Svjetski je dan turske kave: Znate li kako se razlikuje od bosanske?

Malo je onih koji ne uživaju u jedinstvenom okusu turske kave, napitka koji nije samo dio svakodnevnog života, već i važan simbol turske kulture.

Zbog svoje neprocjenjive kulturne vrijednosti, turska kava je 5. prosinca 2013. godine, uvrštena na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine, a od tada se taj dan svake godine obilježava kao “Svjetski dan turske kave”.

Kava ima poseban značaj u Turskoj jer nije samo napitak, već ritual koji okuplja ljude. Kava je osnova svakog društvenog događaja, a turska riječ za doručak, “kahvalti”, doslovno znači “prije kave”, čime se jasno naglašava koliko je ovaj napitak važan u njihovoj svakodnevnoj tradiciji.

Povijest turske kave: Od 16. stoljeća do danas

Prvi put skuhana u Turskoj u 16. stoljeću, turska kava nije samo ukusan napitak, već i simbol tradicije. Nije iznenađujuće da je, nakon odlaska Turaka s naših prostora, ovaj napitak postao nezaobilazni dio svakodnevnog života u Bosni i Hercegovini, gdje se priprema i pije s ljubavlju i pažnjom, gotovo u svakoj kući.

Turska kava ima duboke korijene u povijesti, iako nije jedini oblik pripreme kave u svijetu, ona je svakako najpoznatija i najviše poštovana među ljubiteljima kave, a također je jedan od simbola gostoljubivosti i srdačnosti.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Tanner Colson (@tannercolsoncoffee)

Turska vs. bosanska kava

Turska kava se priprema tako da se fino mljevena zrna kave kuhaju u džezvi u hladnoj vodi. Nakon što kava proključa i zapjeni, dolijeva se u šoljice, a talog ostaje na dnu. Zanimljivo, u Turskoj kavi se šećer dodaje prije kuhanja, a po želji se može dodati i kardamom za aromatičan okus.

S druge strane, u Bosni i Hercegovini, bosanska kava se priprema tako da se mljevena zrna stave u džezvu, koja se prvo lagano zagrijava, a zatim se zalije s prokuhanom vodom. Kava se potom miješa i ostavi da se podigne. Bosanska kava, za razliku od turske, obično se ne zaslađuje unaprijed, već se šećer dodaje prema ukusu tek nakon pripreme.

Još jedna bitna razlika između turske i bosanske kave jest ta da se turska kava poslužuje u šoljici, često bez drške, s talogom koji ostaje na dnu, dok se bosanska kava poslužuje u džezvi na poslužavniku, uz dodatak slastica ili rahat lokuma. Ove razlike ne umanjuju ni na koji način čaroliju kave, već je samo čine bogatijom i raznolikijom.

Zdravstvene prednosti: Blagotvorna, ali umjereno

Iako je kava poznata po tome što daje energiju i pomaže u koncentraciji, ima i brojne zdravstvene prednosti kada se konzumira umjereno.

Kava je bogata antioksidansima, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i usporavaju proces starenja. Također, umjereno pijenje kave može poboljšati mentalne funkcije, povećati budnost i smanjiti rizik od određenih bolesti poput Parkinsonove bolesti, dijabetesa tipa 2 i čak nekih vrsta raka.

Kava kao simbol zajedništva

Bilo kako se zvala – bilo da pijemo tursku ili bosansku kavu – jedno je sigurno: rijetko tko može započeti dan bez nje. Kava nije samo napitak, već je to zajednički trenutak, ritual koji povezuje ljude i stvara posebnu atmosferu za razgovor, smijeh i uživanje u društvu obitelji i prijatelja. Kava je, zapravo, puno više od okusa – ona je simbol tradicije, zajedništva i ljubavi prema životu.

(www.jabuka.tv)



11 komentara

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.