Transparency International: BiH je udžbenički primjer zarobljene države

Gotovo 90 posto poslova u javnom sektoru BiH dijeli se putem klijentelističkih kriterija, potrošnja na javne nabavke u izbornim godinama povećava se do 40 posto a svi resursi društva koriste se za čuvanje poluga moći vladajućih elita.

To se navodi se u analizi “BiH: Zarobljena država i zarobljeno društvo” koju je Transparency International u BiH (TI BiH) predstavio u utorak u Sarajevu na konferenciji pod nazivom “BiH 2024: Rizici disfunkcionalnosti”.

U analizi se navodi da je naša zemlja udžbenički primjer fenomena “zarobljene države” u kojoj uske interesne grupe preuzimaju efektivnu kontrolu nad ključnim institucijama i procesima, piše Dnevni avaz.

Predstavljajući analizu, predsjedatelj upravnog odbora TI BiH Srđan Blagovčanin je naglasio da BiH i nakon dobivanja kandidatskog statusa i dalje prolazi kroz višestruke krize, političku, institucionalnu i krizu legitimiteta vladajućih struktura.

Duboki strukturni uzroci ovakvog stanja mogu se pronaći u zarobljavanju države i društva, od strane etno-političkih elita, koje su podredile ukupno funkcioniranje zemlje ostvarivanju vlastitih partikularnih interesa.

Negativni trendovi u vidu jačanja autoritarnih tendencija, pogoršanja stanja vladavine prava i korupcije, samo su posljedica takvog stanja. Ono što treba također naglasiti da takvo stanje nosi bitne rizike koji mogu voditi eskalaciji krize i ugrožavanju elementarnih funkcija države, kazao je Blagovčanin.

BiH među najlošijim zemljama Europe po pitanju korupcije

Ozbiljne posljedice

Ovi problemi mogu imati ozbiljne posljedice s obzirom da brojne analize pokazuju specifičnu vezu između faktora koji utječu na korupciju i rizike od eskalacije konflikta. Zajednički izvještaj Ujedninjenih naroda i Svjetske banke identificira sustav upravljanja kao ključnu dimenziju kroz koju se ostvaruju preventivni efekti sprečavanja konflikta što je svakako važno spomenuti u kontektsu BiH koja je već iskusila tragične posljedice oružanog sukoba.

Korupcija predstavlja fundamentalnu prijetnju miru i sigurnosti u Bosni i Hercegovini zbog svoje uloge u poticanju podjela između različitih grupa i narušavanju vladavine prava.

Za to će biti potrebna borba protiv korupcije, obrana slobode medija i ljudskih prava, osnaživanje žena i djevojaka, te suprotstavljanje secesionističkoj retorici i akcijama koje nastoje potkopati institucije BiH i suprotne su stabilnosti, sigurnosti i teritorijalnom integritetu BiH, kazala je tijekom konferencije otpravnica poslova veleposlanstva Kanade Neelu Shanker, prenosi Dnevni avaz.

U Širokom Brijegu održan sastanak o korupciji pri zapošljavanju, evo što je zaključeno

(www.jabuka.tv | Foto: TI BiH)

2 komentara

  • I umjesto da se nešto poboljša, to je sad postalo normalno stanje. Žao mi kad vidim da su i mladi ljudi ušli u začarani krug korupcije, potpuno nesvjesni koliko štete čine društvu u cjelini.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.