Čović o muzeju HVO-a: Ne govori se u istom kontekstu o drugim mjestima stradanja

Paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca na spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru je u utorak obilježen Dan hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata.

Tom prigodom predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović osvrnuo se na polemiziranje izgradnje muzeja HVO-a na Heliodromu, budući da je i SDP BiH pripremio za sjednicu mostarskog Gradskog vijeća inicijativu da Grad Mostar zabrani izgradnju muzeja kojeg je podržala i Vlada Federacije BiH. Čović je upitao što je s Muzejom u Jablanici, napominjući kako se ne govori u istom kontekstu o drugim mjestima stradanja pripadnika drugih naroda.

Praviti političke događaje oko tema kao što je muzej HVO-a u Mostaru je u najmanju ruku, neću reći licemjerno, da ne povrijedim osjećaje onih koji se vežu za taj prostor ali mislim da to vrijeme treba ostaviti povijesti, a koje se nažalost na različite načine doživljavaju, i da obilježimo ono što svatko obilježava – rekao je Čović.

Jesam li čuo ijednog predstavnika onih koji pozivaju na Heliodrom da kažu ‘Stanite malo, šta je s muzejom u Jablanici?’. Je li moguće da to prešutimo? To ćemo morati staviti u istu ravan. To je povijest našeg naroda, dodao je Čović.

Izrazio je žaljenje što je uopće bila potreba za mjestima gdje u Domovinskom ratu bilo onih koji su morali biti lišeni svoje slobode, bez obzira o kome se radi, prenosi Fena.

Ali, na isti način gledajmo i Heliodrom i IV osnovnu školu koja je danas institucija države kao i Muzej u Jablanici koji danas svečano obilježavamo kao muzej, a znamo dobro kakva su tamo stradanja bila kao i mnogo stratišta hrvatskog i bošnjačkog i srpskog naroda diljem Bosne i Hercegovine, podvukao je Čović, dodajući kako želi vidjeti ovaj spomenik koji baštini žrtvu hrvatskog naroda na isti način kao i spomenik koji baštini žrtvu bošnjačkog naroda u Mostaru.

Na pitanje je li licemjerno to obilježavati na mjestu gdje su ljudi stradali, Čović je rekao kako se to da analizirati i gdje su stradali i gdje se gradi muzej.

Podsjetimo, krajem veljače obilježen je početak radova obnove zgrade Vojnog muzeja 1. pješačke (gardijske) pukovnije OS BiH u vojarni “Stanislav Baja Kraljević” u Mostaru.

(www.jabuka.tv)

12 komentara

  • Ti na moru,Bakir u trezoru, pa se prozivate/dozivate i tako ostajete na vlasti. Boli vas neka stvar za žrtvama, bilo čijim. Samo pinka i kriminal

  • Zasto ne? I u Auschwitzu je napravljen muzej- da se ne zaboravi “hrabrost” bojovnika a ne da se narod stidi njihovih zlodjela.
    Kad su vec zavrli da prave “ muzej” – neka ga naprave, ali da navedu ime i prezime svakog logorasa-mucenog I ubijenog I ime I prezime svakog mucitelja I ubice pa neka se ponose sljedece generacije bolesnih umova ,krvi-zednih nacionalista. Cega se pametan stidi- budala se ponosi!

  • Moze, kad su toliko/ a poslje toliko vremena/ navalili i ne odustaju.Vjerojatno, imaju para i ne znaju sta ce sa njima.Temelji su mu i obali davno zakopani, samo ga treba nadograditi i finirati.
    Ima ga i Auschwitz- da se ne zaboravi “hrabrost”bojovnika i ne daj boze da se njemacki narod postidi njihovih zlodjela.
    Samo jedan uslov:
    Da se javno navedu imena I prezimena mucenih I ubijenih I imena I prezimena mucitelja i ubica.Za buduce generacije- da se nikad ne zaboravi sto je upravo cilj i funkcija svakog muzeja.

  • Ako tako misle sto govore zasto ne pokrenu slucaj Leutar, Santic, bugojanska skupina koja je odvedena po naredbi Selme Cikotica itd. A digli su ruku da Selmo bude min. Obrane i min Sigurnosti. Sve je ovo istina sto je rečeno ali licemjerno jer 28 god nitko nista nije uradio po pitanju zlocina nad hrvatima, kako u ratu tako i u poratnom godinama. Ubistva policajaca hrvata u Travniku i ubistvo Leutara isti rukopis. A gen Santic je slucaj koji je svima jasan osim tuzilastvu i Sudu. Znaci da SDA politika ima upetljane prste u rad ovih institucija. Slucaj Memic ih sve razotkrio. Tko sta kontrolira i kako…

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.