Od minimalca se u Njemačkoj teško može živjeti

Njemačka je upala u recesiju, otkrivaju novi podaci, nakon što su visoke cijene uzele veći danak gospodarstvu zemlje nego što se prvotno procjenjivalo.

Ažurirani podaci, koje je prije nekoliko dana objavio njemački Savezni zavod za statistiku, pokazuju kako je bruto domaći proizvod (BDP) pao za 0,3% u prvom tromjesečju u usporedbi s prethodna tri mjeseca, koja su također zabilježila smanjenje. Revidirani podaci potvrđuju da se njemačko gospodarstvo smanjilo dva uzastopna tromjesečja (što je tehnička definicija recesije) nakon pada od 0,5% u tri mjeseca do prosinca, piše Večernji list.

Minimalna satnica 12 eura

Iako su investicije i gradnja privatnog sektora porasli početkom godine, to je djelomično nadoknađeno padom potrošačke potrošnje jer su više cijene prisilile kućanstva da štede, priopćili su iz ureda za statistiku. Ustrajnost visokog rasta cijena nastavila je biti teret za njemačko gospodarstvo početkom godine, naveli su iz statističkog ureda.

Njemačka je ušla u recesiju, a ni budućnost nije svijetla

Sve u svemu, potrošnja kućanstava pala je za 1,2% u prvom tromjesečju, pri čemu su kupci manje voljni trošiti na hranu, odjeću i namještaj. Državna potrošnja također je smanjena za 4,9% u usporedbi s prethodnim tromjesečjem. Sve to odrazilo se na standard građana.

U Njemačkoj, naime, već više od 3,5 milijuna osoba radi na više radnih mjesta, a često im ni to nije dovoljno za pristojan život. U proteklih 20-ak godina broj osoba koje rade istodobno nekoliko poslova više se nego udvostručio.

Obično su to poslovi niske kvalifikacije, gdje se plaća tek zakonom zajamčena minimalna satnica koja, kako upozorava glavni tajnik sindikata ver.di Philipp Schumann, nipošto nije dovoljna: S 12 eura zajamčene satnice i kod radnog tjedna od 42 sata možete zaraditi nešto manje od 2.200 eura bruto. To je tek nekih 60% prosječnih prihoda u Njemačkoj i nije dosta za život.

Od bruto iznosa odbijaju se doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, kao i crkveni porez i porez na prihod – on pak ovisi o mnogo čimbenika, kao što su bračno stanje i broj djece. Sve u svemu, od 2200 eura bruto, na račun možda “sjedne” tek nekih 1.500 eura, piše Deutsche Welle. Sve veći broj zaposlenih radi 14,15 sati dnevno kako bi uspjelo podmiriti troškove koji su znatno porasli.

Pogledajte plaće po zanimanjima u Njemačkoj

Realne plaće u Njemačkoj su u 2022. pale za 4%, što je više od očekivanog, priopćio je Savezni ured za statistiku u Wiesbadenu. Realne plaće u Njemačkoj su u 2022. pale za 4%, što je više od očekivanoga, naveo je Savezni ured za statistiku. Još početkom ožujka ekonomisti su polazili od pada realnih plaća za 3,1%.

Kao glavni razlog za pad realnih plaća navodi se inflacija, tj. porast cijena robe široke potrošnje za 6,9%. U isto vrijeme nominalne plaće su porasle za 2,6, što je nedovoljno da amortizira porast cijena života. Kupovna moć građana je u padu, naveli su.

Realne plaće time su u Njemačkoj već treću godinu u padu. Godine 2020. nominalne plaće smanjene su zbog pandemije koronavirusa i s time povezanog skraćenog radnog vremena u mnogim sektorima. Godine 2021. je zbog porasta cijena energenata na pad realnih plaća utjecala povećana stopa inflacije. Porast realnih plaća ekonomisti očekuju tek 2024., prenosi Večernjak.

Sve više siromašnih

I službeno je u Njemačkoj gotovo 17% stanovništva, dakle više od 14 milijuna građana, zahvaćeno siromaštvom, a taj broj zbog inflacije i dalje raste. Minimalna satnica u toj zemlji je 12 eura bruto, a Schumann smatra da bi ona trebala biti od 17 do 18 eura kako bi oni na minimalcu mogli živjeti od svoje plaće.

Njemačka odlučila priznati sve kategorije vozačkih dozvola iz BiH

Na poslu zaradim 1.700 eura mjesečno i dodatno čistim nekoliko sati tjedno te tako zaradim još 500 eura. Zadovoljna sam i ne bih se vratila, kaže neimenovana Mostarka za spomenute koja je trenutačno na odmoru u rodnom gradu.

Bilo kako bilo, oni u Njemačkoj s minimalcem od 1.500 eura mogu kako-tako živjeti, dok je od minimalca u FBiH, koji iznosi 596 KM, odnosno 300-tinjak eura, preživjeti gotovo nemoguće.

(www.jabuka.tv)

19 komentara

  • Okanite se vi Njemačke.
    Kod nas od minimalca ne mogu ni za kruha, ni radnici a kamoli umirovljenici i nezaposleni a stariji ljudi koji zbog rata ostali i bez firma i posla a koji nemaju ništa a neće u ovoj državi ni imati ništa,
    ako se i oni ne odsele da dobiju socijalnu mirovinu u uređenim zemljama. .

  • Dovoljno reci da penzineri skupljaju boce po smecu,pucka kuhinja puna ljudi,penzija nije dovoljna za stanarinu.Njemacka dobro propada.

  • Za Berlin
    Kad ti je putovnica istekla? Nisi ti odavno nigdi bio… ti Berlin nisi ni na karti vidio
    Penzioneri nigdje nisu poniženi i pogaženi kao kod nas u Hercegovini, dok dica političara i doktora raskidaju luksuzna auta koja su financirana iz proračuna, dok to dica njemačkih političara nikad neće ni vidit! A u ostalom ko ima imalo volje za radit u Njemačkoj je daleko iznad minimalca stoga ovaj tekst nema uopće smisla!

    • Ne brini, hocemo, hvala Bogu potrudili se i znamo jezik pa zaradjujemo vise, nego ovo dodje kao lijepa razbibriga citati, uvijek se nasmijem na komentare ovih velikih ‘rvatina koji ne znaju ni svoj jezik ”komintirati”, ali zato znaju sve o Njemackoj. A iĐi brtalju zatucani, sjedi gdje jesi, domet ti je Gornja Britvica.

      • Svabofil, ma znamo da tamo radiš, sidiš u stanu i pucaš komentare to ti smijeh i razbibriga dok si ovdje sjedio po kavicama i trošio . Eto tebe za misec u G.B.

  • U njemackoj mnogi penzioneri nemogu zivjeti od svoje penzije ko sto ni ovdje ali razlika je sto njemacka drzava ima zakonsku stopu sta bracni par mora imati za zivot i onu razliku sto fali od penzije nadoknade putem socijalne pomoci , tojest plate razliku preko racuna za struju ili telefon naprimjer. Bila je stopa 1200evra za bracni par , neznam jeli jos tako. Znaci ako bracni par ima skupa 1000evra penzije onda onu razliku od 200 dobijaju od socijalne pomoci.

  • Imam 16 eura satnicu ( i nije nešto) napravim oko 160 sati puta 16 je 2.560 bruto , odbije se oko 500 , ostane 2.060€ od toga platim stan i hranu.

  • Ma koja Švabija, pa troškovi života u Švabiji su već sada prešli dvije tisuće eura mjesećno po obitelji , pa vi maštajte o Švabiji koja nikad za radnika nije bila mjesto di će se obogatiti bez iskrivljenih leđa a devedeset posto onih koji su iskrivili leđa ne samo da nisu bogati nego su otišli pod ploču debelo prije vakta.Poznavap sam na desetine takvih, jadan im je bio život, kramp, lopata, mistrija i čekić to im je bilo sve što su imali od života..Dicu ostavit tamo da odrastaju u tom multi kulti uzavrelom loncu može samo duhovno i intelektualno zapuštena i bezosjećajna osoba koja ne vidi dalje od nosa.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.