BiH: Priroda je pokazala svoju moć, nakon potresa bilo je i niz drugih tragedija

U godini na izmaku priroda je u BiH pokazala svoju razornu moć. Ostat će upamćena po razornom potresu i poplavama, ali, nažalost, i po nesrećama kojima je uzrok ljudski faktor.

Potresi, poplave

Uvečer, 22. travnja, kada je veliki broj žitelja zaspao ili krenuo na spavanje, u 23.07 Hercegovinu je pogodio potres magnitude 6,1 po Richteru koji je izazvao paniku, štete na objektima, a ono što je najtragičnije – odnio je i jedan život.

Epicentar je bio u Hercegovini na dubini od 10 kilometara, 15 km od Stoca, a podrhtavanje je navodno trajalo oko 30 sekundi. Ovaj potres bio je najjači u BiH od onog koji je 1969. pogodio Banju Luku, a osjetio se i u susjednoj Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori te Kosovu, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji i Italiji.

Jutro nakon užasne noći i velikog broja potresa u Stocu grad je osvanuo tužan. Naime, u potresu je smrtno stradala 27-godišnja Elmira Sefo, dok su njezini roditelji i sestra lakše ozlijeđeni. Tragična smrt mlade djevojke teško je pala njezinim sumještanima koji su zbog straha od novih potresa noć proveli u automobilima.

Ogromna stijena s brda obrušila se na obiteljsku kuću u kojoj je bila nesretna Elmira, koja je podlegla ozljedama u mostarskoj bolnici “Dr. Safet Mujić”. Potres je prouzročio brojna oštećenja na objektima u istočnoj Hercegovini.

Na području Stoca prijavljena je šteta na 680 objekata, u Čapljini na 200, na području Ljubinja, Berkovića, Bileće i Trebinja prijavljena su oštećenja na više od 800 objekata. Unatoč velikim štetama, smrt mlade djevojke ostat će upamćena kao najtragičnija posljedica ovog razornog potresa.

A koliku je snagu prirode potres proteklog proljeća pokazao u Hercegovini, najbolje ilustrira usporedba s onim koji je krajem 2020. pogodio Petrinju. Naime, potres s epicentrom u općini Berkovići, u mjestu Strupići, vrlo je sličan onome koji je pogodio Petrinju i Baniju, a razorniji je od onoga koji se dogodio u Zagrebu.

Potres u Hercegovini i onaj u Petrinji dogodili su se na otprilike 10 kilometara dubine, a glavna razlika je u njegovim posljedicama. Zbog vrste naslaga tla u dubini posljedice u Hercegovini puno su blaže nego što je to bilo u Petrinji i na ostatku Banije. Na području Petrinje tlo je rastresito, što dovodi do pojačanja potresa.

Prometne nesreće

U Hercegovini je tlo stjenovito, zbog čega su posljedice na površini ipak manje. Zapravo je kamen spasio Hercegovinu od težih posljedica. Nakon potresa počele su se nizati druge tragedije, od kojih se najveća dogodila u Mostaru u kojoj je nestala gotovo cijela mlada obitelj.

Četiri osobe smrtno su stradale, a još četiri su teško ozlijeđene, od kojih je jedna zadobila ozljede opasne za život – epilog je stravične nesreće koja se 24. rujna dogodila na magistralnoj cesti M-17 u mjestu Buna – Zaton južno od Mostara.

Subotnji izlet za obitelj Krstić završio je tragično. Život su izgubili tridesetpetogodišnji Boris, njegova tridesetčetverogodišnja supruga Marijana i devetogodišnji sin Roberto, dok je trogodišnja kći hospitalizirana s teškim tjelesnim ozljedama.

U ovoj nesreći smrtno je stradao i vozač automobila koji se, pretječući, izravno zabio u vozilo u kojem se nalazila mlada obitelj. Tragedija je ovo koja je potresla Mostar, BiH, ali i cijelu regiju.

Tek nekoliko dana prije ove tragične prometne nesreće u Hercegovini se dogodila još jedna s tragičnim posljedicama. Naime, 16. rujna u Jablanici automobil Škoda Octavia podletio je pod teretno motorno vozilo Mercedes, a u ovoj nesreći ugašena su dva mlada života.

Smrtno su stradali Eldin Jamaković (20) iz Jablanice i Irna Padalović (18) iz Buturović Polja. Dva mlada života ugašena su i 12. listopada u Konjicu. Pri izravnom sudaru dvaju automobila smrtno su stradala dva 21-godišnjaka, piše večernji list.

Još jedna nesreća ostat će upamćena. Prvog dana prosinca supružnici Štrbac iz Viteza krenuli su na misu zornicu, a na putu do crkve prelazili su cestu na mjestu gdje nema obilježja pješačkog prijelaza. Na njih je naletio kombi i usmrtio ih na mjestu.

Prosinac godine na izmaku ostat će zasigurno upamćen i po poplavama koje se pogodile sjeverozapad BiH. Iako u manjem obujmu i s manje štete od onih koje su BiH pogodile 2014. godine, i ove su odnijele jedan ljudski život.

Kiša je u Bosanskom Novom i još nekoliko općina na sjeveru BiH napravila velike probleme s poplavom, aktiviranjem klizišta i odrona, a, nažalost, jedna je osoba smrtno stradala. Tragedija se dogodila u mjestu Prekosanje kod Bosanskog Novog kada je uslijed poplava došlo i do odrona zemlje i drveća na put. Raščišćavajući cestu od odrona, radnici su pronašli tijelo starije muške osobe.

Sumirajući godinu na izmaku, za kraj samo možemo reći – ne ponovilo se!

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.