Još uvijek niska stopa imunizacije djece u BiH

U Republici Srpskoj do sada je potvrđeno 27 slučajeva velikog kašlja, 23 u Banjoj Luci i četiri slučaja u Bijeljini, poručeno je iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Veliki kašalj potvrđen je kod nekoliko pacijenata i u Tuzli. Zbog svega ovoga ponovo je aktualizirana tema niske stope imunizacije.

Cjepiva u Bosni i Hercegovini su sigurna za upotrebu, a njihova primjena u odgovarajućem postotku omogućava sprječavanje širenja zaraznih bolesti i razvijanje težih kliničkih slika. U razdoblju pandemije covid-19 došlo je do pada broja cijepljene djece po redovnom kalendaru imunizacije. Iako se situacija prošle i ove godine popravila, to nije dovoljno da se govori o snažnom kolektivnom imunitetu.

Ne mogu biti zadovoljan s cijepljenjem djece protiv nekih bolesti gdje nam je pokrivenost u županiji bila oko 60 posto. Kad to govorim, onda prije svega mislim na cjepivo protiv morbila, rubeole i parotitisa, kaže za BHRT epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo TŽ-a Blaško Topalović.

Iako se ne može govoriti o epidemiji, parotitis ili veliki kašalj zabilježen je i u Tuzlanskoj županiji i Brčko Distriktu.

U zadnje vrijeme primijetili smo povećan broj pacijenata koji se javljaju pod kliničkom slikom pertusisa. Slična situacija je i u zemljama regije, Hrvatskoj i Srbiji. Na svu sreću, djeca koja su liječena na klinici za zarazne bolesti su prošla bez ozbiljnijih komplikacija i otpuštena su na kućni tretman stabilnog kliničkog stanja, pojašnjava za BHRT Alma Trnačević s Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla.

Sve zdravstvene institucije gdje se provodi imunizacija po redovnom kalendaru uključile su se intenzivnije u prethodne dvije godine u aktivnosti koje bi trebale rezultirati povećanim brojem cijepljene djece. Uz odgađanje cijepljenja, zabilježen je i otpor naročito prema MMR cjepivu. U Domu zdravlja Tuzla kažu da su prošle godine ovaj postotak uspjeli povećati, ali da to još nije dovoljno.

Sad u 2023. godini, nakon niza tih aktivnosti, taj postotak se približio se skoro 90 posto djece koja su primila prvu dozu MMR-a što jednostavno za kolektivni imunitet je značajno da taj postotak bude 95 posto cijepljene djece da ne bi došlo do proboja, izbijanja pandemija, navodi šefica Predškolskog dispanzera Doma zdravlja Tuzla Dijana Dugonjić.

Cijepljenje je jednostavna, sigurna i efektivna mjera koja smanjuje mogućnost da se osoba razboli ako dođe u kontakt s uzročnikom bolesti protiv koje je cijepljenja. Što se više osoba cijepi, to je manja vjerojatnost širenja bolesti, zdravstvenih komplikacija koje mogu biti i smrtonosne i pojave epidemija. Godišnje se primjenom cjepiva spašava oko tri milijuna života.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

  • Tzv cjepivo širi bolesti ima 150 godina…a neki još vjeruju Pfizeru…doduše rijetki….gotovo je s tom pričom…ajde dežurni javi se….

  • “Svidoci Korone” ne miruju. Poznato je odavno, da se zeli uvesti za sva cipiva mrnA-tehnologija kao za Koronu. Donose nam na velika vrata depopulaciju. Ako ovi komentar prode, slavim Bozic do 02.02.2024, kao moji preci, a ne kao sluga Franje Nesvetog.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.