Urugvaj i Ekvador osigurali plasman u Katar

Rano ujutro po hrvatskog vremenu odigrane su četiri od pet utakmica pretposljednjeg kola južnoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo (posljednja utakmica kola, koja ne može utjecati na konačni poredak, igra se večeras u 00:30 po našem vremenu između Argentine i Venezuele).

Nakon Brazila i Agrentine, plasman na Svjetsko prvenstvo sinoć su osigurale reprezentacije Ekvadora i Urugvaja, dok ostaje pitanje koja će od tri reprezentacije (Peru, Kolumbija i Čile) izboriti Interkontinentalni playoff za Katar, prenosi Germanijak.hr.

Ekvadorci su Mundial dohvatili unatoč 1:3 porazu od Paragvaja (koji nije imao nikakve šanse), budući da je Urugvaj s 1:0 nadvisio Peru pogotkom Giorgiana De Arrascaeta u 42. minuti utakmice i na taj način odvojio sebe i Ekvador na četiri boda prednosti ispred Perua.

Urugvaj, koji igra kao preporođen od kada ih je preuzeo novi izbornik Diego Alonso, je početkom nastavka mogao definitivno riješiti pitanje pobjednika, ali je topovski udarac Federica Valverdea s 40 metara odsjeo na gredi Galleseovog gola.

Urugvaj je potom prepustio loptu Peruu koji je dominirao u nastavku utakmice, a u 93. minuti Peru je bio na milimetar od iznenađenja i komplicirana cijele situacije. Doslovno. Golman Urugvaja Sergio Rochet uhvatio je loptu na samoj liniji, a svega nekoliko milimetara dijelilo je loptu da u punom obujmu prijeđe crtu.

Urugvaj i Ekvador tako su izborili direktni plasman u Katar, a Peru će u posljednjem kolu morati pobijediti Paragvaj kako bi izborio Interkontintalni playoff kojeg još mogu dohvatiti Kolumbija (pobijedila Boliviju 3:0 – Diaz 39′, Borja 72′, Uribe 90′) i Čile koji je teško stradao kod Brazila (0:4).

Selecao je novom uvjerljivom pobjedom osigurao prvo mjesto na kraju kvalifikacija. Golove za Brazil zabili su Neymar iz penala u 44. kojeg je sam izborio Vinicius Junior u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, Philippe Coutinho iz još jednog kaznenog udarca, ovaj put u 72. i Richarlison u sudačkoj nadoknadi.