Zašto je potrebno obaviti zimsku zaštitu voćaka i vinove loze?

Posljednjih nekoliko godina voćari i vinogradari redovito prskaju svoje nasade tijekom zimskog mirovanja. Naime, većina njih su prihvatili činjenicu da se tim postupkom preventivno pridonosi manjoj pojavi različitih štetnih organizama.

Obzirom da su na području Hercegovine neke voćne vrste (badem) u fazi otvaranja cvjetnog pupoljka, krajnje je vrijeme za provedbu „zimske zaštite“.

Gotovo da i nema voćne vrste na kojoj zaštita protiv štetnih organizama provedena tijekom zime neće biti od manje ili veće koristi. Štoviše, pojavu nekih gljivičnih oboljenja, primjerice kovrčavost lista na breskvi i nektarini, jedino je moguće spriječiti tretiranjem tih voćnih vrsta za vrijeme njihovog zimskog mirovanja.

Posebno veseli činjenica da su značaj zimskog prskanja voćaka i vinove loze napokon prihvatili i hobisti koji posjeduju nekoliko stabala tj. trsova na okućnici. Jer, zimsko prskanje je jedna od najbezazlenijih mjera primjene pesticida iz razloga što se upravo provodi kada su voćke i vinova loza vrlo daleko od formiranja plodova.

Tako danas i najzagriženiji protivnici primjene pesticida ne zaobilaze ovu osnovnu mjeru zaštite jer, htjeli mi to ili ne, ona ove godine postaje nužnost. Drugim riječima, zbog iznimno blage zime priroda nije učinila uništavanje brojnih štetnih vrsta koje će dolaskom proljeća u jačem intenzitetu napasti sve uzgajane biljne vrste, a posebice voćne vrste i vinovu lozu.

Kada se provodi zimska zaštita?

Često se ponavlja pitanje kada treba obaviti zimsku zaštitu voćaka i vinove loze. Stoga ćemo navesti kako vrijedi pravilo da se zimsko prskanje provodi od vremena opadanja lišća pa sve do početka bubrenja pupova. Međutim, kako je većina štetnika osjetljivija pred samo kretanje vegetacije nego usred zime, preporuča se gdje je god to moguće zimsko prskanje provoditi što kasnije.

Pogrešno je mišljenje kako se na temperaturama ispod ništice voćke ne smiju prskati pesticidima.

Naime, zimsko prskanje slobodno možemo obaviti i na temperaturama ispod 0 stupnjeva C, s tim da moramo paziti da nam se pripremljena otopina pesticida ne smrzne u leđnoj prskalici. Dobro bi bilo prije samog tretiranja voćaka i vinove loze obaviti rezidbu u nasadima, a što je sastavni dio voćarske i vinogradarske proizvodnje.

Sa aspekta zaštite voćaka i vinove loze od napada uzročnika bolesti i štetnika, rezidba i čišćenje krošnje obvezna je radnja prije izvođenja zimskog tretiranja. Od pravilno obavljene rezidbe i čišćenja krošnje voćaka ovisit će ne samo rodnost već i intenzitet napada štetnih organizama. Obzirom da su na području Hercegovine neke voćne vrste (badem) u fazi otvaranja cvjetnog pupoljka krajnje je vrijeme za provedbu „zimske zaštite“.

Pripravci za zimsku zaštitu

U narodnom i stručnom žargonu često možemo čuti uzrečicu «plavo prskanje» ili «plavo kupanje». Kako se zimska zaštita od davnina provodi sredstvima na bazi bakra čija je temeljna plava boja, od tuda i naziv plavo prskanje.

S druge strane, plavo kupanje označava postupak zimskog tretiranja koje se provodi velikim količinama škropiva. Pravilnim tretiranjem voćku i sami trs vinove loze moramo doslovce okupati pripremljenom otopinom pesticida, a sve kako bi dotični pesticid ušao i u najdublje pore pupoljka, drveta ili trsa, u čijem skrivenom dijelu prezimljuju štetni organizmi.

Drugim riječima, za uspjeh zimskog prskanja bitna je dobra kakvoća rada – veliki utrošak tekućine i zahvaćanje svih biljnih dijelova. Spomenimo još kako se u svrhu zimskog prskanja od pripravaka na bazi bakra najviše koristi Cuprablau Z. Od insekticida se najčešće koriste oni na osnovi mineralnih ulja. Danas na tržištu postoje i kombinirani pripravci (bakar + mineralno ulje), primjerice Modro ulje, koje posebno preferiraju hobisti.

Puno više informacija o „zimskoj zaštiti“, izboru pripravaka i vremenu provedbe doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

Poljoprivredna TV

Prijavite se za posao e-mailom na [email protected]. Više na 039/700-000.