Povratnici iz inozemstva ostaju u šatorima cijeli dan, ŽZH prebacuje svoje građane u Široki Brijeg

Nemali broj bh. građana se zbog izvanrednih okolonosti s pandemijom koronavirusa našao u inozemstvu te je sada njihov povratak kući neizvjestan.

Odlukom Predsjedništva BiH o angažiranju Oružanih snaga Bosne i Hercegovine na uspostavljanju šatorskih karantena na graničnim prijelazima kako bi se spriječilo širenje zaraze korona virusom, građani koji se vrate iz inozemstva zadržavaju se na graničnim prijelazima. A odluci Predsjedništva prilagodili su se sa svojim zapovijedima i entitetski stožeri civilne zaštite.

Prema informacijama koje dolaze iz Granične policije BiH,  svi šatori su stavljeni u funkciju.

Granična policija samo vrši kontrolu putnika, a onda o povratnicima iz inozemstva brigu preuzima Federalna uprava za inspekcijske i sanitarne poslove, odnosno Republička uprava za inspekcijske poslove RS, kazala je Franka Vican, glasnogovornica Granične policije BiH za portal Jabuka.tv.

Federalni sanitarni inspektori vrše testiranja povratnika iz inozemstva pa im potom izdaju rješenje o samoizolaciji u karanteni na granici, a ako testiranja budu negativna izdaju im se rješenja o samoizolaciji. U pravilu građani znaju biti zadržani na graničnim prijelazima i do 24 sata dok se čitava procedura ne okonča.

Preporuka građanima da još neko vrijeme odgode svoj povrtak kući

No postoje brojne pritužbe kako su uvjeti u šatorskim karantenama na graničnim prijelazima potpuno nehumani i neadekvatni, na što je prije tjedan dana upozorio i Stožer civilne zaštite ŽZH.

Stožer CZ ŽZH je hitno zatražio izmjenu ove Naredbe Federalnog stožera civilne zaštite u svrhu zaštite osoba koje prelaze preko graničnih prijelaza i upozorio Federalni stožer kako ovakvom naredbom odgovorni ste za ugrožavanje zdravlja i života svih osoba koje su prešle granicu, obzirom da je u potpunosti nejasno i ne zna se koje osobe su zaražene, a koje nisu, pa u tom smislu odmah tražimo izmjenu Naredbe, priopćeno je ranije.

Stoga je ovaj stožer donio posebnu Odluka o uspostavljenju karantene u Širokom Brijegu za osobe koje Federalna uprava za inspekcijske poslove uputi u šatorski prostor “s obzirom da su isti potpuno neuvjetni i u ovakvim okolnostima mogu pogodavati za širenje korona virusa”.

Karantena se nalazi u širem području Širokog Brijega (Mjesna zajednica Brig).

Široki Brijeg: Posebna karantena za osobe koje se vraćaju u inozemstva

U tu karantenu u Širokom Brijegu, nakon što dobijemo rješenja iz Sarajeva da možemo preuzeti naše građane, šaljemo sve osobe s prostora ŽZH koje su se vratile iz inozemstva. Sve ih testiramo na prisustvo koronavirusa i naša epidemiološka služba im daje daljne upute. Naši građani se znaju zadržati, ovisno o vremenu u kojemu su stigli na granicu, oko 12 sati dok se čitava procedura okonča. No, s obzirom na složenost cijele situacije, mi iz Stožera preporučujemo našim građanima da svoj povratak doma odgode barem još tjedan dana, jer postoje naznake da bi se neke mjere mogle i ublažiti, pa se ljudi ne bi zadržavali u šatorima već bi im se samo izdalo rješenje o kućnoj samoizolaciji, kazao je Stipan Zovko, glasnogovornik Stožera civilne zaštite ŽZH za portal Jabuka.tv.

Poslali smo i pismeni upit Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, o tome kako izgleda njihova procedura zadržavanja i testiranja građana na graničnim prijelazima i ako se i oni očituju, njihov odgovor ćemo objaviti naknadno.

Inače, oni su u svom posljednjom priopćenju od 16. travnja naveli kako “od 15 ožujka 2020. godine, od donošenja odluke o obaveznom sanitarnom nadzoru svih državljana BiH, federalni inspektori iz svih 10 inspektorata raspoređeni su na 14 graničnih prijelaza BiH na području FBiH, gdje u tri smjene vrše 24-satnu sanitarnu kontrolu putnika pri ulasku u BiH/Federaciju BiH”.

Navode kako su zaključno s danom 15. travnja 2020. godine, prema do sada dostupnim informacijama, federalni sanitarni inspektori na graničnim prijelazima izdali ukupno 25.379 rješenja o stavljanju putnika pod izolaciju na razdoblje od 14 dana.

Od zapovijedi Federalnog stožera 395 građana upućeno u šatore

Za kategorije lica koje su izuzete iz Naredbe Federalnog stožera civilne zaštite broj 120 od 10. travnja 2020. godine – vozače, teško oboljela lica u medicinskom transportu, lica u pograničnom kretanju i prekogranične radnike, na dan 15. travnja 2020. godine federalni sanitarni inspektori na graničnim prijelazima izdali su 290 rješenja o mjerama izolacije.

Federalni stožer civilne zaštite donio 12 novih zapovijedi

Od donošenja Zapovijedi Federalnog stožera civilne zaštite o uvođenju obavezne mjere karantene za sva lica koje ulaze u BiH, federalni sanitarni inspektori su u tijeku vršenja sanitarnih nadzora na graničnim prijelazima a na osnovu popunjenih sanitarnih upitnika uputili 395 osoba u prekograničnom prometu putnika u šatorski prostor, gdje se isti, po izdavanju rješenja o karantenu od strane Federalnog ministarstva zdravstva, preuzimaju od strane nadležnih stožera civilne zaštite i prevoze do mjesta određenog za karantenu.

Naveli su kako je i promet putnika neznatno povećan u odnosu na prethodni dan, te je dana 15. travnja 2020. godine nakon izvršene sanitarne kontrole u šatore upućeno 34 osobe s prebivalištem u Federaciji BiH.

Koronavirus: Najnovije vijesti iz minute u minutu

(www.jabuka.tv)

11 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.