Založen gotovo svaki “šaraf” tvornice Aluminij

Poznata su imena kandidata za novog direktora mostarskog Aluminija (Tomislav Mazal, Danijel Bukovac, Zlatko Topić, David Bećirović i aktualni v. d. Dražen Pandža), a tko god od njih bude izabran čeka ga nevjerojatno težak posao.

Na prvi pogled, misija spašavanja Aluminija izgleda gotovo nemoguća, što je djelomično pokazala i neovisna analiza urađena krajem prošle godine. Međutim, ostaje vidjeti kako će se novo vodstvo uhvatiti u koštac s nagomilanim problemima, ali i kako će se aktualna politika u FBiH odnositi prema mostarskoj kompaniji što doista može biti presudno za budućnost Aluminija.

O težini stanja dovoljno govore i gole činjenice o dugovanjima nekadašnjeg giganta. Zaduženo je gotovo sve što se moglo zadužiti, pa tako EP HZHB “drži” tehničku zgradu, UniCredit ljevaonicu, Raiffeisen elektrolizu, Bora banka restoran La Mirage… Kandidati za direktora će pred Nadzornim odborom morati predstaviti takoreći mapu povratka na “staze slave”, piše Dnevni list.

Dug prema EP HZHB

Elektroprivreda HZHB je najveći vjerovnik mostarskog Aluminija, koji je financirao operativno poslovanje te tvrtke, a dug nekadašnjeg hercegovačkog giganta prema EP HZHB na kraju prošle godine iznosio je oko 205 milijuna maraka.

Od tog iznosa oko 24 milijuna maraka odnosi se na obveze u knjigama Al Tradea, društva za trgovanje električnom energijom koje je osnovano kao odgovor na nemogućnosti sklapanja dugoročnog ugovora o opskrbi električnom energijom po konkurentnim cijenama. Kasnije je AL Trade “propao”.

U listopadu 2018. godine Vlada FBiH je zadužila Aluminij i JP EPHZHB da pokrenu aktivnosti oko reprograma duga nakon čega su EP HZHB i Aluminij utvrdili neosporan postojeći dug u iznosu od 44,3 milijuna maraka te su sklopili aneks ugovora o izmirenju dospjelog duga kojim je dogovorena otplata u periodu od 15 godina.

Također, tada je sklopljen i ugovor o preuzimanju i izmirenju dospjelog duga kojim Aluminij preuzima 23,9 milijuna duga od društva AL Trade, te je također dogovorena otplata u periodu od 15 godina zaključno sa 2033. godinom.

Preostali iznos od 137 milijuna maraka odnosi se na stari dug sukladno Sporazumu o podmirenju dospjelih dugovanja od 11. 9. 2014. godine pri čemu je ugovoreno da se dug otplati u 48 mjesečnih rata. No, uslijed nedostatka sredstava, dug se, kao niti obveze za tekuće isporuke električne energije, nije otplaćivao sukladno ugovorenim uvjetima.

Kao odgovor EP HZHB je pokrenula sudske postupke u procesu prisilne naplate potraživanja kroz instrumente osiguranja te je za iznos duga od 33 milijuna maraka donesena pravomoćna presuda o naplati, dok za iznos od 104 milijuna maraka nije donesena pravomoćna presuda.

Potraživanja EP HZHB su djelomično osigurana zadužnicama i hipotekama na imovini Aluminija. Konkretno EP HZHB “drži” tehničku zgradu u kojoj su smješteni inženjeri s pripadajućim zemljištem (1.001.223 m2), potom poljoprivredno zemljište i neposlovnu zgradu (150.625 m2), zemljište uz rijeku Neretvu (106.159 m2), kao i rasadnik ljekovitog bilja (226.241 m2).

Banke

Osim Elektroprivredi HZHB Aluminij je dužan i drugim financijskim institucijama s instrumentima osiguranja. Zajmovi kreditnih institucija koji su osigurani zadužnicama i založnim pravima nad imovinom Društva uključuju:

UniCredit bank d.d.: založno pravo nad postrojenjem ljevaonice (19.353 m2), trafostanicom (192 m2) te peći za pečenje anoda u pogonu anoda. S obzirom da Unicredit odobrava carinske garancije, Društvo je dug redovito otplaćivalo u varijabilnim iznosima ovisno o raspoloživosti sredstava. Međutim, od rujna 2018. godine Aluminij je zbog nedostatka sredstava za otplatu duga prestao otplaćivati dug.

Raiffeisen bank d.d.: založno pravo nad postrojenjem elektrolize i okolnim zemljištem (64.652 m2). Društvo je dug redovito otplaćivalo u varijabilnim iznosima ovisno o raspoloživosti sredstava. Međutim, od rujna 2018. godine Aluminij je zbog nedostatka sredstava za otplatu duga prestalo otplaćivati dug.

Bora d.o.o. (prethodno Hypo Alpe Adria Bank): založno pravo nad upravnom zgradom (646 m2), radionicom za izradu rezervnih dijelova i remont (6.048 m2), La Mirage zgradom (372 m2) i okolnim dvorištem (101.956 m2). Bora d.o.o. je preuzela potraživanja po kreditima Hypo Alpe Adria banke.

Razvojna banka FBiH – založno pravo nad sljedećim nekretninama Društva: postrojenje za čišćenje lonaca i cijevi (2.085 m2), zgrada za remont kranova (1.715 m2), zgrada za oblaganje i skidanje katodnih obloga (3.971 m2) te pokretninama Društva uključujući: uređaj za čišćenje lonaca, kran i peć za taljenje na liniji lijevanja ingota. Aluminij je redovito podmirivao obveze po ovom dugu do rujna 2018. godine.

Uz navedeno, Neovisni pregled poslovanja Aluminija pokazao je da mostarska tvornica ne plaća dug od oko 18 milijuna maraka prema PortigonAG-u (prethodno WestLBbank) koji nema nikakve instrumente osiguranja.

Postoji dug i prema Elektroprijenosu BiH od 5,3 milijuna maraka, a odnosi se na dospjele obveze koje bi se trebale otplatiti do studenog 2020. godine, u mjesečnim ratama.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Zar to nije i bio konacan cilj da ga lakse mozete prodati ili privatizirati. Vec ustaljeni slijed unistavanja profitabilnih poduzeca u BiH- ni od raza na ovamo. Sve sto je valjalo, prodalo se ili se obesvrijedilo unistilo i onda prodalo u bezcjenje…Goganti propadaju a neki ,, jebi jezri,, koji nisu imali nista postadose tajkuni, poduzetnici, obrtnici… Bas cudno..!!

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.