Život Bosanca u Švicarskoj: Problem gasterbajtera je što žive na dvije stolice

Sarajlija Bahrudin Dević već skoro dva desetljeća živi u Švicarskoj, u gradiću Niederuzwil blizu St. Gallena.

Davne 1989. u Beogradu se školovao za vojnog zapovjednika, ali početkom rata vratio se u Sarajevo. Tu je nakon završene gimnazije radio u Državnom arhivu za tada solidnu plaću u BiH od 800 maraka.

Jednog dana spakirao kofere i otišao u Švicarsku. Tamo i danas radi kao domar u jednoj školi. S njim su i supruga Vesna i kćerka Una.

Sarajevo sam napustio, ne u potrazi za boljim, nego za normalnim životom. Nisam imao zanat u rukama, nisam završio fakultet. Ispočetka nije bilo lako, priča Dević.

Od svoga posla, kaže, u Švicarskoj može pristojno živjeti.

Ako radiš na dobrom mjestu, možeš fino i zaraditi. Ali sve zavisi od toga koliko čovjeku treba. Ja sam uvijek išao korak po korak, dodaje.

Životni standard je barem 10 puta veći

Kada uspoređuje životni standard u Švicarskoj s onim u Sarajevu, kaže da je veći barem deset puta.

Kad stavimo na papir što sve možemo kupiti za prosječnu plaću od 6.600 franaka (13.630 KM), koliko ona iznosi u Švicarskoj, shvatimo da je ovdje puno lakše živjeti, kaže on, dodajući da bez problema on i supruga otplaćuju kredit za stan.

Ali ističe da je važno i gdje se živi u Švicarskoj, u velikom gradu ili manjem.

Ako želiš živjeti u Zürichu, onda je to papreno. U manjem mjestu to je druga priča. Ovdje uglavnom većina kupuje stan od oko 100 kvadrata. Plaća se 20 posto u gotovini i sve zavisi od toga kolika je kamata u tom trenutku. U trenutku kada smo kupili stan kamata je bila 1,05 posto i fiksna u idućih 10 godina. Poslije toga ponovo pregovaraš s bankom. Kamata može ići dolje, ali i gore, priča Bahrudin.

On napominje da se mjesečna rata kredita od oko 900 eura (1.760 KM) u Švicarskoj smatra malom.

Struja se plaća svaka dva mjeseca, oko 70 eura (136 KM), a dobro je da iznosi nisu previsoki i cijele godine su isti. Nema očitanja struje. Na kraju se samo podvuče crta pa ako si preplatio – novac ti vrate ili doplatiš, što se rijetko događa, kaže.

Njegovo radno vrijeme je 42 sata tjedno i ima pet tjedana godišnjeg odmora. Čak 99 posto firmi u Švicarskoj daju 13. plaću koja dođe kao dodatak za plaćanje poreza.

Porez nije svugdje i za sve isti, pa manje obitelji izdvajaju manje novca nego samci. Od 10 do 15 posto godišnjih primanja ide na porezne obaveze, ali tek nakon što se odbiju iznosi za troškove poput prijevoza, toplog obroka i sličnog.

Velika je stavka u kućnom proračunu – zdravstveno osiguranje. U Švicarskoj, kaže Dević, nema osnovnog paketa koji podrazumijeva obiteljskog  doktora, nego to košta oko 300 eura (više od 586 KM) mjesečno, a plaćaju svi. Postoji i dodatno izdvajanje za liječenje, a cijene toga su različite od županije do županije, dok je za djecu mnogo povoljnije – oko 50 posto od osnovne cijene za odrasle.

Dobra stvar je da oni s malim plaćama na kraju godine dobiju povrat novca uplaćenog za zdravstveno osiguranje, što vrijedi i za porez na male plaće.

Dević je govorio o još nekim stvarima koje su u Švicarskoj drugačije nego u ovim krajevima.

Svi dobivaju kompletnu plaću. Znači, nema odbijanja poreza, a na kraju godine sam plaćaš davanja državi. Ali, ni to nije isto za sve. Svatko kada dođe ovdje regularno, najprije dobije B vizu i njemu se porez odbija svakoga mjeseca, a onaj tko ima stalni boravak, C vizu, plaća porez na kraju godine ili obiteljski porez, objašnjava on.

Vrtići besplatni, javni prijevoz jako skup

U Švicarskoj su dječji vrtići obavezni i potpuno besplatni. U državnim vrtićima ima mjesta za svu djecu, a tko želi može upisati dijete u privatni koji se plaća.

Osnovna škola je besplatna, a Devića je za njegovo dijete u šest godina koštala tek oko 400 eura (782 KM), što se odnosilo na školske ekskurzije, izlete i slične đačke aktivnosti.

Naravno, ima i vrlo skupih stavki. Jedna od njih je gradski prijevoz, koji godišnje može koštati i do četiri tisuće eura (više od sedam tisuća KM), ali tada se mogu koristiti sva prijevozna sredstva.

Bahrudin kaže da njegova obitelj živi sasvim normalno, iako on radi samo jedan posao, a njegova supruga je zaposlena na samo 20 posto radnog vremena.

Mogli bismo živjeti i bez njenog posla, ali ona želi raditi. Nismo ovdje zbog novca, ova zemlja pruža mogućnosti kvalitetnog, mirnog života, zdravije je obrazovanje i prvenstveno smo zbog toga ovdje. Novac je važan, ali sreća djece uvijek je na prvom mjestu, ističe.

Kada u Sarajevu kaže “Idem kući” misli na Švicarsku

Iako je Sarajlija, Švicarska je, kaže, njegov dom i život. Ispričao je anegdotu kada je jednom prilikom sreo prijatelja iz školskih dana na aerodromu.

Ovaj ga je pitao “Gdje ćeš?”, a Bahro mu je, čekajući let za Švicarsku, odgovorio: “Idem kući“.

Shvatio je, kaže, da tamo pripada. Voli s obitelji posjetiti rodno Sarajevo i rodbinu u Srbiji.

Ljetuju u Istri, dva tjedna svake godine, a mogu sebi priuštiti i odlazak na more dva puta godišnje.

Pritom ne govorim ni o kakvom luksuzu, već o normalnom odmoru. Nisam ja pravi gastarbajter, ne skupljam novac da se vratim u Sarajevo. Ovdje sam svoj na svome. Rado ću uvijek dolaziti i u Sarajevo i u Beograd, ali samo turistički. I kada odem u mirovinu, neću se vratiti, ali ću sigurno više vremena provoditi tamo.

Ako jednom i poželim vratiti se za stalno, tada ću razmišljati o kupovini stana. Neću graditi vikendicu pa da me čeka 20 godina, objašnjava Bahrudin, piše Kurir.

On smatra da je problem gastarbajtera iz ovih krajeva što žive na dvije stolice – grade u domovini, a žive u inozemstvu.

To su radili i naši roditelji. Zato im je sve skupo, kaže.

(www.jabuka.tv)

42 komentara

  • Dašta iz Švicarske bjeze u Hercegovinu. Masovno jer su čuli za extra zivot, plaće bogovske, a pogotovo što ne moraš biti član neke stranke kad ti treba neki papir iz općine ili druge javne ustanove!

  • Sretan je svak koje otisao odavde vani,a nazalost ne mozemo svi otici ❣️
    Ne pada jabuka daleko od stabla vecinom, kakvi roditelji takva i djeca, zapamtite to,u danasnje vrijeme krize ,zna se koliko posten covjek moze imati, odnosno koliko nema,dok nam ratni profiteri trgovci dizu cijene svega ,skuplja BiH nego Njemacka u prehrani ,a standard i place nikakve.Djeca od direktora, savjetnika, inspektora, policajaca rade u drzavnim ustanovama a nasa suti, trpi pa sta te zapadne 🥺 Infrastruktura nikakva, zabetonirani parkovi u Sirokom nasih arhitekata, 😂 ko im dade diplomu…pravde nema jer nam u sudstvu ,tuziteljstvu rade mamini i tatini sinovi i kćeri partije HDZ, zdravstvo i usluga nikakva ,ovi mladi lijecnici u domu zdravlja pojma nemaju,a tek nekultura kod nekih ❤️i sad vlada UDBA i udbaske obitelji po Sirokom…narod je postao grozan, rugljiv, zavidan, tracljiv a svako malo u Crkvi, po trecim redovima, kako to?????Cudna vremena ❤️
    Partije HDZ svake izbore pokrade nesto malo prikazu ,obnove narodu a vecinu pokradu sebi i svojima ,i svi sutimo, cemu
    Uhljebizam je problem , nepotizam,korupcija ,droga a nigdje pravne drzave
    Skolstvo degradirano,nasa gimnazija i poneki nastavnici u njoj nisu za predavati jadnoj djeci … sveučilište u Mostaru vodi tokar i njegova svita prorektora u beznade…samo se stancaju diplome i doktorati, pogotovo u zadnjih 5, 6 godina, pogotovo djeca od partijasa HDZ-a zavrsavaju munjevitom brzinom,nije ni Hrvatska nista bolja po pitanju fakulteta i tamo ima svasta…uostalom fakultet danas nije nikakvo jamstvo uspjeha u zivotu,jer fakultet danas zavrsavaju uporni a ne inteligentni,mozda je to nekad bilo prije ,sad se promijenilo
    ♥️Danas vlada Instagram svijet , umjetne trepavice,nokti ,kosa ,fitness i te gluposti ,nema vise prirodno ,rijetkost je to …samo interes vlada i nista vise 💜 zasta se borise nasi branitelji, pun grad laznih invalidskih mirovina a tamo se prave Hrvatine 😂😂 kako to ,lako se moze sankcionirati da se hoce …poz ,ZdS i kralj Tomislav ♥️🤍

  • Ovdje je napisano vise lazi nego istine, cijena struje je porasla i visa je nego sto ovaj govori, takoder skolstvo nije besplatno kako se navodi vec je to placeno porezom itd itd., ovaj tip je jos zelen, sve u svoje vrijeme….

    • Tako je, iz švice su stranci također počeli bježati, rijetko auslender ima vise o 5000 franaka a ako to imaš živiš da bi preživio.

      • Opet ti , sjaši bolan više stim lažima o povratku. Vraćaju se samo penzioneri ito samo sezonski preko zime su opet u inozemstvu. Stalno se vratila samo koja propalica koja nije tamo ni vamo uspjela ništa.

      • Tako je ,potpuno si u pravu , švicarska ide ka dole sa standardom ,i nema joj povratka,nisu plate povećali zadnjih 10 godina a cijene su otišle u nebo

  • Ljudi napustajte BiH jer život je kratak da bi se patili i preživljavali dan za dan.Vidite 13 tisuca km mjesecno a kod nas rjetki toliko imaju godisnje.Sto nas vise napusti teze ce bit nasim bahatim gazdama naci robove, pa neka im djeca onda zasuču rukavre i rade za 1200 km mjesečno i onda ce sav profit im ostati u obitelji.

  • Sve je ovo ispravno i istinit o i tamo i vamo nszalost gorka je istina da se mora radit ma di god bio i po zaslugama se svagdi placa zako o u ovoj nasoj dolini suza.ps magdalena promini terapiju postala si ko pokvarena ploca na gramofonu.

  • Nazalost tko got ode za nas sto ostajemo je veliki plus jer samim nedostatkom radnika nas cijene neusporedivo vise.Jer svake robe koje nema na tržištu njoj automatski raste cijena.Ali zato trpi sve ostalo i drzava kao i mirovinski sustav moze propasti bez dovoljnog broja ljudi.BiH nikako ne moze konkurirati zapadnim zemljama a tome ne pomazu ni veze, stranački uhljebi, nametnute kladionice od hdz politike, korupcija i bahati privatnici, nažalost ostajemo bez ljudi.

  • PA i ja znam da nam se Fra Vale vratio iz Švice ima tome godina i zašto je to vridno spomenuti..
    Fra VALE JE BIO DESETAK GODINA U New Yorku i u Švici i niko od njega bolje-dosad nisam čuo(objasnio zašto se nikad tamo ne bi više vratio)..
    Kaže fra Vale, tamo si u tuđini i ma što god ti petljao, lagao, mutio, ti si tamo uvik stranac bez obzira koliko si bogat i sređen.
    Moreš imati dobar život , dobar auto, stan ili kuću a na kraju uvik trčiš kući /ovamo u HERCEGOVINU DI NEMAŠ SKORO NIŠTA A OPET imaš sve..TAMO IMAŠ SVE (MATERIJALNO) a opet nemaš ništa.
    Niko osim njega bolje nije sažeo život u tuđini-100% istinito.
    Plus , Švica nije luda poput Švedske , Njemačke, Belgije ili drugih pa da im migranti dolaze u državu kad im se digne ili da prolaze kroz nju kao kroz Hrvatsku i ovu bjedu od država koja ne zna braniti ni svoje granice.
    Probajte tamo kao u Hrvatsku ući i zatražiti azili i posebne papire od deset dana da morete vršljat po državi kako vas volja, ko da vam je arapski ili afrički ćaća vrač pravio Hrvatsku.
    Odmahe ćete u Švici dobiti četiri godine zatvora za kazneno djelo kriminalnog upada u zemlju-nakon odslužene kazne progon u neku betinu.Tako rade uređene države i zemlje a ove nakarade i surogat države poput naše i mnogih drugih nit su države niti itko drži do njih niti ih itko ferma j jedan posto..

    • Nije bas tocno svica ima 25% stranaca, a sto se tici ludosti, svicarci su sami posebi ludi nema vecih ezotericara i vracara i svake druge cirubi ciriba slucajeva, tolika zla na jednom malom prostoru.

      • Stanovnici Širokog Brijega su živo čudo što sve podnosimo ima 20 godina…za vas Švicarci ludi šta reć onda za BiH ili neku drugu državu u okolici BiH pod hitno Čoviću pogledaj što se radi u Širokom Brijegu uništen je u političkom smislu i u smislu povjerenja čovjeka prema bilo kojoj instituciji.

  • Jedna od najuređenijih zemalja na svijetu,vodi svoju politiku a ne EU ili od USA,zato i jeste tako uspješna,nema uhljebovića i neradnika,samo nesposobni nisu uspijeli u njoj,pa kad dođu kući prosipaju pamet kako nije dobro,brate dragi kod nas ko i svagdi ako ne radi 2 u obitelji je teško,država lopovluku i uhljeba,političkih prostitutki i izdajnika Hrvatskog naroda,a nama dobro i oni su nam dobri,naš mentalni sklop nije dobar nikako kad je sve ovo dobro a Švicarska loše.

    • svica uredana na tudoj muci i krvi, svica vodi politiku svaba, zato hitler nije napao svicu koliko su mu se uvukli, u svici samo uspijes samo ako imas veze, to je tamo posebno, npr. broj slobodnih zidara u svici na broju stanovnika je otprilike isti kao u njemackoj, neznam di zivis ja sam zivio tamo, mozda si ti samo sezonski bio tamo a ako zivis neznas tko ti glavu nosi.

    • Moj povratnik,kad vidiš kako je ovde bićeš povratnik u Švicarsku,nezz jeli ti iko išta pričao,nego naberi nazad dok još imaš vrimena,ovde je dobro ZNA SE(ĶRADEZE) kome..

  • Ali Baba i prica iz 1001-nocne bajke. Uvik je zrtva, ili tamoka i ovamo, babino oko zeleno. Treba ga valjda hraniti generacijama UNWR kao “Palestinca”, na grbaci svita.

  • Sujo i Fata nisu imali para, pa nekako ode ona u Njemačku. Prođe 5-6 dana i vraća se Fata u Sarajevo sa mečkom, bundom i gomilom para. Dođe ona kući i Sujo je pita:
    – Odakle ti sve to, ženo luda?! Jesi to uzela na lizing?
    A Fata će:
    – Malo na lizing malo pušing, ali više na pušing.

  • Svica perilica crnog novca i zidovskog zlata, nadaleko poznati njihove banke trenutno placaju pozamasne cifre na sudovima diljem svijeta radi muljaze, ko fol neutralna ali bi prodali za novac sve.

  • Dasta nego triba ic odavde ja neznam o cemu vise razmisljamo dzaba da je 2000 maraka placa kad ce penzija bit minimalna.Ne radio ti ja citav zivot da bih na kraju sklapo kraj s krajem i cekao popust za penzijonere.Velika vecina privatnika uplacuje minimalac za pio mio.Dizu place ko fol,a vamo ces imat sta vidit kad odes u penziju i neka nemorete nac radnika sve se vraca sve se placa svima pa tako i vama.Nije mi vas zao ni malo robovlasnici.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.