Majke Srebrenice: Procesuirati ratne zločine u BiH, a ne hrvatske generale

Udruga koja okuplja članove obitelji žrtava genocida u Srebrenici kritizirala je u ponedjeljak Tužiteljstvo BiH zbog pokretanja postupaka protiv visokih časnika Hrvatske vojske (HV) dok je veliki broj odgovornih za ratne zločine i dalje nekažnjen iako žive u BiH i dostupni su pravosudnim tijelima te zemlje.

Žalosno je da se Tužiteljstvo BiH bavi ratnim zločinima koji su, navodno, počinjeni za vrijeme akcije “Bljesak” dok istodobno u Bosni i Hercegovini na stotine ratnih zločinaca nije procesuirano, stoji u izjavi udruge “Majke enklava Srebrenice i Žepe” dostavljenoj medijima.

Ocijenili su kako bi prioritet u BiH trebali biti predmeti ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriju BiH a ne oni počinjeni na teritoriju druge države.

Pozivamo Tužiteljstvo BiH da energiju usmjeri na predmete koji su označeni oznakom “A” Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) a koji su po usvojenoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina prioritet, stoji u reagiranju koje je uslijedilo nakon što su mediji objavili kako je Tužiteljstvo BiH od pravosudnih tijela Hrvatske zatražilo da preuzme procesuiranje 14 umirovljenih generala i drugih visokih časnika Hrvatske vojske.

Komšić: Ne postoji pravna osnova da Tužiteljstvo pokrene postupke protiv hrvatskih generala

Tužiteljstvo BiH se o medijskim objavama nije očitovalo a nepotvrđene informacije su kako je zapravo riječ o postupanju po prijavi zbog navodnih ratnih zločina što ju je još 2006. godine protiv zapovjednika i časnika HV podnijela policija Republike Srpske odnosno policijska postaja u Bosanskoj Kostajnici. Kaznena prijava navodno je podnesena zbog topničkih napada s teritorija Hrvatske na područje Bosanske Gradiške i Bosanske Dubice.

Tužiteljstvo BiH bi po zamolnici koju je poslalo Državnom odvjetništvu Hrvatske (DORH) željelo da Hrvatska preuzme tu prijavu i odluči što će s njom.

Prema dostupnim pokazateljima više od četiri tisuće osoba pod sumnjom su kao mogućni počinitelji ratnih zločina u BiH a najmanje 190 takvih je među onima koje je ranije identificirao ICTY-a i njihovo je procesuiranje prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu.

Predmetima ratnih zločina u pravilu se bavi Tužiteljstvo BiH koje i preuzima najkompliciranije slučajeve, a ima diskrecijsko pravo delegirati predmete koje želi tužiteljstvima na entitetskim i županijskim razinama.

U proteklih šest godina državno tužiteljstvo je zbog ratnih zločina optužilo 612 osoba od kojih je 70 posto pravomoćno osuđeno.

Među njima je 26 osoba koje su bile optužene za genocid u Srebrenici iz 1995. a njima su pred Sudom BiH izrečene kazne od oko 400 godina zatvora. Trenutno se sudi još desetorici optuženih za srebrenički genocid dok je istodobno u tijeku više istraga.

Milanović: Iz BiH dolaze optužnice, imamo problem

(www.jabuka.tv | Foto: Elvis Barukcic/AFP)

5 komentara

  • Srbska posla,, nevjerojatno je kako oni sttalno drugom ” jamu kopaju” toliko laži spletki i podvala nitko nije u stanju napravit. Ostavite se ttuđeg dvorišta pozabavite se svojim.

  • Da nije bilo Bljeska i Oluje u Bihacu bi bi bila PUNO VECA SREBRENICA koje bi Črtnici počinili nad Nesrbima,muslimani bi trebali Slaviti Bljrsak i Oluju kao svoj SPAS OD NOŽA I ŽICE.

    • Da nije bilo Amerikanaca – ne bi uopće ni krenule operacije Bljesak i Oluja, a da su krenule mimo njih – morao bi i Zoka Partija možda uzimat mitraljez ovih dana jer bi mrcvarenje, periodi ratovanja,
      krvoprolića i primirja, i dan danas možda trajali po Krajini i Podunavlju. A neko bi i stekao nešto imovine, možda kakvu školu, poslovni prostor, karijeru i slično.

      P.S. Strahovito si (informatički) nepismen

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.