Đoković posljednji osvajač otvorenog US opena

U sjajnom finalu US Opena, nakon tri sata i 20 minuta velike borbe, Novak Đoković opravdao je status najboljeg tenisača svijeta i pobjedom nad Rogerom Federerom 6-4, 5-7, 6-4, 6-4 stigao do svog desetog naslova na Grand Slam turnirima, a drugog u Flushing Meadowsu, piše Hina.

Nešto više od tri sata nakon predviđenog početka ovogodišnjeg finala US Opena za tenisače, Novak Đoković i Roger Federer ušetali su na teren stadiona Arthur Ashe te konačno započeli svoj 42. međusobni obračun čiji je start odgođen zbog kiše. Od sljedeće godine takvih situacija više neće biti, jer će nad najvećim teniskim stadionom u svijetu biti instaliran pomični krov. Novak Đoković ostat će upamćen kao posljednji pobjednik koji je do naslova stigao prije natkrivanja velebnog zdanja u Flushing Meadowsu.

Đokovića u pohodu na deseti Grand Slam naslov, a drugi trijumf u njegovom šestom finalu u New Yorku, nije zaustavio ni pad u četvrtom gemu, pri čemu je zaradio ogrebotine na desnoj ruci i nozi, a malo je nedostajalo da ozbiljnije ozlijedi gležanj. Za osvajanje prvog seta odlučujuć je bio break u sedmom gemu.

Federer se sjajnim potezima vratio u drugom setu. Slomio je Đokovićev početni udarac kad je svjetski broj 1 servirao za ulazak u tie-break i nakon 103 minute igre izjednačio stanje u setovima na 1-1.

Ključni trenuci trećeg seta pokazat će se ključnima za konačan ishod. Đoković je prvi stigao do breaka u trećem gemu, ali je Federer već u sljedećem gemu uzvratio. Pri vodstvu Švicarca 4-3 Đoković je spasio dvije break-lopte te u sljedećem gemu još jednom slomio Federerov početni udarac. Nakon dva i pol sata igre Đokovića je još samo jedan set dijelio od trijumfa, piše Hina.

Đoković je četvrtom setu stvorio zalihu od dva breaka, poveo 5-2, ali Federer se nije predavao. Vratio je jedan break, ali ono što je propustio učiniti u osmom gemu, Đoković je učinio u desetom, spasivši pritom tri break-lopte, 15-40 i još jednu prednost. Prvu meč-loptu, do koje je stigao nakon točno 200 minuta, pretvorio je u deseti Grand Slam naslov, drugi u New Yorku.

Đoković je ovom pobjedom izjednačio rezultat u međusobnim dvobojima na 21-21, a povećao vodstvo kad su u pitanju mečevima na Grand Slam turnirima (8-6).

Neiskorištene prilike za break (4/23), 54 neforsirane pogreške koje su proizašle kao posljedica sjajne Đokovićeve obrane od Federerovih napada, još su se jednom ispriječile Švicarcu na putu prema 18. Grand Slam naslovu, na koji čeka od Wimbledona 2012. Treći put zaredom, nakon što je to učinio i u posljednja dva wimbledonska finala, Federeru je Đoković opet, gotovo iz ruku oteo glavnu nagradu.

Novak Đoković postao je peti tenisač u Open eri s deset ili više trofeja s Grand Slam turnira. Izjednačio se s legendarnim Bjornom Borgom, a ispred njega ostali su još Rafael Nadal (14), Pete Sampras (14) i Roger Federer (17), piše Hina.