Četvrta obljetnica nesreće: Zdravlje Michaela Schumachera i dalje veliki misterij

“Uvijek sam vjerovao da nikad, ali baš nikad ne smijete odustati i da se uvijek treba boriti ako postoji i najmanja šansa.”

Rečenica je to koju je prije točno deset godina izgovorio Michael Schumacher, najuspješniji vozač u povijesti Formule 1. Naići ćete na nju kad otvorite stranicu neprofitne inicijative “Keep Fighting”, inspirirane Schumacherovim likom i djelom. “Nastavi se boriti, nikad ne odustaj”, piše u kutu mozaika sastavljenog od nekoliko tisuća fotografija iz Schumijeve karijere.

Inicijativa je danas jedini službeni kanal preko kojega se povremeno oglašavaju članovi Michaelove obitelji, točnije njegova djeca. Pritom ne komentiraju ni riječi o onome što se tijekom protekle četiri godine događalo s njihovim ocem, pišu Sportske novosti.

U petak se navršava četvrta obljetnica Schumacherove nesreće na skijanju u Méribelu. Tijekom spuštanja po neoznačenoj stazi, pao je i glavom udario u stijenu te unatoč kacigi pretrpio teške traumatske ozljede mozga. Nakon dvije operacije u bolnici u Grenobleu, liječnici su ga stavili u induciranu komu, iz koje se postupno počeo buditi u lipnju 2014. Rehabilitacija je tijekom ljeta nastavljena u Lausannei, a onda je u rujnu premješten u svoju kuću u Glandu u Švicarskoj. Nakon toga ostala su pitanja, pitanja, pitanja…

Schumacherovo zdravstveno stanje danas je misterij. Posljednja službena informacija izašla je prije više od godinu dana, kada je njegov odvjetnik Felix Damm na ročištu za tužbu protiv njemačkog magazina Bunte izjavio da Michael ne može hodati ni stajati. Magazin je, naime, objavio da se sedmerostruki svjetski prvak oporavio do te mjere da može napraviti nekoliko koraka.

U nedostatku službenih vijesti, četiri godine bile su krcate spekulacijama, lažnim vijestima i neprovjerenim “insajderskim” informacijama neimenovanih prijatelja ili bivših suradnika. Jedan takav izvor nedavno je poručio da se Michaelova žena Corinna i djeca Gina-Marie (20) i Mick (18) i dalje nadaju “medicinskom čudu”.

Schumacherov menadžment sve medijske upite odbija objašnjenjem da zdravlje nije javna stvar, dok urednici u svojim komentarima uzvraćaju da iza gladi za informacijama ne stoji voajerizam, već empatija. Naprosto, sva pitanja “kako je Michael” ostala su bez odgovora. Izgrađen je zid šutnje, deblji od onoga koji okružuje Schumaland, kako stanovnici Glanda zovu obiteljsku vilu na Ženevskom jezeru, i tjeskoban za sve fanove (a među njima je i potpisnik ovih redova) koji su se divili Michaelovim pobjedama i rekordima, navode Sportske novosti.

L’Equipe je dan nakon Božića izašao s naslovnicom na kojoj je Schumacherova silueta i naslov “Nismo te zaboravili“. Prvih šest stranica posvetili su automobilističkom asu, za kojega pišu da vozi najdužu utrku života. Prisjećaju se detalja nesreće, dramatičnih dana u kojima se Schumacher borio za život i sumiraju sve što smo o njemu čuli nakon toga.

A čuli smo jako malo. Bivši vozač Philippe Streiff, koji je Schumachera posjetio još dok je bio na intenzivnoj njezi u Grenobleu, otkrio je u studenome 2014. da ne može govoriti, da je u invalidskim kolicima te da ima problema s pamćenjem. Nije htio precizirati u kojoj mjeri kontaktira s okolinom, ali je rekao da se “polako oporavlja“. Slične je rečenice nekoliko mjeseci kasnije ponovila Michaelova menadžerica Sabine Kehm.

“Drago nam je da možemo priopćiti kako ide na bolje. Ali naravno da će ova borba trajati dugo. Javnost uvijek mora imati na umu ozbiljnost ozljede koju je pretrpio”, rekla je tada Kehm.

Njezine je riječi svatko mogao protumačiti kako je htio, no cijela istina i dalje je najstrože čuvana tajna. Što se zapravo i uklapa u način na koji je Michael Schumacher čuvao svoju privatnost tijekom najvećih vrhunaca karijere. Izbjegavao je svjetla reflektora, zaobilazio medije kad god je mogao i nije volio sklapati prijateljstva u vozačkim krugovima. “Kad se utrkuje, onda je 100 posto u utrkivanju. Kad je u privatnom životu, onda je 100 posto privatan”, objasnila je Kehm u jednom razgovoru za BBC.

Prema još jednom neslužbenom izvoru, o Schumacheru danas brine ukupno 15 fizioterapeuta i medicinskih sestara, a njegova supruga za troškove rehabilitacije tjedno mora izdvojiti oko 100 tisuća eura. Zbog toga je prodala obiteljsku kuću za odmor u Norveškoj i privatni avion. U rujnu je procurila informacija i da bi Michael mogao otići na liječenje u Teksas, u bolnicu blizu svojeg ranča, što naravno nigdje nije potvrđeno.

Nažalost, manjak informacija je osim medija zaintrigirao i prevarante, koji su u međuvremenu preplavili YouTube i slične streaming servise lažnim videima Schumacherove nesreće i sada zarađuju novac na desecima tisuća klikova. Snimka nesreće samo je jedna – ona koju je zabilježila kamera na Schumijevoj kacigi i koju su policijski istražitelji izuzeli kao dokaz tijekom dvomjesečne istrage koja je uslijedila.

Kada je ona zaključena, istražni tužitelj Patrick Quinzy objavio je da skijalište Méribel nije odgovorno za nesreću jer su njihove staze bile uređene po svim propisima. Sve to pokazuje snimka: Schumacher je namjerno skrenuo sa staze i nije skijao brzo, ali je završio na kamenitom dijelu koji ga je katapultirao nekoliko metara dalje, do kobne stijene.

Tako je počela bitka kojoj se kraj ne nazire. Nemoguće je predvidjeti hoće li se Schumacher ikad više pojaviti u javnosti. Fondacija naslonjena na inicijativu “Keep Fighting” u međuvremenu je počela financirati neurološka istraživanja i inovacije na polju zaštite glave, a vode ih najveći svjetski stručnjaci poput onih s pariškog instituta ICM. U sklopu inicijative će se početkom 2018. u Kölnu otvoriti izložba privatnih Michaelovih fotografija, posvećena njegovim navijačima. Još se ne zna hoće li na otvorenju biti članovi obitelji, ali ako i dođu, pitanja o njegovu stanju bit će po običaju zabranjena.

Ono što se sa sigurnošću zna je da Michael neće odustati. Taj moto sada stoji i na bolidu sina Micka, također automobilističkog asa koji je upravo odradio premijernu sezonu u Formuli 3. Prije desetak dana, Mick je na Instagramu zahvalio svima koji su uključeni u rad inicijative i šalju poruke podrške njegovom ocu.

“Naša obitelj već godinama prima pozitivnu energiju od ljudi koje je inspirirao moj tata. Tu energiju sada želimo usmjeriti u silu koja će činiti dobro na mnogim područjima. Borimo se i dalje, Team Michael“, napisao je Mick.

Riječima njegova oca, borba traje dok postoji i najmanja šansa. Michael Schumacher će 3. siječnja napuniti 49 godina. Daleko od očiju javnosti, u klaustru strogo izoliranom od nagađanja i pitanja, svaki krug u najdužoj utrci života je važan.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.