenuti u novu avanturu na Europskom prvenstvu. Grupna faza donijela je Kaubojima Bjelorusiju, Srbiju i Crnu Goru. Sve utakmice igraju se u Grazu tako da će hrvatski rukometaši imati veliku podršku s tribina, ali i bez toga protivnike u grupi trebali bi s lakoćom svladati.

Pravi “problemi”, odnosno bolje rečeno izazovi čekaju ih u sljedećoj rundi, skupini u kojoj se najbolje dvije momčadi iz skupine A, B i C križaju. U skupini B nema toliko opasnih momčadi, ali u C se nalaze Španjolska i Njemačka. Prevedeno, barem jednu od te dvije momčadi Hrvatska će morati svladati za polufinale Eura. Ne zvuči toliko strašno niti neizvedivo, ali definitivno Hrvatska u Austriju, odnosno eventualno u samoj završnici u Švedsku, ne dolazi u najjačem sastavu.

Marin Šego

Već su neki igrači otpali zbog razno raznih razloga, na Silvestrovo je objavljeno kako zbog ozljede neće biti niti Luke Šebetića i pravo je pitanje kolika je točno snaga ove momčadi Hrvatske. Lino Červar imao je tijekom prošlosti sjajnih rezultata, ali i velikih grešaka. Trenutno nije pravo pitanje je li on najbolji izbor za izbornika, već može li povesti Hrvatsku do nove medalje. Pravi odgovor saznat ćemo 18. i 22. siječnja u Beču. Tada bi Hrvatska trebala igrati s Njemačkom i Španjolskom ako završi prva u skupini.

Barakude ne bi trebale razočarati

Osim na Olimpijskim igrama, puno očekujemo od hrvatskih vaterpolista i na Europskom prvenstvu u Budimpešti. U drugoj polovici siječnja, Barakude kreću u borbu za petu medalju u povijesti s europskih smotri. Hrvatska ima dva srebra, jedno zlato osvojeno u Zagrebu te broncu s posljednjeg Europskog prvenstva prije dvije godine. Kao aktualni brončani s Europskog i Svjetskog prvenstva, Barakudede finitivno pucaju na novo odličje.

Grupna faza donosi jednog vrlo zahtjevnog protivnika, Crnu Goru i dva koja bi Hrvatska trebala bez većih poteškoća pobijediti. To su Njemačka i Slovačka. Crna Gora definitivno nije najbolji izbor, ali na ovakvim natjecanjima koncentracija kvalitete je velika. U slučaju prvog mjesta u skupini, što svi priželjkujemo i s pravom očekujemo, Hrvatska bi izborila direktni plasman u četvrtfinale gdje bi ju najvjerojatnije čekala Grčka.

Ako ćemo još dalje prognozirati, vjerojatni protivnik za ulaz u finale bila bi Srbija što bi i na ovom natjecanju donijelo veliki vaterpolski klasik. Barakude definitivno iz natjecanja u natjecanje potvrđuju kako uspijevaju nadomjestiti igrače koji su nedostupni ili se umirovljuju i to nam s pravom daje nadu kako bi i na ovogodišnjem Europskom prvenstvu mogli doći do odličja, možda čak i do ponavljanja uspjeha iz Zagreba od prije 10 godina.

Popravni ispit za hrvatske tenisače u Sydneyju

Nakon prilično razočaravajućeg nastupa na Davis Cupu u Madridu, hrvatski tenisači imat će priliku za popravni ispit na ATP Cupu u Australiji. Novo natjecanje osmišljeno je kao protuteža novom formatu Davis Cupa, a u konačnici dobili smo još jedno zanimljivo ekipno tenisko natjecanje na kojem će sudjelovati ponajbolji tenisači svijeta.

Hrvatska koju će predstavljati Marin Čilić, Borna Ćorić, Viktor Galović i Ivan Dodignalazi se u skupini E koja će se igrati u Sydneyju. Tu su Austrija predvođena Dominicom Thiemom, Argentina koju predvodi Diego Schwartzmann te Poljska s Hubertom Hurkaczom na čelu. Objektivno, na papiru Hrvatska ima najbolji dvojac koji bi trebao iznijeti pobjedu u pojedinačnom meču. Što se tiče parova, također bi kvaliteta hrvatskih igrača mogla doći na vidjelo.

Grupnu fazu proći će najbolje momčadi iz svake skupine te još dvije koje imaju najbolji omjer. Definitivno zadatak nije nimalo lagan, ali Hrvatska ima razloga za optimizam. Ovo je prilika da se tenisači iskupe za Davis Cup, ali jednako tako da naprave dobar rezultat na premijeri novog natjecanja.

Dva hrvatska kluba u borbi za Ligu prvaka

Na ljeto 2020. godine dva hrvatska kluba krenut će u borbu za Ligu prvaka. Nakon dugog niza godina i skupljanja bodova, Hrvatska je konačno uspjela izboriti plasman među 15 najboljih europskih liga te doći do prilike da s dva kluba sudjeluje u Ligi prvaka. Jasno, teško je očekivati da će stvarno dvije momčadi iz Hrvatske ući u elitno natjecanje, ali šanse postoje te stoga uvijek postoji matematička vjerojatnost da se to dogodi.

Prvak Hrvatske, što će po svemu sudeći ponovno biti zagrebački Dinamo, krenut će u kvalifikacije u drugom pretkolu u tzv. Champions Pathu, dok će doprvak krenuti također u drugom pretkolu, ali u tzv. League Pathu. Tamo će drugoplasirani iz HT Prve lige čekati doprvaci Turske, Nizozemske, Austrije, Češke i Grčke. Da se kvalifikacije održavaju prema sadašnjem stanju, Hajduk koji je trenutno drugoplasirani u HNL-u igrao bi protiv Basaksehira, AZ Alkmaara, LASK-a, Viktorije Plzen ili Olympiakosa.

To dovoljno govori koliko će izazovno biti za bilo koju momčad koja završi na drugom mjestu HT Prve lige. Ipak, ovo je dobra prilika za neku drugu hrvatsku momčad, osim Dinama, da se sučeli s ponajboljim ekipama u Europi i uz punjenje stadiona pokuša nešto značajnije napraviti. Kako god bilo, ovog ljeta ćemo na ljeto već u ranoj fazi gledati odlične europske momčadi i na drugim hrvatskim stadionima, a ne samo u Maksimiru. Jasno, činjenica da Hrvatska ima dva kluba u borbi za Ligu prvaka znači i da će još tri momčadi ići u kvalifikacije za Europsku ligu što pak znači da će čak pet hrvatskih momčadi ovoga ljeta igrati europske utakmice.

Svjetsko prvenstvo u futsalu

Ove godine na rasporedu je i Svjetsko prvenstvo u futsalu koje će se održati u Litvi. Hrvatska je bila jedna od kandidatkinja za organizaciju turnira, no u posljednjoj fazi odlučivanja je ispala iz konkurencije. Kvalifikacije su već odavno počele, a u 2020. godini slijedi onaj završni dio – elitna runda. Tko se u veljači pokaže najbolji, odlazi na Svjetsko prvenstvo.

Hrvatska se nalazi u skupini C s Rusijom, Azerbajdžanom i Slovačkom. Futsal reprezentacije Hrvatske je ujedno i domaćin tog mini turnira koji će trajati tri dana, od 2. do 5. veljače. Najbolja momčad ide direktno na Svjetsko prvenstvo, a drugoplasirane u baraž. Hrvatska nije imala pretjerane sreće sa ždrijebom jer je poznato kako je Rusija jedna od ponajboljih futsal momčadi na svijetu. Trenutno drže treću poziciju na ranking ljestvici i to dovoljno govori.

S druge strane, Azerbajdžan je na istoj ljestvici na 13. mjestu, Slovačka na 26. poziciji. Hrvatska trenutno ima dva mjesta bolji ranking od Azera. Nekako je za očekivati da će Rusija uspjeti skupiti sve pobjede te će se borba za drugo mjesto voditi između preostale tri momčadi. Nošeni domaćom publikom, hrvatski futsal reprezentativci mogli bi napraviti veliki uspjeh. Jedini put kada je Hrvatska sudjelovala bilo je davne 2000. godine kada su reprezentativci zauzeli sjajno peto mjesto. Takav uspjeh sada bi bio senzacionalan, ali već i sam plasman bio bi fenomenalan.

Može li Hamilton dosegnuti Michaela Schumachera?

Naredna sezona Formule 1 mogla bi biti po više toga povijesna. Naime, trenutno najbolji svjetski vozač Lewis Hamilton ima priliku prestići legendarnog i nažalost stradalog Michaela Schumachera po broju pobjeda. Trenutno Britanac ima 84 pobjede na svom kontu i ukoliko osam puta slavi naredne godine, utoliko će biti najuspješniji vozač u povijesti. Koliko je Hamilton dominantan govori podatak da uspješni i trofejni Sebastian Vettel ima “svega” 53 pobjede.

Također, ako Hamilton dođe do svjetskog naslova izjednačit će se sa Schumacherom na listi najuspješnijih svih vremena sa sedam osvojenih titula. Mnogi analitičari smatraju kako nije pitanje hoće li Hamilton prestići Nijemca već kada će to konačno i napraviti. Vozač Mercedesa naprosto je nepobjediv u ovom trenutku i s pravom će se uskoro upisati u povijest sporta. Glasine kako 2021. odlazi u redove Ferrarija ne jenjavaju. Činjenica je da bi baš te godine mogao srušiti legendarnog Schumachera koji je obilježio Ferrari 90-ih i 00-ih godina.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.