Zanimljive statistike iz ovogodišnje Lige prvaka

Ovogodišnja Liga prvaka, u čijem je finalu slavio engleski Chelsea, pobjedom nad njemačkim Bayern Munchenom, zabilježila je i mnoge zanimljive statistike.

Osim što je Chelsea prvi put u svojoj povjesti slavio kao šampion Lige prvaka, postavljeni su i mnogi drugi rekordi.

Ove godine u Ligi prvaka španjolski Villareal CF, rumunjski FC Otelul Galati i hrvatski Dinamo Zagreb su klubovi koji su u grupnim utakmicama ostali bez boda.

Apoel FC je prvi klub sa grčkog dijela Cipra koji je uspio proći grupnu fazu. Apoel je nastavio sa uspjehom i u daljnem toku natjecanja eleminirajući francuski Lyon, i tako kupio kartu za utakmicu sa Real Madridom, koji je za ciparski tim bio i posljednja stanica u ovogodišnjoj Ligi prvaka. Ovo je svakako povijesni uspjeh za ovaj ciparski klub.

Kraljevski klub Real iz Madrida uspio je završiti grupnu fazu bez ijednog izgubljenog boda, i tako postao peti takav klub u povijesti Lige prvaka. Osim ovogodišnjeg uspjeha madridskog Reala u grupnim utakmica, to je pošlo za rukom AC Milanu (1992/1993), Paris Saint-Germainu (1994/1995), Spartaku iz Moskve (1995/1996) i Barceloni (2002/2003).

Finalna utakmica između Chelsea i Bayerna je šesti po redu englesko-njemački finale u povijesti europskih kupova.

Gomis u 7 minuta dao 3 gola

Francuski reprezentativac i napadač Lyona Bafetimbi Gomis postigao je tri pogotka u sedam minuta u utakmici 6. kola grupne faze protiv Dinama iz Zagreba, gdje je Lyon slavio rezultatom 7-1. Gomis je hat-trickom u sedam minuta oborio rekord i time ostavio iza sebe Mike Newella koji je 1995. godine u dresu Blackburn Roversa protiv Rosenborga, postigao tri gola u devet minuta.

1. siječnja 2011 godine u utakmici između Valencije i Bayer Leverkusena na stadionu Mesalla, igrač Valencije Jonas postigao je gol u 10,84 sekundi utakmice i tako postigao drugi po brzini gol u Ligi prvaka. Najbrži pogodak pripada Royu Makaayu koji je postignut u 10,03 sekundi 7. ožujka 2006. u utakmici između Bayern Munchena i Real Madrida.

Messi zabio 14 golova

Iako Barcelona nije ispunila očekivano na ovogodišnjem natjecanju, Argentinac Lionel Messi je bio najbolji strijelac Lige prvaka. Messi je sa 14 golova dobio titulu kao igrač sa najviše postignutih golova u jednoj sezoni Lige prvaka.

Igrač Manchester Uniteda, Ryan Giggs je golom protiv Benfice postao najstariji igrač sa postignutim golom u Ligi prvaka.

Barcelona je sa 20 postignutih golova u grupnim utakmicama, oborila rekord Manchester Uniteda iz sezone 1998/1999. Barcelona je također zadržala rekord u posjedu lopte sa 68%.

Dinamo Zagreb je sa 22 primljena gola u grupnim utakmica postao klub sa najvećim brojem primljenih golova. (Agencija Anadolija)