Sve veći problemi sa stjenicama na području Hercegovine

Osim muha, komaraca, krpelja i drugih nametnika koji nam tijekom ljeta stalno stvaraju probleme, sve češće se javljaju problemi i sa posteljnom ili kućnom stjenicom. Naime, tijekom ljetnih mjeseci mnogi građani se žale na prisutnost, ali i ubode posteljne stjenice.

Posteljne ili kućne stjenice su paraziti koji se hrane krvlju čovjeka ali i drugih sisavaca.  Suzbijanje nije nimalo jednostavno i zahtijeva primjenu većeg broja različitih mjera.

Povećanje populacije stjenica u svijetu, pa tako i kod nas, tijekom posljednjeg desetljeća bilježi značajan porast. Pojava stjenica u kućama i stanovima više nije vezana za siromašna i ruralna područja. Stjenice su se danas prilagodile suvremenom načinu života čovjeka i osvajaju nova područja, luksuzne stanove, hotele, hostele, a ponekad i škole i bolnice.

Pojava stjenica posebno je vezana za stambene zgrade, sa većim brojem stanova, gdje se brzo šire iz stana u stan.

Nažalost, posljednjih nekoliko godina svjedoci smo čestih informacija, u različitim medijima, o pojavi stjenica u većim gradovima (Sarajevo, Mostar), i problemima koje uzrokuju.

Veću pojavu stjeničavosti na području Hercegovine možemo tumačiti kao posljedicu dolaska većeg broja turista iz raznih dijelova svijeta i bolje prometne povezanosti s udaljenim destinacijama. Stjenice su posebno problematične u hotelima i sličnim objektima u kojima borave turisti, ali posljednjih godina njihova brojnost raste i u zgradama u kojima se sve više iznajmljuju stanovi „na dan“.

Često mijenjanje turističkih destinacija, dolazak turista iz različitih kontinenata i država i još mnogobrojni drugi faktori, omogućuju pasivan prijenos stjenica koje zavučene u naborima prtljage, odjeće ili u prijevoznim sredstvima lako dolaze u nova područja. Kada je donesena na neku novu destinaciju koristi sve moguće ostale načine širenja u novoj sredini, npr. preko rabljenog namještaja, opreme, pokućstva, ali i migracijom u susjedne prostore u potrazi za hranom.

Posljedice ugriza posteljne stjenice

Izgled stjenice i simptomi napada kod ljudi

Kućna stjenica ima spljošteno tijelo duljine 5-7 mm i širine 2-3 mm. Na glavi ima bodlju ili rilo kojom siše krv domaćina. Stjenice se hrane krvlju čovjeka i drugih sisavaca tijekom noći. Naime, rilo ili bodlja stjenica sastoji se od dvije cjevčice. Jedna cjevčica služi za ubrizgavanje sline koja sadrži antikoagulante u ranu domaćina, a druga za sisanje krvi.
Odrasle stjenice obično sišu 10-15 minuta dok drugi razvojni stadiji puno kraće. Nakon hranjenja stjenice se zavlače na skrivena mjesta gdje probavljaju svoj obrok. Razmak između hranjenja obično traje 5-7 dana. Ono što je zanimljivo jest da čovjek prilikom ishrane stjenice ništa ne osjeti, tek ujutro može primijetiti crvenilo kože.

Naime, ubrizgani enzimi i ostali spojevi koji sprječavaju zgrušavanje krvi tijekom hranjenja mogu u nekih osoba izazvati lokalne kožne reakcije različitog intenziteta, a kod velikih infestacija izazivaju i psihološke reakcije, stres i nelagodu. Alergijske reakcije se obično javljaju unutar 24 sata, a uključuju uzdignute crvenkaste promjene kože različitih veličina i oblika, uz pratnju svraba i upale. Ubodi se javljaju na bilo kojem dijelu izložene kože (lice, vrat, ramena, leđa, ruke, noge, itd.), a promjene na koži mogu trajati do nekoliko dana.

U slučaju nedostatka hrane stjenice migriraju iz jedne nastambe u drugu, iz jednog stana u drugi. U potrazi za krvnim obrokom mogu preći udaljenost od 4 metara u minuti, a prosječno putovanje za domaćinom iznosi 20 metara, dok je zabilježeno da mogu putovati i više od 60 metara. Toplota i ugljični dioksid djeluju kao putokaz u kom pravcu trebaju ići.

Stjenice su nametnici od javnozdravstvene važnosti uglavnom zbog njihovih neugodnih uboda, a često predstavljaju i najozbiljniji zdravstveni problem za mnoge pojedince zbog psihološkog stresa uzrokovanog ubodima. Najčešće žarište stjenica je krevet odnosno madrac, mada u sobi ili stanu mogu biti prisutne na svim mjestima.

Suzbijanje stjenica

Suzbijanje stjenica nije nimalo jednostavno ni lako. Preventivne mjere koje podrazumijevaju dobru higijenu, mehaničke prepreke na mjestima ulaska u stanove, različite barijere i dr. mogu dosta pomoći. Postavljanjem mreža i tzv. komarica na prozore smanjuje mogućnost ulaska u sobe. Isto tako preventivni tretmani vanjskih površina, namjenskim pripravcima, smanjuju brojnost stjenica.

Važno je što ranije otkriti prisutnost stjenica u objektu i ne dozvoliti da se razmnože i rašire

Dijatomejska zemlja je jedan od pripravaka koji se najčešće koristi u stanovima i kućama, vrlo učinkovit, a potpuno siguran po zdravlje ljudi. Pripravak se može koristiti u stanovima, spavaćim sobama i drugim objektima u kojima borave ljudi.

Dijatomejska zemlja – prirodan insekticid za suzbijanje štetnika na domaćim životinjama, kućnim ljubimcima i na poljoprivrednim kulturama

Ako primijetimo stjenice na madracu ili drugim predmetima možemo koristiti i FreezBug sprej koji oslobađa temperaturu od -45 °C  i trenutno ubija stjenice. Pripravak ne sadrži kemijske komponente i njime se mogu direktno prskati madraci i drugi predmeti na kojima primijetimo stjenice.

Freez Bug sprej za zaštitu od stjenica i drugih insekata

Postoje i drugi pripravci u obliku praha ili tekućine koji se mogu koristiti u suzbijanju stjenica, a o njihovoj primjeni se treba posavjetovati sa stručnim osobama. U slučaju veće brojnosti stjenica provode se mjere dezinsekcije od strane ovlaštenih DDD tvrtki.

Puno više informacija o posteljnoj stjenici i načinima suzbijanja doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Presadnice kupusnjača dostupne u Sjemenarninim Agrocentrima