U vrijeme berbe plodova koristite pripravke za ekološku zaštitu

U vrijeme berbe plodova poljoprivrednim proizvođačima i hobistima veliki problem predstavljaju bolesti i štetnici koji u tom periodu mogu pričiniti znatne štete. Obzirom na berbu plodova koja se obavlja skoro svaki dan, dobro treba paziti na izbor pripravaka. Preporuka je koristiti pripravke koji su prirodni i ekološki prihvatljivi.

Ova godina u odnosu na prethodne godine „kasni“ tako da je i berba plodova počela nešto kasnije nego što smo navikli iz prethodnih godina. Obično sredinom mjeseca lipnja u našim uvjetima započinje zrioba i berba ranijih sorti rajčice i paprike koje se uzgajaju na otvorenom, dok berba krastavaca i tikvica počinje nešto ranije. Ove godine sve je pomaknuto za desetak dana.

U vrijeme berbe plodova, većina povrtnih kultura, a posebno rajčica, paprika i krastavac, podložni su napadu većeg broja uzročnika biljnih bolesti i štetnika tako da se u tom periodu, navedene povrtne kulture trebaju češće štititi.

Preventivnu zaštitu je potrebno obavljati svakih 7 do 10 dana, a u zaštiti koristiti prirodne i ekološki prihvatljive pripravke. Ako zalijevanje obavljamo prskanjem ili orošavanjem, zaštitu treba provoditi i češće. U ovom periodu moramo dobro paziti čime prskamo protiv štetnika i bolesti jer skoro svaki dan ili svaki drugi dan beremo plodove.

Naime, zbog sve veće potražnje „ekološki prihvatljivih pripravaka“ posebno od strane hobista, bolje opskrbljene poljoljekarne danas u ponudi nude i takve pripravke koji postaju sve popularniji među proizvođačima.

 

 

Koristite ekološke pripravke

U Sjemenarninim agrocentrima mogu se pronaći posebno formulirani pripravci iz Bio Garden programa koji su namijenjeni suzbijanju uzročnika biljnih bolesti i štetnika na različitim kulturama u ekološkoj proizvodnji. Izbor pripravaka iz Bio Garden programa „pokriva“ najvažnije štetnike i uzročnike biljnih bolesti, tako da proizvođači mogu pronaći svo ono što im je potrebno kako bi adekvatno zaštitili povrtnice.

Zbog iznadprosječno toplog i sparnog vremena, značajno je manja opasnost od pojava uzročnika bolesti iz skupina plamenjača i truleži odnosno plijesni, osim u uvjetima navodnjavanja gdje dolazi do vlaženja lisne mase. Povrtnice koje se zalijevaju orošavanjem ili prskanjem svakako treba zaštititi od plamenjače. U ovom periodu postoji opasnost od ranijeg razvoja uzročnika pepelnice i lisnih pjegavosti (paleži).

Krastavci su u ovom periodu jako osjetljivi na pepelnicu, tako da ih je potrebno preventivno prskati. Vrlo toplo i sparno vrijeme pogoduje baršunastoj plijesni rajčice (Fulvia).
Osim uzročnika bolesti, u ovom periodu veliki problem predstavljaju i grinje jer suho vrijeme i visoke temperature pogoduju njihovu razvoju. Stoga izbor pripravaka treba prilagoditi biljnoj vrsti i dominantnim uzročnicima bolesti i štetnicima čija se pojava očekuje. Svakako, treba koristiti prirodne i ekološki prihvatljive pripravke koji imaju niz prednosti u odnosu na klasične kemijske pripravke.

Puno više informacija o primjeni ekoloških pripravaka u zaštiti povrtnica i o njihovim prednostima, ali i nedostacima doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063 700 700.

Pridruži se Sjemenarna zajednici na Viberu. Saznaj više…