FZ MIO nije donosio rješenja u roku, kasnio i sa isplatama posmrtnina

U Izvještaju o financijskoj reviziji Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje za 2022. godinu revizori su i ovaj put ukazali na rokove u kojima se donose rješenja o pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja.

Rješenja o pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja i rješavanja po žalbama izjavljenim na rješenja donesena u prvom stupnju Federalni zavod nije donosio u rokovima utvrđenim članovima 216. i 244. Zakona o upravnom postupku, odnosno od ukupno uzorkovanih predmeta 32,8 posto nije riješeno u zakonom utvrđenim rokovima.

Osim toga, presude nadležnih sudova o podnesenim tužbama na rješenja koje je donio drugostupanjski organ Federalnog zavoda i koje su im vraćene na ponovni postupak, nisu u svim slučajevima rješavane u skladu sa članom 57. Zakona o upravnim sporovima, navodi se u revizorskom izvještaju.

Utvrdili su i da se kasnilo sa isplatama posmrtnina obiteljima umrlih umirovljenika. Tako su u studenom donesene odluke po zahtjevima iz srpnja, kolovoza i rujna, prenosi Faktor.

Obavljenom revizijom konstatirali smo da se isplate naknada za troškove pogreba ne vrše u roku od 60 dana od dana zaprimanja zahtjeva. Navodimo primjer da su u mjesecu lipnju 2022. godine (21. 11. 2022. godine) donesene odluke o naknadi troškova pogreba za zahtjeve podnesene u srpnju, kolovozu i rujnu 2022. godine, a do ožujka 2023. godine nisu donesene odluke niti je vršena isplata ovih naknada korisnicima, ukazuju revizori.

Evo tko će rješenje za umirovljenje dobiti za 60 dana, a tko će čekati mjesecima

Prema prezentiranim podacima tokom 2022. godine zaprimljeno je 17.665 zahtjeva, a od tog broja odlučeno je u 15.710 zahtjeva, i to 15.167 pozitivno i 543 negativno.

Revizori su naveli i da uposlenici Zavoda MIO FBiH trebaju imati 40 sati tjedno rada a ne 37,5 sati.

Pravilnikom o radu Federalnog zavoda utvrđeno je puno radno vrijeme u trajanju od 37,5 sati tjedno. S obzirom na to da je revizijom utvrđeno neizvršavanje poslova iz nadležnosti, odnosno dodijeljenih radnih obaveza i zadataka u zakonski utvrđenim rokovima, smatramo neprimjerenim trajanje radnog vremena kraće od 40 sati tjedno, naveli su revizori.

Ukazuju kako je kod svih radnika županijskih administrativnih službi i ispostava uzetih u uzorak iskazano identično vrijeme početka i kraja radnog vremena, kao i vrijeme korištenja pauze.

Ne možemo potvrditi vjerodostojnost sačinjenih evidencija o provedenom vremenu na radnom mjestu. Ne možemo potvrditi da su radnici bili prisutni i obavljali poslove u utvrđenom radnom vremenu, od kojih zavisi ostvarenje prava na plaću i drugih prava iz radnog odnosa. O ovoj neusklađenosti pisali smo u Izvještaju o finansijskoj reviziji Federalnog zavoda za 2021. godinu, a dana je preporuka po kojoj nije postupljeno, stoji u revizorskom izvještaju.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

7 komentara

  • Zašto onolike potvrde trebaju za posmrtninu zar Smrtni list nije dokaz da je netko umro i da obitelj ima pravo na posmrtninu koja je ista svima.
    Isto vrinedi i za Zzo, socijalno.

  • Da ti se u startu ogadi ganjat žohare po uredima i da – odustaneš. Kad odustaneš, oni podignu lovu. Provjeravaju li revizori kome je u stvarnosti uplaćen novac

  • Idu li toji žohari lizat oltare?Bože ti nas sačuvaj olosa iz svih segmenata drustva. Svaka čast ljudima koji imaju moral i suosjećanje za brata čovjeka.

  • Nisu krivi djelatnici već direktor Zijad Krnjić koji nije dozvoljavao da se posmrtnine na vrijeme isplaćuju.Uvijek neki khurac blokira ali i njegovo je isprdilo

    • Zašto ne daju posmrtninu u mio i socijalnom zajedno po odjavi
      mirovine. Ako se može odjaviti mirovina smrtnim listom onda se nože dati i posmrtnina odmah. Da narod ne odustaje ili se upravo to želi.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.