Plenković o posjetu BiH: Idem s ciljem smirivanja tenzija

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u subotu da u posjet Bosni i Hercegovini ide s porukom o cjelovitosti BiH i potrebi za dijalogom i smanjenjem napetosti u toj susjednoj zemlji.

Poruka s kojom idemo u BiH je ona o znaku i signalu prijateljstva, dobronamjernosti, dobrosusjedstva, suradnje, poruka o cjelovitosti BiH, ali i poruke o tome da se sva tri konstitutivna naroda (…) osjećaju dobro i adekvatno zastupljeno, rekao je Plenković novinarima u subotu.

Premijer je dodao da “što se tiče zalaganja i zaštite Hrvata u BiH i njihove ravnopravnosti, mislim da se tu u potpunosti slažemo predsjednik i ja i praktički svi razumni akteri na hrvatskoj političkoj sceni. Oko toga nikada nije bilo prijepora i mislim da je dobro da smo tu svi na zajedničkim pozicijama”.

“Želim biti u Mostaru, Sarajevu i čuti poruke, koji su koraci nakon usvojenih zaključaka u Skupštini”

Neizbježne političke teme posjeta bit će promjena izbornog zakona i najnovija događanja u Banjoj Luci. Narodna skupština Republike Srpske u petak je podržao prijedloge člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da taj entitet povuče suglasnost na državne zakone o obrani, sustavu neizravnog oporezivanja te o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću.

Želim biti u Mostaru, Sarajevu i čuti poruke, dobro razumjeti koje su namjere i koji su koraci nakon usvojenih zaključaka u Skupštini u Banjoj Luci, da vidimo kako možemo u takvim okolnostima dati svoj doprinos, rekao je hrvatski premijer.

Hrvatska se želi pozicionirati kao razuman i odgovoran akter koji kroz svoju vanjsku politiku štiti i svoje nacionalne interese, ali i smiruje tenzije i daje svoj doprinos tamo gdje ga može i gdje ga, na temelju svojih iskustva, treba dati, dodao je premijer.

Plenković na pitanje o Milanovićevoj podršci Dodiku: Ja vodim konzistentnu politiku prema BiH

Na pitanje novinara mogu li izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića i njegova podrška Dodiku ugroziti uspješnost njegova puta u BiH, Plenković je odgovorio da on vodi “konzistentnu” politiku prema BiH, koja uključuje dijalog, ostvarivanje prava Hrvata u BiH i deeskalaciju napetosti.

Svako dizanje tenzija u našem susjedstvu se reflektira i na zemlje u okruženju. Jedna od njih smo mi, rekao je Plenković, koji putuje u BiH u ponedjeljak.

Službeni posjet hrvatskog premijera Bosni i Hercegovini započet će svečanim dočekom ispred Vijeća ministara BiH. Plenković je u prvom službenom posjetu BiH bio 2016., a u BiH u ponedjeljak putuje na poziv predsjedatelja Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije, s kojim će održati sastanak ‘tête-à-tête’.

U Mostaru će se susresti s predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora

Plenković će potom održati sastanak s predstavnicima oba doma Parlamentarne skupštine BiH – predsjedateljem Doma naroda Draganom Čovićem, zamjenicima Nikolom Špirićem i Bakirom Izetbegovićem i predsjedateljem Predstavničkog doma Denisom Zvizdićem te zamjenicima Nebojšom Radmanovićem i Borjanom Krišto.

Hrvatski premijer položit će vijenac na Mostu Suade i Olge, nekadašnjem Vrbanja mostu, u čast prvim žrtvama opsade Sarajeva, Suadi Dilberović i Olgi Sučić, 1992. godine.

Prije odlaska u Mostar predviđeni su susreti s muftijom Islamske zajednice u BiH Huseinom Kavazovićem, mitropolitom Hrizostomom i vrhbosanskim kardinalom Vinkom Puljićem.

Plenković će u Mostaru razgovarati s predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora u sjedištu HDZ BIH.

Izborni zakon, migracije, europski put BiH

Odlazak u Sarajevo je “izraz prijateljstva, poštovanja i potpora BiH kao suverenoj državi, njezinoj cjelovitosti i potpora Daytonskom konceptu BiH i formuli 1, 2, 3 (jedna država, dva entiteta, tri konstitutivna naroda), potpora europskom putu”, doznaje se od izvora iz vlade.

Susjedne zemlje razgovarat će o upravljanju migracijama, kampovima na granicama, jačanju suradnje BiH s Frontexom, agencijom za nadzor vanjskih granica EU, a ti razgovori “važni su” u kontekstu skorog ulaska Hrvatske u šengenski prostor, ističu iz vlade.

Među ključnim političkim temama bit će pitanje izmjene izbornog zakona. BiH izlazi na izbore u listopadu iduće godine, a prema preporukama Venecijanske komisije, izborna pravila ne bi se trebala mijenjati u izbornoj godini, ali ta preporuka neće se moći ispoštovati.

Kako bi stekla status kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji, BiH mora ispuniti 14 kriterija koje je definirala Europska komisija. “Ne tražimo nikakav ubrzani put ili popust u tih 14 točaka”, ističu iz vlade, ali dodaju da je Hrvatska spremna pomoći BiH na ispunjavanju tih zahtjeva.

Posjet nije isključivo političkog karaktera

U hrvatskom izaslanstvu bit će ministri financija, gospodarstva, prometa, Zdravko Marić, Tomislav Ćorić i Oleg Butković, predsjednica Odbora za Hrvate izvan Hrvatske Zdravka Bušić i državna tajnica za Europu pri MVEP-u Andreja Metelko-Zgombić.

U rujnu je pušten u promet most Svilaj, kontaktna točka cestovne mreže Hrvatske i BiH, a Hrvatska je zainteresirana za nastavak razgovora o infrastrukturnim prekograničnim projektima, uključujući one o budućoj Jadransko-jonskoj autocesti.

Hrvatska i BiH rade na povezivanju plinskih transportnih sustava, a južni pravac Zagvozd – Imotski – Posušje – Novi Travnik s odvojkom za Mostar od “velikog je interesa i značaja”, ističu iz vlade.

(Hina/Foto: Hina)

28 komentara

    • Ovaj Andrej ce nam sve sad pokvarit i vratit unazad, ako nas budes sramotio i nasu zrtvu koju smo dali i za BiH i za HR, HDZ niti jedan glas Hercegovca nece dobit ni ovdje niti u diaspori.

    • Nema se što pričat o Dejtonu poštovati ga od a do ž lopovi neka vrate ukradeno bošnjacima paše dejton kada im ide u prilog a oni ga raspakiraju kako njima paše uz pomoć visokog prestavnika više tako nemože i tu nema rasprave zapad i niko drugi nemase tu šta petljat bakir kaže neće dati hrvatima ovo ono štoje njegovo nećemo svoje nedamo oklem njemu i bošnjacima veće pravo na BIH puno je se umislio prvi sam usta u obranu Bih a vi u sarajevu ste govorili kadaje napadnuto ravno da to nije vaš rat sva prava ista za sva tri naroda tu nema kopromisa bakir nebi dao ništa hrvatima to je njegov problem nikoga se ne plašim jedino dragog Boga nema popuštanja ni milmetra mogu pritit ratom kojise plaši nisase plašio jna beli je imala oružije

    • Ovo je odlično. Dok Plenki po nalogu eu ide smirivati, Milanovic u isto vrijeme piša po kome stigne. Veselim se nastavku ove predstave, ovo je bolje od zadruge

      • Plenki od kad je primio pfizer cjepivo je totalno izmaka kontroli pa tako se dogada raspad sistema pravosuda, covik nema pojma kakve ljude ima uz sebe kao onog nesposobnog Mario Manfred von Richthofen zvanog Baneta.

        • Nista je cjepivo, vise on voli kad ga Junker opali po gu*zi, ima video ali na stranu sala, lik nas konstantno uupropastava

  • Stvarno je pakaš.Ovaj ce sada moljakat Sarajevo za ispriku jer vidi da je Zoran iskreno uz Hrvate u BiH i da ce pokupit glasove ovamo.Milanovicu Kočerin je uz tebe.

  • Je.. se ti i 1,2,3.
    Pa majm…. jedan vidis li da nas nestade baš zbog te formule ali boli te racku.Stvarno so premazan svim mastima.Ali ti ne smeta Sejdo?Zoran je to jasno rekao i ponovio.Tako i za Džafera.Samo istina a ne okolišanje ce rijesiti ovo sranje.Ode Mile za svojim poslom pa ti dipli k…
    Prolupao covik u Ukrajinu sad ovamo.Baš se želiš zamjeriti Rujama jeli.Igraš se vatrom opako.

  • Kad budeš u Sarajevu,reci onom muslimanu Džaferoviću da je bio HOSTESA MUDZAHEDINIMA….
    Plenkoviću to je istina i reci mu istinu kao što mu je i Milanović rekao.
    Ne zamotavaj stvari….

  • plenkovicu stari .lisac.povedi.slavonskog krmka milanovica.da pruzi ruku hasanagi dzaferovicu.hoceli zekan.covic dotrcat u sarajevo.znamo za tajni sastanak covica sa clanovima hadezea znase staje prico tosad javno ponavija.

  • Muslimani nas od daytina umalovazavaju po spisku cak preko komsica nam uzimaju na sto imamo pravo, ako pljune na Milanovice izjave treba Plenkovica proglasit kao Komsica persona non grata.

  • Ovaj Plenki nas sramoti svojim izjavama o Predsjedniku ide kod Komsica i Mudzahedina koji varaju i rade zulum nad nama, boli njega neka stvar za nas Hrvate sto imamo manja prava u federaciji nego u RSu.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.