Kakva senzacija: Makedonci usred Palerma izbacili Talijane

Reprezentacija Sjeverne Makedonije priredila je pravu senzaciju u dodatnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Naime, Makedonci su u sudačkoj nadokandi s 0:1 pobijedili aktualne europske prvake Talijane.

Talijani koji su glasili za velikog favorita su tako ostali drugi put za redom bez nastupa na Svjetskom prvenstvu.

Bila je to utakmica u kojoj je viđena apsolutna dominacija Talijana, a u kojoj se mreža nije zatresla sve do 92. minute. Tada je Aleksandar Trajkovski pogodio za pobjedu Makedonaca koji su tako ispisali povijest i na korak su od plasmana na Svjetsko prvenstvo.

Uzalud je Talijanima bilo i preko 30 udaraca na gol te 16 kornera, nogomet je još jednom pokazao kako može biti okrutan i nepredvidiv.

Ipak, Makedonce u finalu doigravanja čeka barem podjednako težak posao. Ovaj put će u goste reprezentaciji Portugala koja je pobijedila Tursku s 3:1.

Portugalce je u vodstvo doveo Otavio u 15. minuti nakon proigravanja Bernarda Silve. U 42. minuti Otavio je bio asistent, a za 2:0 pogodio je Diego Jota.

Ipak, kad je sve izgledalo kao sigurna pobjeda Portugalaca, Turci su ipak unijeli neizvjesnost u utakmicu. Prvo je Burak Yilmaz u 65. minuti nakon dodavanja Undera pogodio za 2:1. Turci su potom u 83. minuti imali i jedanaesterac za 2:2, ali Yilmaz je ovaj put promašio.

Portugalci su potom u sudačkoj nadokandi riješili sve dvojbe. Matheus Nunes je pogodio za konačnih 3:1 nakon asistencije Leaa.

Od preostalih rezultata, plasman u finale osigurale  su reprezentacije Walesa i Švedske.  Wales je na svom travnjaku s 2:1 slavio protiv Austrije uz dva gola Garetha Balea, a za Austrijance je pogodio Marcel Sabitzer.

Velšani će svoje finale odigrati tek u lipnju protiv pobjednika dvoboja Škotska-Ukrajina (utakmica odgođena zbog ratne situacije u Ukrajini).

Švedska je nakon drame produžetaka svladala Češku s 1:0 kod kuće te tako izborila finale protiv Poljske koja je ušla izravno u finale, nakon što je FIFA izbacila Rusiju. Strijelac za Šveđane bio je Robin Quaison u 110. minuti.

Finala Portugal-Sjeverna Makedonija i Poljska-Švedska igraju se u utorak (29. ožujka) 20:45 sati. Samo pobjednici će izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo.