Znanstvenici tvrde da nas psovanje čini sretnima

Novi znanstveni rad potvrdio je moć psovki – a ne samo da šokiraju.

Psovanje je zapravo povezano s mnogim poželjnim ishodima razgovora – istraživanje sugerira da vas ono može učiniti uvjerljivijim.

Također, može vas učiniti sretnijim, spremnijim i otpornijim na bol. 

Kako funkcionira? Još uvijek ima mnogo neodgovorenih pitanja o prirodi psovanja, stoji u novom radu objavljenom u časopisu Lingua.

Jedno se čini sigurnim: psovanje je moćno. Sposobno je proizvesti “niz osebujnih psiholoških, fizioloških i emocionalnih učinaka”, a neki od njih su pozitivni, prenosi Hrvatska danas.

Jedno je istraživanje pokazalo da su ispitanici koji su psovali mogli držati ruke u kanti s ledenom vodom dulje od onih koji nisu psovali. Vikanje psovki također povećava rad mišića tijekom tjelesne vježbe.

Osim toga, psovanje ima moć učvrstiti društvene odnose, te povećati vjerodostojnost. Istraživanja pokazuju da SMS poruke s psovkom djeluju uvjerljivije od onih bez.

Trebam li onda stalno psovati? Ne. Psovke i dalje nose negativne konotacije, a psovanje se lako može protumačiti kao nepristojnost, izravno omalovažavanje druge osobe ili općenito iskazivanje agresije. Kontekst je sve, piše theguardian.com.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

  • Psovanje je karakteristika primitivnih ljudi bez većeg fonda riječi pa kad ne znaju šta bi rekli onda psuju. To se sa dvije tri triske liči

  • nema većih licimura od katolika, šta fali ako psuje, ružno je ako mu je psovka veznik, ako boga psuje, a sad ako ti srpč* mate* kurav*, ili tako nešto a povod postoji šta fali…kažem stalno psovanje i bogohuljenje osuđujem a ovo prigodno mi je ispušni ventil…a vi nemojte ta svakako raja neće nitko vidit,,,hahaha (raj je prevara za kraj)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.