Evo koje su probleme pri zapošljavanju naveli poslodavci, njih čak 43,8%

Dok domaći poslodavci vape za radnom snagom te su je primorani uvoziti kako bi očuvali poslovanje, naši radnici i dalje bolje poslovne prilike vide u inozemstvu.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, kada je riječ o posredovanju prilikom zapošljavanja radnika iz BiH u inozemstvu, aktualna su dva programa – u Sloveniji i Njemačkoj, piše Večernji list.

Odlazak u inozemstvo i plaće

Za Sloveniju i dalje posredujemo za sva zanimanja, a Njemačku samo za osobe sa završenom srednjom medicinskom školom. Broj posredovanja za Njemačku je 160, dok broj izdanih radnih dozvola u Sloveniji zaključno s 31. srpnja iznosi 7637 – rekao je nedavno za medije stručni suradnik za informiranje Agencije za rad i zapošljavanje BiH Boris Pupić. Razlozi zbog kojih domaći radnici radije biraju odlazak u inozemstvo već su poznati, a među glavnima je svakako visina plaće.

Naime, za određena zanimanja u Sloveniji mogu se zaraditi trostruko ili četverostruko veće plaće nego u Bosni i Hercegovini. S druge strane, domaći poslodavci ističu kako zbog velikih nameta na plaće koje moraju izdvajati državi ne mogu radnicima podignuti mjesečna primanja. Prema podacima iz dokumenta “Istraživanje tržišta rada u Bosni i Hercegovini 2023./2024.” koje je provela Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, čak 43,8% poslodavaca izjasnilo se da je tijekom prošle godine imalo problema prilikom pronalaska potrebnih radnika.

Što se tiče stručne spreme, 62,6% traženih radnika koje su poslodavci imali poteškoća pronaći odnosi se na KV i VKV stupanj obrazovanja, zatim slijede radnici sa SSS – 18,2%, NKV radnika je 7,3%, PKV i radnika s NSS 5,5% te VSS 5,4%. Od ukupnog broja traženih radnika, 0,3% se odnosi na magisterij, 0,2% na VŠS i doktorat 0,1%.

Ovakvi rezultati ukazuju da poslodavci uglavnom imaju problema s pronalaskom radnika s nižim stupnjem obrazovanja.

Pet najbrojnijih zanimanja s kojima su poslodavci imali poteškoće pri zapošljavanju su: prodavač-trgovac, konobar, pomoćni radnik u proizvodnji, radnik za jednostavne poslove i bravar.

Brojni problemi i izazovi

Prema podacima iz dokumenta “Istraživanje tržišta rada u BiH 2023./2024.”, tijekom prošle godine najviše poslodavaca koji su imali problem pri zapošljavanju potrebnih radnika, njih 62,6%, navelo je da je nedostatak kadra s traženim zanimanjima razlog koji otežava pronalazak radnika, 51,5% poslodavaca je kao razlog navelo nezainteresiranost pojedinaca za rad na konkretnom radnom mjestu, 39,5% poslodavaca kao razlog navodi nedostatak kadra sa stručnim znanjem i vještinama potrebnim za radno mjesto, dok je 39% navelo nedostatak kadra s odgovarajućim radnim iskustvom.

Od poslodavaca koji su naglasili da su prilikom pronalaska radnika imali problema s pronalaskom kadra sa stručnim znanjima i vještinama potrebnim za radno mjesto, najviše ih je kao razlog navelo nedostatak sposobnosti učenja, zatim sposobnosti za poduzetništvo i samoinicijativnost, digitalne kompetencije, matematičku pismenost i osnovne kompetencije u znanosti i tehnologiji te komunikaciju na stranom jeziku, zaključuje Večernji list.

FBiH: Na koga će se odnositi novi Zakon o radu?

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik/Arhiva)

9 komentara

  • jadni poslodavci , moraju cak uplacivati minimalac u mirovinsko za svoje radnike te pola plate na ruku pola na racun jer ih nameti drzave ubijaju. Radnici i rezultat takve radnje nebitni , mamu vam lopovsku jebem

    • Poznajem tu u blizini jednog “gazdu”, kad god kupi kamion, bilo nov ili polovan, ide pješice u Međugorje. Tridesetak i koji kilometar. Da mu Gospa pomogne i čuva kamione. Pitao sam ga, ideš li u Međugorja kad primiš novog radnika? Nije odgovorio, još me izbjegava kad uđem u kafić. Toliko o ljudstvu.

  • Poslodavac tj gazda se ne brine za radnike. On je njemu tu vise kao rob kojeg treba maksimalno iskoristiti i minimalno platiti. Gazda misli da je puno pametniji i sposobniji od radnika. A najčešće je samo bezobrazniji i lukaviji. Gazde ne zanima sto radnik ne može dostojno živjeti od svoje plaće. Njemu je eventualno stalo samo da ne crkne od gladi. I onda se gazde čude kako nema radnika. Pa pobjegli su od vas.

  • Problemi broj 1, 2 i 3 su da moraju :
    1. Uopće isplaćivati plaću
    2. Moraju isplaćivati minimalnu plaću
    3. Povrh svega moraju davati po 50 maraka za mirovinsko i zdravstveno za radnike
    Dakle, kada bi se riješila samo ova tri problema, radnici bi se svi sretni vratili u svoje rodne gradove i sela, povećao bi se natalitet jer bi ih poslodavci jebali do besvijesti i riješio bi se problem mirovinskog fonda pošto bi svi radnici vrlo brzo pomrli od gladi, ali bi svi bili jako sretni jer kažu da Indijci i nepalci mogu dugo da rade gladni, a ima ih milijarde… A naši vrli poslodavci bi imali duple jebaljke, duple aute, duple stanove, jahte, vile na moru i djecu na školovanju po Beču, Cirihu, Milanu, Minhenu ili Parizu…

    • Ne mogu njihova djeca tamo studirati, ipak tamo treba znati slova i brojeve, toliko su glupa da jedva zavrse na trnu u “Nikom nije jasno”

  • Nemogu poreze placat i puno im je nameta,a mogu pravit vile.kupovat jahte,djeci stanove i kuce sa bazenima,skupcjena auta i jos kojekave gluposti.Cisti hedonizam i bezobrszluk je u pitanju,a nevide kako djeca i oni nemaju i nemogu imati blagoslova i tko god koristi tudju mesrecu i iskoristava radnike ko robove nece nikad nitko uzivat u neposteno stecenom bogatstvu,vec ce propast.

  • Pa šta oni misle tko ce ima raditi više za 1500 KM? To je kao prije 3 godine 900 KM.

    Zbog toga ljudi i odlaze u Njemačku, Austriji itd.
    Tako ću i ja dogodine, radim za minimalnu plaću od 1500 KM sa kojom nemogu prehraniti obitelj. Može mi bez problema dati 2000 KM ali neće, kako bi on pravio vile za odmor, kupio stan unaprijed prije temelja, auta od 50.000 KM, motori itd… NEĆU, ODOH!

  • A kako se toliko većina poslodavaca bogati,zašto vi nebi manje zarađivali a radnicima malo povećali.Samo znate kukati na vlasti,vaša djeca imaju sve što požele a o drugoj i tuđoj djeci vi ne razmišljate

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.