Vrlo dobra Hrvatska uzela bod u Belgiji

Belgijska euforija ipak nije nadvladala hrvatsku kvalitetu. Hrvatska je u Bruxellesu odigrala 1:1 s Belgijom, a u posljednjim trenucima susreta “meč-loptu” propustio je realizirati Vida. S četiri boda iz dva teška susreta na startu kvalifikacija Hrvatska je potvrdila status prvog favorita skupine…

Najave da će 18-godišnji Josip Radošević istrčati u prvom sastavu u jednoj od najtežih utakmica Hrvatske u kvalifikacijama za SP 2014. dobile su potvrdu uoči početka utakmice. Igor Štimac odlučio se kockati i uz nespremnog Modrića u vezni red postaviti Hajdukovog debitanta.

I nije to loše izgledalo u prvom poluvremenu. Hrvatski veznjaci i napadači bili su agresivni, oduzimali puno lopti visoko u polju Belgije i često pokušavali pobjeći u kontru. Prvi put kad su to uspjeli – Hrvatska je povela.

Mandžukić je pobjegao po desnom krilu i loptom tražio Jelavića u sredini, odbili su belgijski stoperi, no samo do Ivana Perišića koji s ulaza u kazneni prostor šalje loptu u mrežu za hrvatsko vodstvo već u šestoj minuti.

[youtube id=”SOIquZau3zs” width=”600″ height=”350″]

Belgijce hrvatsko vodstvo šokiralo, trebalo im je malo vremena da se vrate u igru. Odgovorili su u 12. minuti kad je napadač Benteke ostao sam na drugoj vratnici, ali umjeto udarca, odlučio je asistirati. Na našu sreću.

Kako je vrijeme odmicalo, padala je i belgijska dominacija posjedom lopte. Hrvatska je između 20. i 40. minute u potpunosti kontrolirala sve prilaze Pletikosi i pokušavala pronaći poneku pukotinu u belgijskom zadnjem redu.

U završnih pet minute opet su se probudili domaćini. Benteke je dvaput bio u prigodama za udarac, ali jednom je bio neprecizan, drugi put ga je Šimunić zaustavio u kaznenom prostoru bez prekršaja. I kad se činilo da će Hrvatska na poluvrijeme otići s prednošću, Belgija je stigla do izjednačenja.

Istekla je već jedna minuta sučeve nadoknade, Belgijci su izveli korner, a loptu je Strinić glavom odbio ravno na 20 metara od našeg vratara. Tamo je na nju natrčao branič Guillaume Gillet i snažnim udarcem po sredini vrata zakucao loptu u mrežu za 1:1 i novu energiju belgijske momčadi u drugom dijelu.

Drugo poluvrijeme otvara velika prigoda pred svakim od vratara. Najprije je Mandžukić osvojio jednu loptu na 30 metara i gurnuo u prostor prema Jelaviću, vratar Courtois za djelić sekunde stiže do lopte prije našeg napadača. Na drugoj strani Witsel duboko prodire i vraća povratnu loptu za Bentekea, čiji udarac prema praznim vratima Šimunić odbija na samoj gol-crti.

Trajao je još nekoliko minuta belgijski pritisak prema našim vratima, no opet su naši brzo primirili domaćine i preuzeli loptu u svoje noge. Nije Hrvatska uspijevala opasnije ugroziti belgijska vrata, ali visok posjed lopte u našim nogama onemogućavao je i domaćine u kreiranju konstantnog pritiska prema Pletikosi.

Svoj neočekivani, ali sasvim solidan debi Josip Radošević okončao je u 78. minuti, na njegovo mjesto ušao je Vukojević. Ništa se posebno nije promijenilo, kako je utakmica odmicala sve su se više oba protivnika posvećivala zatvaranju prilaza svojim vratima umjesto traženja pobjede.

A pobijediti su u završnici mogli i jedni i drugi. Najprije je u 87. minuti udarac Mirallasa fijuknuo pored Pletikosine lijeve vratnice, da bi u prvoj minuti sučeve nadoknade Domagoj Vidapromašio “meč-loptu”. Bio je sam na drugoj vratnici nakon kornera, imao je ispred sebe prazan kut belgijskih vrata, ali loptu je glavom poslao u gol-aut.

Hrvatska je tako ostala neporažena na jednom od najtežih gostovanja u ovim kvalifikacijama i potvrdila ulogu prvog favorita skupine. Belgijska euforija nije nadvladala hrvatsku kvalitetu, na koncu i jedni i drugi mogu biti zadovoljni podjelom bodova. (HRsport.net)